Gwiazdy

Nina Novak nie żyje. Polska primabalerina miała 99 lat. "Smutna wiadomość dla świata tańca"

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk

Nie żyje legendarna tancerka Nina Novak. W latach 50. była uznawana za jedną z najlepszych artystek baletowych w USA. O jej śmierci poinformował Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Polska primabalerina miała 99 lat.

Nina Novak - polska primabalerina

Nina Novak była polską tancerką baletową. Przed II wojną światową ukończyła warszawską szkołę baletową przy Teatrze Wielkim. W latach 1937-39 była jedną z solistek Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. Jej kariera rozkwitła w 1946 roku. To właśnie w tym roku tancerka zdecydowała się opuścić kraj, by odnosić sukcesy w Stanach Zjednoczonych.

Taniec

Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Artystka szybko podbiła serca Amerykanów. W latach 50. była uznawana za jedną z najwybitniejszych tancerek baletowych. Występowała w "Jeziorze łabędzim", "Don Kichocie", czy "Dziadku do orzechów". Otrzymała również honorowe obywatelstwo pięciu amerykańskich miast. Poza występami Nina Novak była także pedagogiem Ballet Russe de Monte-Carlo.

Nina Novak nie żyje

Tancerka gościnnie pojawiła się w Polsce dopiero w 1961 roku. Wystąpiła w baletach "Giselle" i "Jezioro łabędzie", a także już po zakończeniu kariery w 1978 r. w balecie "Coppelia". Gwiazda wyjechała do Wenezueli w 1962 roku. Otworzyła tam własną szkołę baletową. Od 1991 roku była również dyrektorem szkoły baletowej w Caracas.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wydał oświadczenie w mediach społecznościowych. Informuje w nim, że Nina Novak zmarła 15 marca, kilka dni przed swoimi urodzinami. Artystka miała 99 lat. - Smutna wiadomość dla świata tańca – czytamy we wpisie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Narodowy Instytut Muzyki, książki.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jack Mitchell/Getty Images

Pozostałe wiadomości