Wielki Post trwa w tym roku od 14 lutego do 28 marca. W tym czasie chrześcijanie stosują zasady poszczenia w oczekiwaniu na Wielkanoc, kiedy Jezus zmartwychwstanie. Kiedy można jeść mięso w Wielkim Poście? Jak sytuacja wygląda w Wielkim Tygodniu?
Wielki Post - czy można jeść mięso?
W trakcie Wielkiego Postu wierni praktykują post ilościowy i jakościowy. Post ilościowy dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, ilości przyjmowanych pokarmów i polega na ograniczaniu jedzenia. Post jakościowy dotyczy tego, co się je - zakłada ograniczanie produktów mięsnych, jak mięso, słoninę, tłuszcze, kości itd. W poście jakościowym można jeść jaja, nabiał, masło i ryby. Aktualnie Kodeks Prawa Kanonicznego od 1917 roku pozwala na spożywanie zwierząt tzw. zimnokrwistych, czyli żyjących w wodzie, tj. żab czy ślimaków, w trakcie postu jakościowego. Post ten obowiązuje we wszystkie piątki.
W okresie przygotowań do świąt Wielkanocy obowiązuje dodatkowo post ścisły - w Wielki Piątek oraz w Środę Popielcową. Jest to połączenie postu ilościowego i jakościowego. Oznacza to, że w pozostałe dni, które nie są piątkami, można normalnie spożywać produkty mięsne.
Dalsza część artykułu poniżej
Ku pokrzepieniu serc
Ku pokrzepieniu serc
Czy można jeść mięso w Wielkim Tygodniu?
Wielki post kończy się w kościele grekokatolickim w Niedzielę Palmową. To po niej rozpoczyna się tzw. Wielki Tydzień, inaczej nazywany Tygodniem Męki. Oznacza to, że w tym tygodniu nie obowiązuje post ilościowy ani jakościowy. Jednak w związku z przygotowaniami do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w niektóre dni obowiązują dodatkowe dni postne.
W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielką Środę i Wielki Czwartek post nie obowiązuje - ani jakościowy, ani ilościowy. Dopiero w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. W tym dniu ogranicza się spożywania mięsa i tradycyjnie nie je się do syta z wyjątkiem jednego posiłku w ciągu dnia. W Wielką Sobotę i w Wielkanoc do niedzielnej rezurekcji nie ma obowiązku zachowywania postu, jednak w związku z tradycją zaleca się jego przestrzegania. Dawniej, zgodnie z prawem kanonicznym, post należało zachować do soboty, do godziny 12:00, kiedy wracano ze święconką z kościoła. Obecnie nie ma takich przepisów.
Mięso w Wielkanoc
Dawniej w Wielkanoc nie jedzono mięsa aż do rezurekcji. Dopiero w trakcie śniadania wielkanocnego można było jeść mięso. Obecnie w niedzielę wielkanocną również przed mszą rezurekcyjną można spożywać produkty zwierzęce. Wiele osób zachowuje jednak post do czasu powrotu z kościoła i przysmakami, takimi jak kiełbasa poświęcona dzień wcześniej w koszyczku, raczą się dopiero w trakcie wspólnego śniadania z rodziną.
Zobacz także:
- Wielkanoc w Polsce. Tradycje różnią się w zależności od regionu
- 10 tradycyjnych potraw na Wielkanoc. Zobacz, jak je zrobić
- Post w Triduum Paschalnym. W które dni obowiązuje?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: polki.pl
Źródło zdjęcia głównego: wwing/GettyImages