Parenting

Laboratorium do badań umysłu niemowlaka. To nie science fiction

Parenting

Laboratorium do badań umysłu niemowlaka. To nie science fiction

Na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego naukowcy sprawdzają, jak rozwija się mózg dziecka w pierwszym roku życia. Jakie metody badawcze wykorzystują do tego? Gdzie jeszcze w Polsce prowadzone są podobne badania? Zobaczcie!

W Pracowni Psychologii Niemowląt – Babylab, należącej do Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzone są badania dotyczące mechanizmów rozwoju psychicznego niemowląt i małych dzieci. W pierwszym roku życia niemowlęta odkrywają najważniejsze prawa fizyki oraz zaczynają rozumieć pierwsze słowa. Uczą się samoregulacji, czyli bardzo ważnej zdolności do regulowania swojej uwagi, emocji i zachowania w różnych sytuacjach. Celem naukowców jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób każde dziecko tworzy własną niepowtarzalną ścieżkę rozwoju.

>>> Zobacz także:

W trakcie wizyt w pracowni niemowlęta wykonują zadania, dzięki którym badacze wiedzą, na co maluchy patrzą i dlaczego, oraz jak długo skupiają uwagę na różnych obiektach. Naukowcy badają wspólną zabawę rodziców i ich dzieci, co pozwoli im na lepsze zrozumienie rozwoju zdolności komunikowania się i samoregulacji w niemowlęctwie. Dokładniej poznają również wpływ wczesnego doświadczenia na dalszy rozwój. Ta wiedza w przyszłości umożliwi rozwijanie nowych metod badań przesiewowych i wczesnego wspomagania rozwoju w pierwszych latach życia.

Do tej pory warszawscy naukowcy przebadali ponad 500 dzieci. Niektóre z nich nawet sześciokrotnie. Jedna wizyta trwa maksymalnie trzy godziny, ale zwykle dziecko razem z rodzicami spędza tu około godziny.

Jeżeli dziecko jest zmęczone, to następuje przerwa w badaniu lub jego koniec. To jedno z nielicznych badań naukowych, podczas których przewidziany jest czas na drzemkę, czy zmianę pieluchy.

Badanie ma mieć formę wesołej zabawy dla dziecka, czyli chodzi nam o to, aby dobrze się tutaj czuło i dobrze z nami bawiło. Jeżeli nie chce brać udziału w badaniu, to nie ma takiej konieczności.

- powiedziała doktorantka Aleksandra Dopierała.

Wszyscy rodzice, którzy przyprowadzają do Babylab maluchy, robią to dobrowolnie. Dzięki temu, że poświęcili czas na badania mogliśmy się dowiedzieć między innymi, że niemowlęta, które w czasie zabawy w wieku 5 miesięcy spędzały więcej czasu twarzą twarz z rodzicem, w wieku 11 miesięcy potrafiły lepiej kontrolować swoją uwagę.

Na całym świecie podobne badania są przeprowadzone przez większość dużych uniwersytetów. W Polsce zajmują się tym tematem również naukowcy z Torunia.

Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0