Dziecko

Jaką rolę odgrywa ciocia w wychowywaniu dzieci? Psycholog: "Jest ona 'drugą' matką i bardzo ważną kobietą"

Dziecko

Relacja rodzica z córką jest bardzo emocjonalna, dziadkowie z kolei często rozpieszczają wnuki, a ciocia zazwyczaj jest gdzieś pomiędzy. To kobieta, z którą dziecko nawiązuje relacje na długie lata. Zapytaliśmy więc psycholog Marzenę Mawricz i Darię Ładochę, jaką rolę pełni ciocia w wychowywaniu młodej dziewczynki. Bo nie od dziś wiadomo, że zarówno ciotki biologiczne, jak i przyszywane – są super!

Nasza dziennikarka Daria Ładocha jest zarówno mamą dwóch córek, jak i ciocią 16-letniej Karoliny. Na własnej skórze codziennie przekonuje się, że relacja dziewczynka-ciocia jest zupełnie inna niż mama-córka. Jej zdaniem ciocia podchodzi bardziej beztrosko do wychowywania. Następnie podała przykład z własnego podwórka, który potwierdza te słowa.

- Gdy córki wracają ze szkoły do domu, od razu pytam, czy zjadły drugie śniadanie, a jak spotykam się z Karoliną, to pytam: Co u ciebie? Jak tam chłopaki? – oznajmiła.

Rola cioci w życiu dziewczynki

Z kolei psycholog Marzena Mawricz wyjaśniła, że ciocia jest drugą kobietą zaraz po mamie.

- Jest bardzo ważną kobietą w życiu dziewczynki. Stanowi ona wsparcie dla matki lub ojca w procesie wychowywania. I tak jak Daria powiedziała, jest kobietą, która nie ma presji, oczekiwań. Na pewnym etapie jest nawet kumpelką – oświadczyła.

– To jest inspirujące, jak można się dostrajać do każdego etapu życia tej dziewczynki. Zupełnie inaczej niż z własnymi dziećmi, z którymi jednak trochę drze się koty. W tym przypadku jest beztroska obserwacja tych etapów, które u dziewczynki łatwiej się akceptuje niż u swoich dzieci – dopowiedziała Daria Ładocha.

A jak w roli cioci sprawdza się kobieta, która sama nie ma dzieci?

– Sprawdza się bardzo dobrze, dlatego że siostrzenica czy bratanica jest uzupełnieniem. Jest to też fajne, że ona nie wchodzi w tę rolę mamy, nie ma tych presji, oczekiwań, lęków, w związku z czym ma luz. Dzięki tej małej dziewczynce ma mnóstwo zabawy, może ją rozpieszczać, a w dorastaniu może towarzyszyć w nastoletnich buntach, rozterkach sercowych, zmianach rozwojowych – tłumaczyła psycholog Marzena Mawricz.

Nie od dziś wiadomo, że czasami łatwiej jest zwierzyć się cioci niż mamie, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje damsko-męskie. Daria Ładocha przyznała, że gdy córki nie chcą jej czegoś powiedzieć, dzwoni do swojej siostry.

- Moja siostra jest bardzo istotną osobą w naszej rodzinie, ponieważ ona jest ciocią dla moich córek. Ostatnio miałam problem z własną córką i zadzwoniłam do niej: "Słuchaj, chyba wam się szykuje niezły spacer". I rzeczywiście rozwiązała ten problem w mig, gdzie mi byłoby bardzo trudno z uwagi na bliskość tej relacji – wyjaśniła.

Jak być dobrą ciocią?

Niektóre dziewczynki traktują ciocie jak przyjaciółki. To właśnie im powierzają swoją sekrety. Lojalna ciocia zatrzymuje je dla siebie, ale czy są wyjątki, by odstąpić od tej reguły?

– Tak, kiedy np. tajemnica jej powierzona oznacza, np. kłopoty związane z uzależnieniem albo wejście w towarzystwo, które może szkodzić tej dziewczynce. Najczęściej taka lojalna ciocia rozmawia wtedy ze swoją siostrzenicą i uprzedza, że musi przekazać mamie – oświadczyła Marzena Mawricz.

Psycholog podkreśliła też, że czasami zdarza się też tak, że mama jest zazdrosna o relację córka-ciocia. Bo to ona chce wiedzieć wszystko na temat swojej córki, a nie dowiadywać się z drugiej ręki.

– Mam nadzieję, że dzięki naszej rozmowie mamy wyciągną wnioski, że od drugiej kobiety można dostać bardzo dużo wsparcia. Ciocia w baśniach jest matką chrzestną pojawiającą się z tą czarodziejską różdżką i przemieniającą dynie w karetę – oznajmiła.

Z kolei Daria dodała, że zazdrość warto zamienić na podzielenie się odpowiedzialnością.

– Myślę, że babiniec to fajne miejsce, gdzie można uczyć się od siebie – podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Iga Świątek przygotowuje się do Australian Open w hotelowych warunkach. Jak sobie radzi?

Coraz częściej segregujemy odpady. Ale czy robimy to w odpowiedni sposób?

W Poznaniu na świat przyszły pięcioraczki! Każdy z maluchów waży jedynie ok. 700 gramów

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości