Sport i fitness

Jak biegać jesienią? "Trening powinien być komfortowy i tlenowy"

Sport i fitness

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Marcin Sawicki
Jesienny trening na dworze – o czym należy pamiętać?
Dzień Dobry TVNJesienny trening na dworze – o czym należy pamiętać?

Jesień nie jest wymówką do zaniechania aktywności fizycznej. Do niższych temperatur trzeba się jednak przygotować. Marcin Sawicki sprawdził, o czym należy pamiętać przed październikowym joggingiem.

Jak biegać jesienią?

Spadające temperatury nie powinny oznaczać spadku formy. Wielu chciałoby zacząć ruszać się jesienią, jednak niski słupek rtęci na termometrze nie jest szczególnie zachęcający.

- Spodenki termiczne i kurtka przeciwwiatrowa tak naprawdę wystarczą do tego, żeby znieść te jesienne temperatury - zapewnia trener biegowy Andrzej Bogdał. - Plusem jest naturalna ekspozycja na zimno, co może mieć dodatkowe korzyści dla naszego układu odpornościowego - podkreśla.

Okazuje się, że niskie temperatury to idealne warunki do bicia rekordów - optymalne wyniki osiąga się, gdy słupek rtęci podnosi się do poziomu 4 stopni Celsjusza.

- Tutaj jednak mówimy o osobach, które chcą w to wejść i rozpocząć przygodę z bieganiem - wyjaśnia. - Mówi się, że bieganie jest naszą naturalną formą ruchu i musimy się z tym zgodzić, ale żeby to wszystko było bezpieczne, to musimy mieć jakąś podstawową wiedzę - dodaje.

Jesienią warto pamiętać o czapce lub opasce na uszy, gardło przed ostrym powietrzem osłonią kominy, a przy naprawdę niskich temperaturach należy pamiętać o rękawiczkach.

Jak rozpocząć bieganie

Do najczęściej popełnianych błędów należy skok na głęboką wodę. Chcąc od razu biegać dużo i szybko, najprawdopodobniej zamiast bakcyla złapiemy kontuzję.

- Każdy chce jak najwięcej, jak najszybciej, jak najmocniej, w tym momencie przesadza z intensywnością, robi za dużo kilometrów i w efekcie jest bardziej podatny na urazy - tłumaczy Andrzej Bogdał. - Pierwszym elementem jest fun, musimy złapać tego bakcyla, poczuć, że robimy coś dla siebie. Trening powinien być komfortowy i tlenowy, czyli powinniśmy być w stanie z kimś rozmawiać. Taki jest ten pierwszy krok. To powinno dawać nam przyjemność - zaznacza.

Oprócz właściwego biegu, istotny jest trening uzupełniający. Zobacz nasze wideo i sprawdź, jak je poprawnie wykonywać.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości