Przepytywała dziecko w autobusie. "Za każdym razem, gdy popełniało błąd, musiało zacząć od nowa"

Przepytywała córkę w autobusie
Przepytywała córkę w autobusie
Źródło: Maskot/Getty Images

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko uczyło się systematycznie. Czy jednak powinniśmy sprawdzać wiedzę ucznia np. w miejscu publicznym? Dlaczego odpoczynek między szkołą a pracą domową jest tak ważny? O tym w serwisie Dzień Dobry TVN rozmawiamy z psychologiem, psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym Moniką Machnicką.

Nauka w autobusie - czy to dobry pomysł?

Komunikacja miejska to miejsce, w którym możemy usłyszeć lub być świadkiem wielu historii z życia pasażerów. Jedną z nich postanowiła podzielić się z nami Magdalena, użytkowniczka serwisu Dzień Dobry TVN, która w autobusie usiadła naprzeciwko pewnej mamy i jej 10-letniej pociechy.

Dzieci

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

- Tydzień temu wracałam z pracy i byłam świadkiem dość zaskakującej dla mnie sceny. Naprzeciwko mnie siedziała mama z córką w wieku szkolnym. Chwilę po zajęciu miejsc, kobieta wyciągnęła książkę i zaczęła przepytywać dziecko z lekcji, a konkretnie z odmiany przez przypadki - tłumaczy Magdalena.

- Początkowo córka w ogóle nie chciała jej słuchać. Widać, że była zmęczona po całym dniu w szkole, a jej matka powtarzała ciągle: "Kasiu przypadki, Kasiu mów natychmiast". Dziewczynka z oburzeniem zaczęła spełniać prośbę, jednak po minie widać było, że nie czuje się z tym komfortowo - wspomina.

- Za każdym razem, gdy pociecha popełniała błąd, musiała zaczynać od nowa. Ich rozmowę słyszało pół autobusu, co było męczące zarówno dla pasażerów, jak i samego dziecka - podsumowała.

Lęk przed oceną obcych osób

Czy miejsce publiczne jest odpowiednie do sprawdzania wiedzy dziecka? Dlaczego tak ważny jest odpoczynek między szkołą a pracą domową?

Jak tłumaczy psycholog Monika Machnicka, bardzo ważne jest to, by wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby dziecka i dostosować je do sytuacji, w której się znajdujemy. - Dziecko po wielu godzinach w szkole może być przestymulowane, zmęczone lub nadmiernie pobudzone, co może wpływać negatywnie na jego funkcje poznawcze, w tym uwagę czy koncentrację - zaznacza psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

- Obecność obcych osób w autobusie może dodatkowo wywołać lęk przed oceną czy kompromitacją. Warto wziąć pod uwagę, że taka sytuacja może narażać dziecko na doświadczenie poniesienia porażki - dodaje specjalistka.

Zdaniem ekspertki dziecko po powrocie ze szkoły do domu potrzebuje odpoczynku, wyciszenia, by później mieć energię i chęć, by odrobić lekcje. Co więc robić w trakcie powrotu z placówki?

- Porozmawianie z dzieckiem o tym, jak spędziło dzień w szkole może być dobrym pomostem między czasem na odpoczynek a odrabianiem lekcji. Pamiętajmy, że ważny jest kontekst sytuacji i wyciąganie refleksji - podsumowała Monika Machnicka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości