Związki i seks

Strefy erogenne mężczyzn i kobie Czy są różne? Co je łączy?

Związki i seks

Aktualizacja:
Fot. Getty Images

Strefy erogenne to ogromna mapa wrażliwych punktów na ciele kobiet i mężczyzn. Odpowiednio stymulowane przynoszą przyjemność, rozkosz i dreszcze. Gdzie są i jak działają ? Czy strefy erogenne kobiet i mężczyzn są takie same?

Strefy erogenne to najwrażliwsze na dotyk miejsca na ciele kobiet i mężczyzn. Mapa punktów erogennych uwarunkowana jest układem nerwowym człowieka, a głównie zakończeniami nerwowymi. Wrażliwe na dotyk przynoszą uczucie pobudzenia i przyjemności. Strefy erogenne to te punkty na ciele człowieka, które pokryte są bardzo cienką skórą, bezpośrednio pod którą znajdują się właśnie punkty nerwowe . Dotykając tych miejsc, poniekąd dotykamy owy punkt stymulując go, pobudzamy zakończenia, a w rezultacie wzmagamy odczucia przyjemności. Strefy erogenne różne są dla kobiet i mężczyzn , jednak jest grupa punktów wspólnych dla obu płci. Warto zaznaczyć, iż każda z osób reaguje inaczej na punkty erogenne i ma inny próg odczuwania przyjemności.

Mapa stref erogennych - jakie ma znaczenie?

Strefy erogenne mają znaczenie głównie seksualne i pomagają w osiągnięciu przyjemności. Ich stymulacja wywołuje pobudzenie . Mapa stref erogennych jest taka sama dla każdego człowieka, jednak intensywność odczuć zależy od układu hormonalnego i nerwowego . Mapa stref erogennych kobiet jest nieporównywalnie większa niż mężczyzn. Sprawia to, że kobiety zdecydowanie bardziej odczuwają dotyk, ale też potrzebują więcej czasu na osiągnięcie przyjemności i orgazmu. Stymulowanie stref erogennych jest sposobem na grę wstępną , a w finale - osiągnięcie orgazmu . Kobiety i mężczyźni, jak wspomnieliśmy, mają osobne dla siebie punkty erogenne, jednak wiele z nich jest wspólnych dla obu płci, są to:

· brwi,

· uszy,

· szyja,

· kark,

· brzuch - szczególnie okolice pępka,

· dłonie - wewnętrzna część,

· stopy - podbicia pod palcami,

· piersi.

Jak sprawiać sobie przyjemność? Najlepiej próbować i obserwować siebie wzajemnie. Każdy człowiek jest indywidualnym zbiorem zakończeń nerwowych i odczuwa inaczej. Przykładem mogą być piersi i brodawki u mężczyzn. Część z nich odczuwa jedynie płytkie wrażenia dotykowe. Inni mężczyźni odczują natomiast przepływające impulsy.

Punkty erogenne nie zawsze kojarzą się tylko z przyjemnością. Co oznacza ból stref erogennych? Odczuwalny dyskomfort może być spowodowany stanem fizjologicznym lub stanem zdrowia organizmu. Stres, zmęczenie, przeziębienie, kontuzje - to wszystko ma wpływ na mniejsze odczuwanie przyjemności lub jej brak. W przypadku kobiet znaczenie mają również hormony. Dobrym przykładem jest miesiączka i dni poprzedzające ją, kiedy obserwuje się znaczny obrzęk piersi. Przyjemność wówczas jest odczuwalna jako ból i dyskomfort.

Strefy erogenne mężczyzn , w przeciwieństwie do punktów kobiecych, koncentrują się na okolicach narządów intymnych. Najbardziej czułe na bodźce są genitalia, prącie, moszna i sutki.

Kark w celu pobudzenia należy głaskać i delikatnie muskać palcami w kierunku uszu. Natomiast te, u niektórych mężczyzn ujawniają swoją wrażliwość podczas masowania górnej części małżowiny i delikatnego dmuchania we wnętrze ucha . Mężczyźni wrażliwi są również na dotyk i drapanie głowy , a masaż potylicy przyczyni się do uwolnienia endorfin - hormonów szczęścia. Usta to ta część ciała, która stymulowana dotykiem ust kobiecych bardzo szybko może doprowadzić mężczyznę do podniecenia i orgazmu. Obok genitaliów najbardziej uwrażliwioną strefą erogenną są okolice odbytu , w których znajdują się zakończenia nerwowe. Stymulowanie tej okolicy ciała działa pobudzająco i podniecająco na mężczyzn.

Strefy erogenne kobiet

Kobiety są bardziej wrażliwe od mężczyzn i mają więcej stref erogennych. Mapę strefy kobiet tworzą: sutki, łechtaczka, pochwa . To właśnie na tych punktach należy skupić się podczas gry wstępnej i aktu seksualnego. Piersi , a szczególnie brodawki , to bardzo wrażliwe miejsca na ciele kobiety. Dotykanie ich, głaskanie, całowanie i dmuchanie na nie stymuluje skórę, sprawiając obkurczenie sutków, co pomaga w osiągnięciu orgazmu . Usta to bardzo unerwiona i wrażliwa część, która odpowiednio dotykana i delikatnie przygryzana wprowadzi kobietę w świat przyjemności i rozkoszy.

Która kobieta nie kocha masażu stóp i dłoni ? To właśnie na nich znajdują się zakończenia nerwowe, które odpowiednio dopieszczone przyniosą ulgę i relaks.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości