Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Od pierwszego przekręcenia na brzuszek do pierwszego kroku. Jak wspomóc rozwój ruchowy szkraba?

Let's be kids!

Od pierwszego przekręcenia na brzuszek do pierwszego kroku. Jak wspomóc rozwój ruchowy szkraba?

Zabawki dla niemowląt kojarzą się, szczególnie tym parom, które jeszcze nie mają swoich dzieci, ze słodkimi, miękkimi i uroczymi kocykami lub karuzelami wiszącymi nad łóżeczkiem. Jednak wybór tych zabawek jest dużo większy, ogromne jest również ich zróżnicowanie pod względem wieku niemowlaka I jego możliwości psychoruchowych. Które zabawki wybrać?

Zobacz też: Pierwsza zabawka malucha. Na co zwracać uwagę?


Zabawki dla niemowląt tworzą osobny świat, w którym laik może bardzo szybko się zgubić. Różnorodność form, faktur, materiałów, funkcjonalności, uruchamianego zmysłu: tego jest tak wiele, że nie wiadomo od czego zacząć. Dlatego my zaczniemy od początku i postaramy się oprowadzić Was po świecie zabawek dla niemowląt. 


Zabawki dla dzieci i niemowląt: kryteria wyboru

Czy dziecko w wieku pięciu, sześciu miesięcy może bawić się tym samym, co dziecko ośmiomiesięczne? Niekoniecznie. Aby zabawka spełniała swoje przeznaczenie i odpowiednio rozwijała dziecko, ogromne znaczenie odgrywa kryterium wieku. Jakie więc przyjąć podziały? Najprościej mówić o podziale trzymiesięcznym. Czyli wybieramy zabawki dla niemowląt: 3 miesiące, 6 miesięcy, 9 miesięcy, rok. Zabawki dobieramy w ten sposób także ze względu na aktywności kolejno podejmowane przez dziecko:

  • Unoszenie głowy w leżeniu na brzuchu;
  • Obrót brzuch-plecy, plecy-brzuch;
  • Siadanie;
  • Chodzenie.

Jak wybierać zabawki dla niemowląt?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Musimy pamiętać, że zabawka nie tylko ma być kolorowa, piękna i wizualnie atrakcyjna, ale przede wszystkim bezpieczna. Niemowlę wszystkiego chce dotknąć, włożyć do buzi, czasami szarpnąć. Stąd nie ma mowy o zabawkach ze szklanymi, metalowymi, plastikowymi elementami, nawet najmniejszymi. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi i problem gotowy. Świetnym rozwiązaniem są natomiast drewniane zabawki dla niemowląt, szczególnie te projektowane w duchu Montessori: otwierają one niemowlę na świat wrażliwości zmysłowego dotyku. Ciekawym rozwiązaniem są również zabawki interaktywne, dla niemowląt stanowią one bowiem jedną z pierwszych form nauki schematu: akcja – reakcja.

Przykładem dobrze zaprojektowanej zabawki interaktywnej jest edukacyjny Lisek "Raczkuj ze mną", który zachęca dzieci do nauki poprzez muzyczną zabawę, towarzysząc im podczas odkrywania na siedząco oraz raczkowania!

Zobacz film: Jak wspierać rozwój fizyczny małego dziecka?


Zabawki dla niemowląt: 3 miesiące

Zabawki rozwijające dla niemowląt to doskonały prezent dla młodych rodziców. Jeśli niemowlę jest w tym okresie życia, to szczególnie przyda nam się projektor, który będzie rzucał cienie na ścianę obserwowaną przez dziecko. Liczą się też wszystkie zabawki uspokajające dla niemowląt. Świetnie sprawdzą się świecące zabawki dla niemowląt, ale najlepiej takie w kontrastowych kolorach. W tym okresie przyda się również karuzela wyposażona w różne kształty i spokojnie kręcąca się nad łóżeczkiem.

