Newsy

Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Zobacz, które dni są wolne

Newsy

Fot. Getty Images/GMVozd

Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze ze świąt w kalendarzu liturgicznym. Jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku wypada w innym terminie. Sprawdź, kiedy będziemy je obchodzić w roku 2021 i które dni są w związku z tym ustawowo wolne od pracy.

Wielki Post i Wielkanoc 2021

Wielkanoc upamiętnia śmierć krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest najstarszym i najważniejszym ze wszystkich świąt chrześcijańskich. Poprzedzona jest Wielkim Postem 40 -dniowym, którego ostatni tydzień nazywa się Wielkim Tygodniem. Okres ten to czas wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.

Wierni rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych w Środę Popielcową , która w tym roku przypada 17 lutego . Ten dzień rozpoczyna Wielki Post , który potrwa do Wielkiego Czwartku. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzony jest natomiast post paschalny.

Poprzedzające Wielkanoc dni to Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota, stanowiące Triduum Paschalne. Po Wielkiej Niedzieli następuje Poniedziałek Wielkanocny, znany też jako Lany Poniedziałek lub Śmigus-Dyngus.

Kiedy wypada Wielkanoc 2021?

Po zakończeniu Triduum Paschalnego chrześcijanie obchodzą Zmartwychwstanie Jezusa. Wielkanoc jest świętem ruchomym i w tym roku zacznie się 4 kwietnia 2021. Dniami wolnymi od pracy będą 4 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 5 kwietnia (Lany Poniedziałek).

Święta Wielkanocne i Triduum Paschalne 2021

  • 1 kwietnia - Wielki Czwartek - obchodzony jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.
  • 2 kwietnia - Wielki Piątek - Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii.
  • 3 kwietnia - Wielka Sobota - ostatni z trzech dni przygotowujących chrześcijan do święta Zmartwychwstania. To czas zadumy, wyciszenia i pokornego oczekiwania na ponowne nadejście Chrystusa.
  • 4 kwietnia - Wielkanoc - dzień Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszy w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od porannej mszy rezurekcyjnej. Wcześniej organizowana jest uroczysta procesja.
  • 5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny - również dzień wolny od pracy. Obchodzony jest wtedy Lany Poniedziałek, związany z tradycją oblewania wodą.

Wielkanoc w słoju, czyli jak zrobić świąteczną dekorację. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Dni wolne od pracy w 2021 r. Zobacz, jak korzystnie zaplanować urlop

Lany poniedziałek - tradycja święta w Polsce. Ma zapewnić zdrowie i pomyślność

Wielkanoc na świecie. Jakie tradycje panują w innych krajach?

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości