jogging

  jogging

  Maraton historycznie został zapoczątkowany przez bitwę pod Maratonem w 490 r. p.n.e., a dokładniej przez dystans, jaki pokonał posłaniec grecki Fejdippides między Maratonem a Atenami, by obwieścić zwycięstwo. Współcześnie wyróżniamy wiele rodzajów maratonów – klasyczny maraton na 42 km ("królewski"), a także ultramaraton powyżej 42 km lub minimaratony, np. na 10 km lub na podobny, krótszy względem oryginalnego maratonu, dystans.

  Bieganie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Czy jest to najlepszy wybór dla wszystkich marzących o idealnej sylwetce? Wątpliwości rozwiał w naszym programie trener Patryk Puczyłowski. Wyjaśnił też, na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę aktywności fizycznej.

  W związku z nadejściem lepszej pogody coraz więcej osób stawia na aktywności na świeżym powietrzu. Największą popularnością obecnie cieszy się bieganie. Jak jednak uprawiać jogging, by nie zrobić sobie krzywdy po zimowej przerwie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dietetyczka i trenerka, Agata Dąbrowska oraz fizjoterapeuta i trener, Bartek Paluch.

  Nie od dziś wiadomo, że bieganie pomaga zmniejszyć stres oraz pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. A w dobie pandemii to szczególnie ważne. Dlatego coraz więcej osób ze świata show-biznesu stara się aktywnie spędzać weekend. Na jakie sporty stawiają?

  Niskie temperatury zniechęcają nas do wychodzenia na zewnątrz, a tym bardziej - joggingu. Alternatywą jest bieżnia na siłowni, jednak sport na świeżym powietrzu daje dużo więcej przyjemności. Co założyć na przebieżkę w chłodne dni? W studiu Dzień Dobry TVN ekspertka od odzieży do biegania Gabriela Snochowska opowiedziała o właściwościach bielizny termoaktywnej i ocieplanych spodniach do joggingu.

  W dzisiejszych czasach wstyd się przyznać, że nie uprawia się żadnego sportu. A jak ćwiczą słynne pary? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska porozmawiała z Ewą Gawryluk i Waldemarem Błaszczykiem.

  Biegniemy przez 1 minutę i powtarzamy to 30 razy. Dzięki temu nie musimy odmawiać sobie codziennych przyjemności! Na czym polega "slow jogging"? Z Hiroakim Tanaką, propagatorem "wolnego biegania" spotkała się Katarzyna Jaroszyńska.

  Są rasy psów predysponowane do biegania. Uwielbiają to. Męczy je natomiast siedzenie w mieszkaniu. Jeśli zatem macie takiego psa w domu i sami lubicie ten rodzaj aktywności fizycznej, to posłuchajcie rady Radka Ekwińskiego, który powiedział nam, jak przygotować siebie i swojego czworonożnego przyjaciela do wspólnego biegania.