Bezpieczne ferie 2023. Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo i co zrobić w razie zagrożenia

Dzieci zjeżdżające na sankach
Bezpieczne ferie 2023. Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo i co zrobić w razie zagrożenia
Źródło: Imgorthand/Getty Images
Zaczynają się ferie zimowe i uczniowie z pięciu województw lada chwila będą mieli dwutygodniową przerwę od zajęć. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało informacje na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych 2023. O czym warto pamiętać?

W tym roku, po raz drugi od rozpoczęcia się pandemii, obowiązuje podział ferii zimowych na województwa i cztery terminy. O tym, kiedy odbywają się poszczególne przerwy od nauki, przeczytasz tutaj: Kalendarz ferii zimowych 2022/2023 dla wszystkich województw.

Jak sprawdzić organizatora ferii zimowych 2023 - baza wypoczynku

Jak podano w komunikacie, MEiN prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Wszyscy, którzy potrzebują mogą w niej sprawdzić wiarygodność wypoczynku. Jednocześnie baza jest gwarancją, że dany wyjazd został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami. Szczegółowe dane można znaleźć na stronie wypoczynek.mein.gov.pl.

Ferie zimowe

Ferie zimowe
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ferie 2024 – darmowe atrakcje dla dzieci i młodzieży
Ferie 2024 – darmowe atrakcje dla dzieci i młodzieży
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Ferie 2022 - raport z wybranych miast
Ferie 2022 - raport z wybranych miast
Ścianka wspinaczkowa pomysłem na ferie
Ścianka wspinaczkowa pomysłem na ferie
Zajęcia z beatboxu – pomysł na ferie
Zajęcia z beatboxu – pomysł na ferie
Zakopane - Jak nie narty, to co?
Zakopane - Jak nie narty, to co?
Bezpieczeństwo na stokach
Bezpieczeństwo na stokach
Fala turystów w górach
Fala turystów w górach

Obecne w systemie znajdują się 4 583 zgłoszenia, a w zorganizowanym wyjazdach weźmie 167 tysięcy uczniów. Młodzież będzie brała udział w wyjazdach krajowych (ponad 85 tysięcy osób), półkoloniach (ponad 75 tysięcy osób) i w wyjazdach zagranicznych (blisko 5 tysięcy osób). Organizatorzy wciąż mogą zgłaszać przygotowany przez nich wypoczynek.

Ferie zimowe 2023 - podstawowe zasady bezpieczeństwa

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało również "Poradnik bezpiecznego wypoczynku", w którym znaleźć można aktualne informacje nie tylko dla rodziców, ale również dla organizatorów i uczestników.

Resort przypomina także o bezpieczeństwie podczas ferii:

  • Rodzice lub opiekunowie powinni towarzyszyć dzieciom podczas zimowych zabaw. Trzeba wybierać bezpieczne i specjalnie wyznaczone miejsca na zimową rozrywkę na świeżym powietrzu. Podczas spacerów należy pamiętać o bezpieczeństwie na drodze, zwłaszcza po zmroku - konieczne jest wyposażenie się w odblaski.
  • MEiN przypomina, że "nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników".
  • W razie wątpliwości dotyczących przewozu można zwrócić się o przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego (bezpiecznyautobus.gov.pl).
  • Ministerstwo przypomina rodzicom, którzy organizują wyjazd we własnym zakresie, o przeglądzie pojazdu i jego wyposażenia, a także o właściwej kondycji psychofizycznej kierowców.

Gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa? Poradniki

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało listę adresów internetowych, na których można znaleźć szczegółowe informacje na temat postępowania w razie zagrożenia:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości