Niedziela Palmowa w 2024. Co symbolizuje to święto i czy trzeba iść do kościoła?

Niedziela Palmowa w Polsce
Niedziela Palmowa 2024. Kiedy obchodzimy święta wielkanocne w tym roku
Źródło: NurPhoto/Getty Images
Coraz wyższe temperatury i wydłużające się dni to oznaka nie tylko nadchodzącej wiosny, ale również bardzo ważnych dla chrześcijan zbliżających się świąt wielkanocnych. Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2024 r.? Co oznacza to święto?

Niedziela Palmowa 2024 – kiedy wypada?

Święta wielkanocne są ruchome – wypadają w różnych terminach. W 2024 roku Wielkanoc jest świętowana w niedzielę 30 marca. Ten dzień poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna właśnie Niedziela Palmowa. Oznacza to, że w tym roku wypada ona 24 marca. Z kolei w prawosławiu święto to wypada prawie miesiąc później, a więc 28 kwietnia.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Wielkanocne dekoracje

Źródło: Dzień Dobry TVN
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową

Niedziela Palmowa – co oznacza to święto i co symbolizuje palma?

Niedziela Palmowa to dla chrześcijan dzień, w którym w symboliczny sposób wspominany i upamiętniany jest moment wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jak podają wszystkie cztery ewangelie – wówczas Jezus, zwany Synem Bożym, powitany został przez mieszkańców Jerozolimy w wyjątkowy sposób – rzucali przed nim na drogę, którą się poruszał, palmowe gałązki.

Kolorowe palmy, które są popularne w Polsce, często ręcznie przygotowywane i potem święcone przez księdza, nawiązują właśnie do tamtych, jerozolimskich palm, które witały Jezusa. Same palmy z kolei symbolizują męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, a także nadzieję na „odrodzenie duszy” człowieka.

W Polsce to święto obchodzone jest od czasów średniowiecza, a niektóre miasta organizują konkursy na najpiękniejsze i największe palmy. Najbardziej znany konkurs tego typu organizowany jest w Lipnicy Murowanej - małopolskiej wsi między Bochnią a Nowym Sączem.

Niedziela Palmowa - czy trzeba iść do kościoła?

Jak w każdą niedzielę wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Warto też przypomnieć, że Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas przygotowań do najważniejszego ze świąt - Wielkanocy, Uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości