Gorące tematy

Dodatkowe rygory pojawiają w weekend, rzecznik rządu mówi o zdalnym nauczaniu. Czy cmentarze zostaną zamknięte?

Gorące tematy

koronawirus, maska, kobieta, ochrona
Aitor Diago/Getty Images

Rząd planuje dodatkowe rygory związane z rosnąca liczbą zachorowań na koronawirusa. Decyzje w tej sprawie będą zapadały w weekend albo od początku przyszłego tygodnia. Jedna z nich dotyczy zdalnego nauczania. Czy będzie kolejny lockdown? Co z zamknięciem cmentarzy na Wszystkich Świętych?

Koronawirus w Polsce - kolejne obostrzenia

Polaków czekają dodatkowe rygory w związku z narastającą epidemią koronawirusa. Decyzje będą zapadały z terminem wejścia w życie w weekend albo od początku przyszłego tygodnia.

Bez wątpienia, patrząc na liczby zachorowań, dodatkowe rygory raczej się pojawiają

- mówił rzecznik rządu Piotr Müller w TV Republika.

Sytuacja jest na tyle poważna, że niektóre obostrzenia powinny pojawić się w tym tygodniu.

Czwartek jest takim dniem, kiedy będziemy wskazywać na kierunki działań, jeżeli chodzi o środki profilaktyczne w zakresie walki o zdrowie i życie naszych obywateli

- wyjaśniał rzecznik.

Czy będzie kolejny lockdown?

Piotr Müller wskazywał na dane statystyczne, które pokazywały tydzień temu, że mobilność obywateli jest właściwie identyczne jak przed rozpoczęciem epidemii.

W związku z tym trudno mówić o takiej sytuacji, że to jest lockdown (...) Lockdownu nie chcemy wprowadzać takiego, jak to miało miejsce wiosną, chcemy natomiast wprowadzać takie ograniczenia, które są niezbędne

- tłumaczył Piotr Müller. Jak dodał, chodzi o to, "by wprowadzić zdrową równowagę pomiędzy lockdownem, a ochroną życia i zdrowia obywateli"

Zdalne nauczanie

Podczas wtorkowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawiano pierwsze ewentualne kierunki obostrzeń. W środę ma on zdecydować o ewentualnych nowych obostrzeniach - na podstawie danych m.in. dotyczących obłożeń w szpitalach oraz liczb zakażań.

Jutro będą komunikowane decyzje w tym zakresie

- zapowiedział rzecznik rządu.

Czy brane jest pod uwagę poszerzenie zdalnej edukacji w szkołach podstawowych?

To jest jeden z wariantów, który podczas dyskusji na RZZK się pojawił (...) Jeżeli takie decyzje zapadną, to pewnie tylko starsze klasy

- dodał Piotr Müller.

Wszystkich Świętych. Jest decyzja w sprawie zamknięcia cmentarzy 1 listopada

Rozprzestrzeniający się w szybkim tempie koronawirus wywołał też dyskusję na temat zamknięcia cmentarzy 1 listopada. Episkopat negocjował z rządem i zawarte zostało porozumienie w tej sprawie.

Jak ustaliło RMF FM, z zawartej umowy wynika, że księża mają wystosować do wiernych apele o powstrzymanie się od odwiedzin mogił bliskich 1 listopada. Jednocześnie kapłani mają zaproponować, by takie odwiedziny przełożyć na kilka dni przed lub po Wszystkich Świętych.

W Poznaniu powstanie tymczasowy szpital dla pacjentów chorych na COVID-19. Zlokalizowany będzie w budynkach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jak przetrwać ciążę w dobie pandemii? Psycholog: "Trzeba otaczać się osobami, które mądrze wspierają"

Finanse w czasie koronawirusa. Czy nasze pieniądze w banku są bezpieczne?

Kolejne obostrzenia dotyczące wesel. "Branża nie działa, jesteśmy załamani"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, RMF FM

Pozostałe wiadomości