Kreatywne zabawki dla niemowląt wchodzą w grę mniej więcej od 3. miesiąca życia właśnie. Wtedy możemy zainwestować w matę edukacyjną, na której niemowlęta niezwykle chętnie spędzają czas. Przy okazji trenują koordynację ruchowo, obracają się i machają rączkami, jednocześnie próbując uchwycić wiszące przedmioty. Maty edukacyjne to szczególnie mocno polecane zabawki dla niemowląt w tym wieku. Powoli również na horyzoncie pojawia się leżaczek bujaczek, ale 3-6 miesięczne dziecko nie powinno w nim spędzać więcej niż 20 minut dziennie. Tutaj też świetnie sprawdzą się zabawki dla niemowląt do wózka.


Więcej: Będziemy rodzicami! Co powinno znaleźć się w wyprawce malucha?


Zabawki edukacyjne dla niemowląt: 6 miesięcy

Ciekawe zabawki dla niemowląt pojawiają się w momencie ukończenia przez maleństwo szóstego miesiąca. Dlaczego? Ponieważ jest to czas, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać, można mu więc podsuwać pierwsze proste książeczki (na przykład takie, które wydają odgłosy zwierząt albo dźwięki) oraz najprostsze sortery. Ten drugi typ zabawki to jeden z pierwszych modeli, który pozwala dziecku ćwiczyć motorykę małą, czyli sprawność dłoni. Jednocześnie zaś dziecko próbując wrzucić określone kształty do sortera, uczy się odróżniać od siebie poszczególne formy. Elementy sortera Edukacyjna ciężarówka są idealnie dopasowane do małych rączek, łatwe do chwytania i manipulowania. Gdy dziecko podrośnie, może ciągnąć pojazd na sznureczku, a pierwsze kroki zostaną nagrodzone ekscytującymi, wielokolorowymi światełkami, muzyką i dźwiękami auta!

W tym okresie w grę wchodzą także pierwsze klocki, domki, farmy itp.

Zabawki dla niemowląt: 9 miesięcy

Zabawki interaktywne dla niemowląt pojawiają się właśnie na tym etapie. Zabawki te mają więcej kształtów, emitują kolory, dźwięki, wchodzą więc z dziećmi w prostą interakcję, która uczy najmłodszych podstawowych zasad relacji: przyczyna-skutek. Przede wszystkim uczą poznawania świata, zachęcając dziecko do rozpoznawania i oznaczania kolorów, dźwięków, kształtów. Relacja przyczyna-skutek realizowana jest poprzez naciśnięcie guzika, odsłonięcie obrazka, itp. Nie są to z pewnością tanie zabawki dla niemowląt, warte jednak swojej ceny, bo nie tylko bawią, ale i w przemyślany sposób uczą.

Zabawki dla niemowląt powyżej 1. roku

Zabawki kreatywne dla niemowląt: to tutaj zaczyna się prawdziwy szał. Wielozmysłowe stoliki edukacyjne, interaktywne pchacze, czyli zabawki rozwojowe dla niemowląt, które ucząc jednocześnie zachęcają do nauki chodzenia. 


Interaktywny Chodzik Zebra oferuje całe mnóstwo sposobów na zajęcie ciekawych świata rąk siedzącego malucha. Dziecko może przerzucać stronę książeczki lub naciskać podświetlane przyciski, aby razem z nowymi przyjaciółmi-zwierzątkami poznawać alfabet i cyferki w ramach radosnych piosenek do wspólnego śpiewania. A gdy maluch zacznie naukę chodzenia, wygodny uchwyt i solidna podstawa na 4 kółkach dodadzą mu pewności podczas stawiania pierwszych kroków. 


Zobacz też: Pomocy! Kiedy ja się wyśpię? Sposoby na usypianie malucha

Zobacz film: Kolorowe zabawki dla niemowląt to dobry pomysł? Źródło: Dzień Dobry TVN


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
13
2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
28.03.2019
Wiola
Świetny Doris :) noemi gwiazdeczka