Balonik do wywoływania porodu - kiedy jest wskazany i czy jest bezpieczny?

Ciężarna kobieta podczas porodu w szpitalu siedzi na łóżku
Balonik porodowy - kiedy wskazane jest jego użycie?
Źródło: Kemal Yildirim/Getty Images
Do porodu dochodzi między 37, a 42 tygodniem ciąży. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy akcja porodowa nie następuje samoistnie, wtedy konieczna jest indukcja. Czym jest cewnik Foleya, kiedy jego użycie jest wskazane? Czy jest on bezpieczny dla przyszłej mamy i dziecka?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • balonik do porodu i balonik przygotowujący do porodu - rodzaje i różnice,
  • na czym polega wywołanie porodu balonikiem,
  • kiedy konieczne jest wywołanie porodu balonikiem - wskazania,
  • czy wywołanie porodu balonikiem jest bezpieczne i ile trwa,
  • czy wywołanie porodu balonikiem jest bolesne,
  • kiedy nie można stosować balonika do wywołania porodu - przeciwskazania.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Balonik do porodu i balonik przygotowujący do porodu - rodzaje i różnice

Cewnik Foleya, to najczęściej używany przyrząd do wywoływania porodu. Zaprojektowany w latach 30. XX wieku przez doktora Frederick'a Foley'a, chirurga z Bostonu, na użytek urologiczny, w celu odprowadzenia moczu z cewki moczowej. W położnictwie zastosowano go nieco później, zarówno do wywoływania porodu, jak i do jego pierwotnego przeznaczenia, podczas porodów przez cesarskie cięcie. Do dziś używany jest z powodzeniem w sytuacji kiedy akcja porodowa nie rozpoczyna się w terminie lub występują inne komplikacje, niosące ze sobą niebezpieczeństwo dla przyszłej mamy i dziecka.

Balonik przygotowujący do porodu, jak sama nazwa wskazuje ma inne przeznaczenie. Pomaga przygotować mięśnie dna miednicy - mięśnie Kegla do porodu. Mają one ogromne znaczenie dla naturalnego przebiegu akcji porodowej. Ćwiczenia z balonikiem ułatwiają wypychanie noworodka, pomagają skrócić drugą fazę porodu oraz znacznie zmniejszają ryzyko nacięcia krocza. Po porodzie balonik pomaga w regeneracji mięśni dna miednicy, których osłabienie może spowodować dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu.

Na czym polega wywołanie porodu balonikiem

Cewnik Foleya ma niezwykle prostą budowę. Jest to długa rurka, zakończona balonikiem, który umieszcza się w szyjce macicy i napełnia roztworem soli fizjologicznej, po czym pompuje. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą lekarza i monitorowany za pomocą aparatury KTG. Balonik wprowadzany jest przy co najmniej 1-centrymetrowym rozwarciu. Wskazane jest, aby przyszła mama pozostała aktywna, ponieważ działanie balonika polega na masowaniu szyjki macicy, a ruch dodatkowo aktywuje ten proces. Mechaniczne oddziaływanie na ściany szyjki, powoduje jej zmiękczenie, co skutkuje rozwieraniem, ale także wspomaga uwolnienie prostaglandyn, które wpływają na przyspieszenie porodu. W tym samym czasie lekarz może podać kolejny hormon wpierający czynności porodowe - oksytocynę. Usuniecie balonika nie wymaga ingerencji lekarskiej, ponieważ zazwyczaj pod wpływem skurczów wypada on samoistnie.

Kiedy konieczne jest wywołanie porodu balonikiem

Wskazań do użycia balonika indukującego poród jest kilka, najważniejsze z nich to:

  • brak akcji porodowej w 42 tygodniu ciązy,
  • brak rozwarcia szyjki macicy, pomimo występujących skurczy,
  • pogorszenie stanu zdrowia matki lub dziecka,
  • zbyt mała ilość wód płodowych,
  • choroby matki, między innymi nadciśnienie, cholestaza, cukrzyca lub ostra infekcja.

Czy wywołanie porodu balonikiem jest bezpieczne i ile trwa

Zabieg wywołania porodu balonikiem cechuje prostota, niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych oraz duża skuteczność i niewielkie koszty. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podkreśla, że jest to sposób dużo bardziej bezpieczny i naturalny niż podanie środków farmakologicznych. Kolejnym argumentem przemawiającym za bezpieczeństwem zastosowania tej metody wywoływania porodu jest zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania powikłań porodowych takich jak pęknięcie macicy lub szyjki macicy oraz trudności w przedostaniu się przez kanał rodny dziecka. Do niezwykle rzadkich powikłań wywołania porodu balonikiem należą:

  • uraz mechaniczny szyjki macicy,
  • pękniecie błon płodowych,
  • odklejenie łożyska,
  • zakażenie dróg moczowych - podczas cesarskiego cięcia
  • urazy mechaniczne dróg moczowych, cewki moczowej lub pęcherza - podczas cesarskiego cięcia

Silikonowy cewnik Foleya zakładany jest zazwyczaj na dobę, jednak o jego wcześniejszym lub późniejszym usunięciu może zadecydować lekarz monitujący akcję porodową. Na to kiedy wystąpią skurcze, mają wpływ indywidualne uwarunkowania pacjentki i nie da się dokładnie określić czasu rozpoczęcia porodu od momentu umieszczenia balonika w szyjce macicy.

Balonik stosowany jest również podczas cesarskiego cięcia. Umieszcza się go wtedy w cewce moczowej w celu stałego odprowadzania moczu.

Czy wywołanie porodu balonikiem jest bolesne

Metoda jaką jest wywołanie porodu za pomocą balonika nie jest bolesna, jednak część pacjentek odczuwa podczas niej dyskomfort. Do najczęściej wymienianych dolegliwości należy pieczenie i swędzenie podczas zakładania i wyjmowania cewnika, oraz uczucie nacisku na ścianki pochwy.

Kiedy nie można stosować balonika do wywołania porodu - przeciwskazania

Istnieją medyczne przesłanki, które są przeciwskazaniami do stosowania balonika w celu przyspieszenia rozpoczęcia akcji porodowej. Zabieg nie może zostać przeprowadzony kiedy:

  • odejście wód płodowych,
  • hipotrofia płodu,
  • łożysko przodujące,
  • nisko położone łożysko,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • infekcje dróg rodnych

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości