Gwiazdy

Czy wypada odmówić przyjścia na wesele? Jak zrobić to w kulturalny sposób? Tłumaczy dr Irena Kamińska-Radomska

Gwiazdy

Tomasz Urbanek/East News

Masz zaproszenie na wesele, ale nie chcesz iść na przyjęcie? Osób takich jak Ty jest więcej. Powodów jest wiele, od problemów finansowych po brak osoby towarzyszącej. Jak postąpić w takiej sytuacji w kulturalny sposób? Kilka porad ma Irena Kamińska-Radomska, mentorka uczestniczek programu "Projekt Lady".

Od kilku tygodni Polacy ponownie mogą bawić się na weselach. To dobra wiadomość zwłaszcza dla młodych par, które chcą świętować swój wielki dzień w gronie najbliższych osób. Nie wszyscy cieszą się jednak na myśl o powracających weselach.

Dr Irena Kamińska-Radomska o weselach

Czy wypada nam odmówić przyjścia na przyjęcie, jak zrobić to w kulturalny sposób? O tym porozmawialiśmy z dr Ireną Kamińską-Radomską, mentorką uczestniczek programu "Projekt Lady". Jej zdaniem, można odmówić zaproszenia.

- Kulturalna osoba to uszanuje. Najpierw należy przede wszystkim podziękować za zaproszenie, a następnie przeprosić za to, że nie będziemy uczestniczyć. Możemy, ale nie musimy podawać powodu. Jeżeli zapraszający będą natarczywi, możemy powiedzieć, że musimy odmówić ze względu na powody osobiste. Odradzam kłamanie, ponieważ prawda szybko wychodzi na jaw - mówiła w rozmowie z redaktorem serwisu dziendobrytvn.pl Mateuszem Łysiakiem.

Jak dodała, są jednak wyjątki, kiedy gość powinien zjawić się na weselu. Chodzi o rodziców pary młodej. - Ja wiem, że w rodzinach różnie bywa i zdarzają się kłótnie, ale na okazję ślubu i wesela warto o nich zapomnieć - przypomniała dr Irena Kamińska-Radomska.

Wesela w czasie pandemii odbywają się w rygorze sanitarnym. Te niecodzienne czasy wymagają od nas szczególnej etykiety. - Bez względu na to, czy bawimy się na sali weselnej czy w namiocie, co jest ostatnio bardzo popularne, musimy pamiętać o tym, że jesteśmy gośćmi gospodarzy i powinniśmy dostosować się do obowiązujących na miejscu zasad. To są podstawy - podkreśliła mentorka z "Projektu Lady".

Kim jest dr Irena Kamińska-Radomska?

Irena Kamińska - Radomska to prawdziwy autorytet w dziedzinie szeroko pojętego savoir-vivre'u. Jest założycielką firmy szkoleniowej The Protocol School of Poland, a w swojej karierze przeszkoliła kilkanaście tysięcy osób. Kursy dotyczyły komunikacji międzyludzkiej, etykiety biznesu, dress code’u, międzykulturowego protokołu oraz wystąpień publicznych.

Napisała kilkaset artykułów wydawanych w Polsce i USA oraz książek, w tym bestseller "Jak zostać damą".

Zobacz też:

Mama Anny Przybylskiej w szpitalu. "Dziękuję za szybką reakcję"

Michał Kempa zastąpi Szymona Hołownię w "Mam talent". Jak sprawdzi się w nowej roli? "To jest dla mnie wielka radość"

Magda Gessler oceniła swojego zięcia. Mówi, jakim jest mężem dla Lary

Zobacz wideo: Irena Kamińska-Radomska o zaproszeniach na ślub. Jak nie popełnić faux pas?

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości