Czy żucie gumy może chronić przed przedwczesnym porodem? Zaskakujące wyniki badań

Kobieta, która wkłada do ust gumę do żucia
Czy żucie gumy chroni przed przedwczesnym porodem?
Źródło: nyul/Getty Images
Żucie gumy chroni przed przedwczesnym porodem i niską wagą dziecka - tak sugerują wyniki trwających dziesięć lat badań. Naukowcy swoim odkryciem podzielili się podczas wirtualnego dorocznego zjazdu Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM).

Jak żucie gumy wpływa na ciążę?

O tym, że między złym stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem wystąpienia porodu przedwczesnego i niską masą urodzeniową dziecka istnieje związek, badacze informowali już wcześniej. Tym razem specjaliści postanowili sprawdzić, jak poszczególne sposoby dbania o zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży mogą temu zapobiec. Naukowcy - po trwających dziesięć lat badaniach, które objęły 10 069 kobiet w południowo-środkowym afrykańskim kraju Malawi, gdzie występuje największa liczba porodów przedwczesnych na świecie - sugerują, że codzienne stosowanie gumy do żucia z ksylitolem (to jeden ze zdrowszych zamienników cukru) rozpoczęte przed zajściem w ciążę lub we wczesnej ciąży znacznie zmniejszyło liczbę przedwczesnych porodów.

W badaniu wzięły udział kobiety z ośmiu ośrodków zdrowia w Malawi. Uczestniczki zgłosiły się dobrowolnie i wyraziły zgodę na udział przed zajściem w ciążę lub w ciągu 20 tygodni od zajścia w ciążę. W czterech ośrodkach zdrowia, które służyły jako grupa kontrolna, uczestniczki otrzymały podstawową edukację w zakresie zdrowia okołoporodowego i jamy ustnej. Dowiedziały się, co mogą zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Kobiety z pozostałych czterech ośrodków poza niezbędną edukacją otrzymały też gumę do żucia z ksylitolem. Uczestniczki miały ją żuć - najlepiej dwa razy dziennie - przez 10 minut przez cały okres ciąży.

Jak żucie gumy chroni przed przedwczesnym porodem?

Badanie wykazało, że u 9670 uczestniczek żucie gumy zmniejszyło ryzyko porodu przedwczesnego (z 16,5 proc. do 12,6 proc.) i występowania niższej (mniejszej niż 2500 gramów) masy urodzeniowej (z 12.9 proc. do 8,9 proc.). Zaobserwowano również poprawę stanu zdrowia jamy ustnej. - Stosowanie gumy do żucia z ksylitolem jako interwencji przed 20. tygodniem ciąży zmniejszyło liczbę porodów przedwczesnych, a w szczególności porodów przedwczesnych pomiędzy 34. a 37. tygodniem – mówił prof. Kjersti Aagaard z Texas Children's i Baylor College of Medicine w Houston, główna autorka badania. - Kiedy analizowaliśmy dzieci według masy urodzeniowej, zamiast szacowanego wieku ciążowego w momencie porodu, podobnie wykazaliśmy znaczną poprawę masy urodzeniowej.

Gwiazdy o macierzyństwie

DD_20240512_Macierzynstwo_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

- Wyjątkowe w naszym badaniu jest to, że zastosowaliśmy łatwo dostępne, niedrogie i smaczne środki, aby zmniejszyć ryzyko zbyt wczesnego porodu lub urodzenia zbyt małego dziecka. Za wyborem gumy do żucia z ksylitolem w celu poprawy zdrowia jamy ustnej kryje się prawdziwa nauka. Jest to zgodne z istniejącymi od dawna dowodami łączącymi zdrowie jamy ustnej z porodami przedwczesnymi - dodał specjalista.

Badacze są przeprowadzić kolejne badania w innych rejonach świata, także w USA, aby ustalić, czy ta metoda będzie skuteczna w warunkach, w których ryzyko porodu przedwczesnego jest mniejsze.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: nyul/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości