Wiele osób spośród tych, które mają już dzieci, często podpowiada innym rodzicom, jak ubierać noworodka w domu. Każdy jednak robi to na swój sposób, więc nie wszystkie typy odzieży, które sprawdziły się w przypadku danego malucha, będą odpowiednie dla innego. Pewne zasady co do ubierania noworodka są jednak wspólne dla wszystkich i znane od pokoleń.
Jak ubierać noworodka w domu?
Kiedy dziecko przebywa w domu, należy zrezygnować z krępujących ruchów ubranek. Lepiej zostawić na specjalne okazje odzież, która wygląda elegancko, ale jest dość sztywna. W łóżeczku nie sprawdzą się na pewno bluzy z kapturem czy sweterki. W domu dziecko powinno mieć zatem ubranko, które go nigdzie nie uciska. Należy pamiętać, że zbyt ciasna odzież źle wpływa na układ kostny noworodka i może powodować, że nie będzie on rozwijał się prawidłowo. Może też utrudniać maluszkowi spokojny sen i spowodować, że będzie on częściej płakać. Większość czasu noworodek spędza w pozycji leżącej, więc niepraktyczne będą też ubranka zapinane na plecach.
Warto wybierać bodziaki z długim rękawem, które są rozpinane w kroku, przez co znacznie ułatwiają zmianę pieluszki, oraz te posiadające guziczki na ramionach, dzięki czemu łatwo je zdjąć, jeśli się poplamią np. po odbijaniu. Do nich warto dobrać spodenki z rozciągliwego materiału, które pozwolą swobodnie poruszać nóżkami. To idealny zestaw na czas aktywności malucha. Dobrym pomysłem na to, w co ubrać noworodka w domu, zwłaszcza na czas spania, będą też ubranka jednoczęściowe czyli pajacyki. Ważne jest, aby były wykonane z naturalnych tkanin. Polecana jest zwłaszcza bawełna, bo pozwala skórze oddychać. Warto też wyciąć z odzieży uwierające metki, które mogą podrażniać skórę.
Przyjęło się mówić, że noworodek powinien mieć na sobie jedną warstwę odzieży więcej niż człowiek dorosły. Tezę tę argumentuje się tym, że skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo cienka i potrzebuje większej ochrony, a układ krążenia jest jeszcze niedojrzały, przez co maluch szybciej marznie. To oczywiście jest prawdą, jednak to, jak ubrać noworodka w domu, powinno być przede wszystkim podyktowane panującymi w mieszkaniu warunkami. Optymalna temperatura dla noworodka to mniej więcej 21℃. Jeśli jest zbyt wysoka, kark dziecka będzie zapewne wilgotny, a jego skóra może być lekko zaczerwieniona. Jeśli zaś jest zbyt niska, skóra niemowlęcia może przybierać zabarwienie marmurkowe.
Jak ubierać noworodka w domu latem?
W sezonie letnim, kiedy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie, trudno jest osiągnąć idealnie 21℃ w pomieszczeniu maluszka. Z tego względu należy pamiętać, żeby nie dopuścić do przegrzania dziecka. Jeśli będzie ono ubrane nieodpowiednio, na jego ciele mogą szybko pojawić się czerwone kropki, czyli potówki. Dobrym pomysłem na to, jak ubierać noworodka latem w domu, będzie założenie mu bawełnianego pajacyka zakończonego stópkami. Nie będzie on przylegał do ciała, więc skóra nie będzie się w nim pocić, a luźny krój zapewni dobrą wentylację. Na czas spania nie warto ubierać maluszka w dodatkową warstwę odzieży, a jedynie przykryć go lekkim, najlepiej ażurowym kocykiem lub dużą muślinową pieluszką. Jeśli jednak w takim ubranku maluch nadal ma mokry karczek, sprawdzoną metodą na to, jak ubrać noworodka w domu, będzie zmiana pajacyka na bodziak z krótkim rękawem, zwłaszcza jeśli temperatury w domu czy mieszkaniu przekraczają 26℃. Przegrzewanie dziecka jest bardzo niekorzystne dla jego zdrowia.
Jak ubierać noworodka w domu zimą?
Bardzo często rodzice chcą wiedzieć, jak ubierać noworodka w domu jesienią, a jak w sezonie zimowym. W przypadku obu tych pór roku warto, aby delikatne ciałko dziecka było w pełni zakryte. Sprawdzą się więc bodziaki z długim rękawem i spodnie zakończone stópkami. Bluzki nie są polecane, bo mają tendencję do rolowania się, kiedy dziecko leży. Może się więc zdarzyć, że dziecko będzie spało z odkrytym brzuszkiem i plecami, przez co łatwo się zaziębi. Jeśli więc wybiera się bluzeczkę, warto ją zestawić ze śpioszkami. Na czas snu maluszek powinien być przykryty kocykiem.
Szukając dobrego sposobu na to, jak ubrać noworodka w domu, na pewno należy wziąć pod uwagę temperaturę jego ciała. Ważne jest, aby jego skóra była ciepła i sucha. Noworodki często mają chłodne rączki czy stópki, jednak nie zawsze jest to oznaką, że jest im zimno. Dlatego należy sprawdzać ich temperaturę na karczku.
Jeśli w domu jest dość chłodno, warto noworodkowi włożyć bawełnianą czapeczkę, zwłaszcza po kąpieli. W sezonie grzewczym należy pamiętać o nawilżaniu powietrza w pokoju dziecka czy innych pomieszczeniach, w jakich w ciągu dnia przebywa. Warto więc kupić specjalne urządzenia, które zapewnią właściwą wilgotność.
Zobacz także:
- Dlaczego niektóre małe dzieci rodzą się już z zębami? "Pod uwagę brane jest podłoże genetyczne i hormonalne"
- Grażyna Torbicka jest wolontariuszką Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego. "Kiedy dziecko jest w potrzebie"
- Kobieta z dwiema macicami urodziła bliźniaczki. To przypadek "jeden na milion"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Olena Domanytska/Getty Images