W nocy nad Polskim niebem pojawił się dziwny obiekt. Czy to UFO?

Nocne niebo
W nocy nad Polskim niebem pojawił się dziwny obiekt. To nie UFO
Źródło: Chris McLoughlin/Getty Images/Sieć Obserwatorów Burz
W nocy z 2 na 3 maja 2024 r. można było zobaczyć nad Polską nietypowe zjawisko. W sieci pojawiły się już zdjęcia, a internauci zastanawiali się, czym jest świecąca, jasna chmura na niebie. Pojawiły się pytania o UFO.

Dziwne zjawisko na Polskim niebie. Czy to UFO?

W czwartek 2 maja, przed godziną 22, na nocnym niebie w wielu miejscach Polski można było zobaczyć "jasną chmurę o spiralnym kształcie, powoli przemieszczająca się w kierunku północnym" - napisał w jednym z wpisów w mediach społecznościowych autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Widok ten wywołał niemałą konsternację.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana

Na niebie można było zobaczyć jasny obiekt, otoczony spiralnym obłokiem, a towarzyszyły mu "dwie mniejsze chmurki". Nie było to jednak UFO, ani, jak początkowo myślano, żagiel słoneczny ACS3. Urządzenie to jest częścią nowej misji NASA, w której testowany jest jako napęd do odległych podróży. Zatem co pojawiło się na niebie?

Co pojawiło się na niebie w czwartek, 2 maja 2024 r. w nocy?

Wszystko wskazuje na to, że była to deorbitacja drugiego stopnia Falcona 9 przed ukończeniem pierwszej orbity. Deorbitacja jest sprowadzeniem statku kosmicznego z orbity w warstwy atmosfery, a w tym przypadku dotyczyło to rakiety Falcon 9, zaprojektowanej i wyprodukowanej przez amerykańską firmę SpaceX. Jest ona przeznaczona do wynoszenia ładunków na orbitę, misji bezzałogowych i załogowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jak podaje popularyzator wiedzy z bloga "Z głową w Gwiazdach", nad Polską w tym samym czasie przelatywał zarówno Falcon 9, jak i ACS3, stąd początkowo rozbłysk wzięto za efekt żagla słonecznego. Jednak to nie on był widoczny, a rakieta, która w tym czasie odpaliła silniki z ciągiem wstecznym, testując deorbitację.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości