Parenting

Ciążowe ogrodniczki – tradycyjna wygoda czy konieczność?

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Morsa Images/Getty ImagesKobieta w ciąży w ogrodniczkach

Ogrodniczki ciążowe spora część kobiet traktuje jako zło konieczne - bo za bardzo podkreślają brzuch, bo powiększają, bo na odległość widać, że jest się w ciąży. W ostatnim czasie skutecznie wypierają je legginsy i tuniki odcinane pod biustem. Pytanie jednak, czy ta zamiana rzeczywiście jest aż taka dobra.

Spodnie ciążowe: ogrodniczki, legginsy, alladynki. Z tego trio przyszłe mamy najchętniej w ostatnim czasie wybierają opcję numer dwa i trzy, szczególnie, że producenci odzieży ciążowej oferują obecnie modele z wygodnym pasem brzusznym. Ogrodniczki zaczynają się więc coraz częściej kojarzyć z ciążami naszych mam i babć. Jak w przypadku sporej części wyborów przez nich dokonywanych, również ogrodniczki mają wiele zalet, które współczesne kobiety zdają się ignorować. 

Ogrodniczki damskie – ciążowe faux pas? 

Ogrodniczki ciążowe wiele kobiet traktuje jak jednoznaczną demonstrację swojego stanu. Wiele ciężarnych, które – szczególnie na początku ciąży – nie chcą dodatkowo podkreślać, że spodziewają się dziecka, rezygnuje z ciążowych ogrodniczek. Traktują je bowiem jako niepotrzebną manifestację i uznają, że można je zastąpić innymi modelami, zarówno spodni, jak i sukienek. Szczególnie, że legginsy czy alladynki można nosić już w pierwszym trymestrze ciąży bez obaw, że będą niepotrzebnie poszerzać czy pogrubiać. Kobiety zapominają natomiast, że zbyt obcisłe spodnie to zwiększone ryzyko opuchlizny, żylaków i pękających naczynek, wynikające z nieprawidłowego krążenia krwi. Warto więc czasami modę postawić na drugim miejscu. Ważniejsze od niej jest zdrowie i ogólne samopoczucie przyszłej mamy. 

Spodnie ogrodniczki – ciążowe must have 

Ogrodniczki ciążowe wracają do łask mniej więcej na początku trzeciego trymestru. Kiedy ciążowy brzuszek potrzebuje coraz więcej miejsca, niektóre modele spodni i spódnic po prostu przestają się sprawdzać. Natomiast ogrodniczki ciążowe, krótkie i długie, problem ten skutecznie rozwiązują. Coraz częściej producenci odzieży ciążowej dbają, aby również ogrodniczki miały modowy sznyt: ciekawe kolory, dodatkowe aplikacje, śmieszne napisy. Coraz mniej te ogrodniczki mają więc wspólnego z bezkształtnymi workami, z którymi je najczęściej kojarzymy.

Nie są to ubrania w typie oversize, aczkolwiek zaprojektowane są w taki sposób, aby rosnąć wraz z przyszłą mamą. Nie są obcisłe, nie uciskają brzucha, jednocześnie dobrze go chroniąc. U sporej części kobiet w późnym okresie ciąży wystający spod spodni lub tuniki brzuch powoduje pewien dyskomfort. Ciężarne mają bowiem poczucie bycia “zbyt odsłoniętymi”. Również część społeczeństwa taki odsłonięty brzuch odbiera jako zbyt czytelną manifestację stanu kobiety.

Ogrodniczki ciążowe dobre na każdą pogodę 

Krótkie ogrodniczki ciążowe doskonale sprawdzają się późnym latem i wczesną jesienią. Wystarczy założyć pod nie zwykły biały top. Dzięki temu kobieta ma zapewniony komfort psychiczny (brzuch jest całkowicie zakryty), a przy tym ma szansę ubrać się zgodnie z panującą na zewnątrz temperaturą. Ogrodniczki ciążowe rurki z kolei zapewnią ochronę na chłodniejsze dni. Konstrukcja tych spodni umożliwia włożenie pod nich także grubszego swetra. W ten sposób stylizacja na jesienny spacer jest gotowa w ciągu kilku minut.

Ogrodniczki ciążowe – jeans czy nie-jeans?

Jeansowe ogrodniczki ciążowe to typowy model, najbardziej zresztą znany wśród ciężarnych, zarówno w wersji ze spodniami, jak i spódniczką. Pod niektórymi względami to właśnie te jeansowe modele są najbardziej przydatne – nadają się bowiem i na chłodniejsze, i cieplejsze dni, co przy dynamicznie zmieniającej się w naszym kraju pogodzie, spora zaleta. Warto jednak podczas zakupów ciążowych rozważyć także inne ogrodniczki, wykonane na przykład z bawełny, wiskozy czy modalu. Świetnie sprawdzą się one w przypadku letnich miesięcy. Naturalne materiały, z których wykonane są ogrodniczki, dają gwarancję, że ciało kobiety będzie swobodnie oddychać, a ryzyko dodatkowych podrażnień, alergii lub uczuleń będzie minimalne.

Ogrodniczki ciążowe jako tanie rozwiązanie na ten szczególny czas

Ogrodniczki ciążowe dobrze sprawdzają się także w pierwszych tygodniach po porodzie. Najczęściej jednak po rozwiązaniu kobiety się ich pozbywają. W internecie można spotkać więc sporo ofert używanej odzieży ciążowej. Wśród płaszczy, sukienek i tunik znaleźć można także sporo ogrodniczek. W taką używaną parę można się bez obaw wyposażyć. Szczególnie w przypadku jeansowej ich wersji, poszczególne modele rzadko noszą jakieś wyraźne znamiona używania, a koszt ich jest jednak zdecydowanie mniejszy niż produktu z najnowszej ciążowej kolekcji.

Zobacz video: Izabela Sztandera, czyli doula. Czym się zajmuje?

Izabela Sztandera, czyli doula. Czym się zajmuje?
Izabela Sztandera, czyli doula. Czym się zajmuje?Izabela Sztandera, czyli doula - kobieta, która wspiera inne kobiety na etapie ciąży i porodu
dziendobry.tvn.pl

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości