Jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój niemowlaka w 3. miesiącu jego życia? Czego powinniśmy się po nim spodziewać?
Rozwój 3-miesięcznego dziecka zadziwia niejednego rodzica. Taki maluszek potrafi już opierać się na przedramionach i podnosić główkę, gdy położymy go na brzuszku. Nie sprawia mu problemów uniesienie głowy tak wysoko, żeby patrzeć na to, co jest na wprost niego, dzięki czemu zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym światem.
Co umie 3-miesięczne dziecko?
Twoje dziecko w tym wieku powinno już coraz chętniej śledzić wzrokiem osoby poruszające się w pokoju, w którym przebywa i bez problemów obracać za nimi główką. Warto ćwiczyć z nim tę umiejętność, pokazując mu np. jakąś kolorową zabawkę i przesuwając ją z boku na bok. Należy pamiętać, by przedmiot znajdował się mniej więcej w odległości 15 cm od jego oczu.
Oczywiście nie są to wszystkie zalecane przez pediatrów zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem .
Jak widzi 3-miesięczne dziecko?
Niemowlę w tym wieku coraz bardziej dostrzega przedmioty znajdujące się w jego okolicy. Zaczyna też zauważać, że świat jest trójwymiarowy. Coraz lepiej widzi rysy twarzy osób, które do niego podchodzą. Dodatkowo nabiera umiejętności patrzenia stereoskopowego, czyli takiego, gdzie dwoje oczu może równocześnie zauważyć ten sam przedmiot. Wraz z upływem kolejnych miesięcy maluszek będzie miał coraz ostrzejszy wzrok.
Przyjmuje się, że w ciągu pierwszych 8 miesięcy życia wzrok dziecka poprawia się nawet ośmiokrotnie.
Dziecko 3-miesięczne zaczyna rozpoznawać też coraz więcej barw. Widzi nie tylko biel, czerń, czerwień i zieleń, ale nawet kolor żółty. Za miesiąc do palety barw dojdzie również kolor niebieski. Wybierając nowe zabawki dla naszej pociechy, warto mieć to na uwadze i dopasowywać kolor przedmiotów do aktualnych możliwości wzrokowych dziecka.
Co może jeść 3-miesięczne dziecko?
Niemowlęta w tym wieku powinny być karmione mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. To jeszcze nie jest czas na wprowadzanie stałych pokarmów. Można dodatkowo podawać dziecku wodę.
Prawidłowa waga 3-miesięcznego dziecka powinna kształtować się na poziomie wskazanym w tzw. siatce centylowej. Dodatkowo lekarze podczas każdej wizyty kontrolnej sprawdzają, czy pacjent prawidłowo przybiera na wadze. Przyjmuje się, że dzieci w wieku od 0 do 4 miesięcy powinny co tydzień przybierać od 140 do 230 gram. Dodatkowo już w 5. lub 6. miesiącu życia niemowlak powinien podwoić swoją masę urodzeniową.
Zalecamy wszystkim rodzicom, aby w książeczce zdrowia dziecka zapisywali jego wagę i wzrost. Warto to robić podczas każdej wizyty kontrolnej u pediatry.
Psychiczny rozwój niemowlęcia
Niemowlę w wieku 3 miesięcy rozwija się także pod względem emocjonalnym. Zaczyna żywo reagować na kontakt z osobami, które zna. Może uśmiechać się, machać rączkami i nóżkami albo wydawać radosne dźwięki.
Śmieszna mina rodzica, radosna zabawa rodzeństwa czy zabawianie przez babcię może wywołać u maluszka śmiech. Jednak jest też druga strona medalu, jeśli chodzi o rozwój emocjonalny dziecka. Niemowlak, który został przestraszony, może nagle i doniośle zapłakać, a w jego oczach pojawią się łzy, które wcześniej jeszcze nie występowały.
Rodzice opiekujący się 3-miesięcznym dzieckiem zazwyczaj są już w stanie dobrze rozpoznać jego potrzeby. Potrafią np. po mimice twarzy rozszyfrować, czy zaraz dziecko zacznie płakać, śmiać się czy np. jest bardzo śpiące. W tym okresie opiekunowie czują, że zaczynają w pełni rozumieć swoje dziecko. Maluszek też czuje się zrozumiany i chętnie manifestuje swoje potrzeby, np. poprzez płacz, radosne gaworzenie czy uśmiech, bo wie, że zostanie wysłuchane, a jego pragnienia będą zaspokojone.
Zobacz także: Kolka u niemowląt - fakty i mity
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Joana Lopes / EyeEm/GettyImages