Powikłania u ciężarnych zakażonych COVID-19? Oto najnowsze wyniki badań

Kobiety w ciąży
Kiedy u ciężarnych zakażonych koronawirusem pojawiają się powikłana?
Źródło: JGI/Tom Grill/Getty Images
Kobiety w ciąży, które "złapały" koronawirusa SARS-CoV-2 i zachorowały na COVID-19 w ostatnim miesiącu przed planowanym porodem, są bardziej narażone na wystąpienie groźnych dla zdrowia powikłań. Do takich wniosków doszli badacze ze Szkocji i Nowej Zelandii.

COVID-19 w ciąży. Kiedy najczęściej pojawiają się powikłania?

Badanie zostało przeprowadzone w ramach programu naukowego "COVID in Pregnancy Study" i objęło 87 tys. kobiet, które były w ciąży między grudniem 2020 roku a październikiem 2021 roku i chorowały na COVID-19. Przeprowadzona przez naukowców analiza pokazała, że powikłania po infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 najczęściej pojawiały się u kobiet, które zachorowały na 28 dni przed porodem.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

W tym czasie okresie obserwowano je zdecydowanie częściej niż we wcześniejszych okresach ciąży. Badacze podkreślili, że powikłania w zdecydowanej większości obserwowano u kobiet, które nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19. Należy dodać, że powikłania były na tyle ciężkie, że niejednokrotnie prowadziły one do śmierci dziecka - 23 zgony na 1000 porodów, to niemal czterokrotnie częściej niż u ciężarnych, które się zaszczepiły.

W ocenie badaczy to kolejny argument, pokazujący, że szczepienia są bezpieczne i wskazane także kobietom w ciąży.

Dlaczego ciężarne powinny się szczepić przeciwko COVID-19?

BBC News podaje, że w Wielkiej Brytanii aż 98 proc. kobiet w ciąży, które wymagają leczenia na oddziałach intensywnej terapii z powodu COVID-19 nie przyjęło szczepionki. Co ciekawe, badania pokazują, że kobiety w ciąży rzadziej są zaszczepione aniżeli panie w wieku 18-44 lat, które w badanym okresie nie spodziewały się dziecka. Dr Sarah Stoch, jedna z autorek badania, podkreśla, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. - Szczepienie w okresie ciąży ma kluczowe znaczenie w ochronie zarówno matki, jak i dziecka przed śmiertelnymi powikłaniami - zaznacza.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: JGI/Tom Grill/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości