Sport i fitness

Chcesz wrócić do biegania? Zacznij od marszu. Trener: "To forma mniej intensywna i bardzo bezpieczna"

Sport i fitness

Aktualizacja:

Po wielu miesiącach siedzenia w domu nagle wszyscy ruszyli do ćwiczeń, by zadbać o wakacyjną formę. Rower, siłownia, bieganie - a co z marszem? Okazuje się, że ma on więcej zalet, niż nam się wydaje, ponadto nie obciąża układu kostno-stawowego. Do marszowania zachęcał nas trener Bartek Paluch.

Aktywność dobrana do możliwości

Każda aktywność, jaką podejmujemy, będzie dobrym krokiem w stronę zdrowia. Jednak musimy pamiętać, że nie warto rzucać się na głęboką wodę, by nie zrobić sobie krzywdy.

Choć bieganie sprawia wiele przyjemności i jest idealnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, nie jest przeznaczone dla wszystkich. Osoby z dużą nadwagą, problemami stawowymi, bólami: kręgosłupa, kolan, bioder i stawów skokowych, a także z poważnymi chorobami serca i po zawałach zdecydowanie powinny „pójść” w kierunku spacerów i marszu.

Nie bez powodu mówi się, że spacer jest najzdrowszą i najbezpieczniejszą formą treningu dla każdego.

Przede wszystkim marsze nie obciążają nam stawów. Jeżeli osoby miały choroby związane ze stawami bądź z sercem, ta forma jest mniej intensywna. Bardzo bezpieczna

– powiedział trener Bartek Paluch.

Dlaczego chodzenie jest bezpieczniejsze od biegania ?

Główna przewaga chodzenia nad bieganiem wynika z bezpieczeństwa. W trakcie chodzenia nasz aparat ruchu, czyli kości, stawy, mięśnie i więzadła są znacznie mniej obciążone w porównaniu z bieganiem.

Podczas chodzenia nie występuje faza lotu – moment, w którym obie stopy nie mają kontaktu z podłożem, a w związku z tym zetknięcie z nawierzchnią jest znacznie łatwiejsze i mniej obciążające dla stawów i mięśni. Ryzyko przeciążeń i kontuzji w przypadku niewłaściwego wejścia w trening biegowy jest znacznie większe niż w przypadku spaceru czy marszu. W trakcie chodzenia dużo trudniej o skręcenie kostki bądź kolana.

Patrząc długofalowo, jeżeli zrobimy dość intensywny trening, później bolą nas mięśnie. Chodzenie i marsz jest formą regeneracyjną

– podkreślił gość Dzień Dobry TVN.

Ile kalorii możemy spalić podczas godzinnego spaceru ?

Chodzenie jest bardzo dobrą formą aktywności ruchowej, która znacząco pomoże nam w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Podczas godzinnego spaceru -w zależności od tempa, w jakim się poruszamy, naszej wagi, płci i wzrostu - możemy spalić nawet ok. 500 kcal.

Marsz wcale nie musi być nudny, bo możemy zmieniać zarówno tempo, jak i okolice.

Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa w trakcie chodu, aby przynosiła pozytywne skutki? Powinniśmy pamiętać o aktywizacji mięśni tułowia i utrzymaniu prawidłowej postawy , nie zapomnijmy również o dobraniu odpowiedniego obuwia.

Aktywny brzuch, aktywne pośladki, łopatki lekko ściągnięte i maszerujmy. Im bardziej będziemy aktywować nasze mięśnie, tym bezpieczniejsze będzie nasze ciało i tym więcej kalorii spalamy

– zaznaczył trener.

Zwróćmy szczególną uwagę na świadomą pracę mięśni podczas schodzenia. Pomimo tego, że czynność ta wydaje się zdecydowanie łatwiejsza niż wspinanie się na szczyt, to przy braku odpowiedniej pracy mięśniowej znaczne siły oddziałują niemal bezpośrednio na stawy kolanowe, co może doprowadzić do przeciążeń i kontuzji.

Im dłuższa przerwa, po której wracamy do treningu, im bardziej to nasze ciało jest zaniedbane, tym więcej czasu potrzebujemy na delikatniejsze wprowadzenia

- dodał Bartek Paluch.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości