Gwiazdy

Królowa Elżbieta II skończyła 95 lat. Dlaczego obchodzi urodziny dwa razy w roku?

Gwiazdy

Królowa Elżbieta po raz kolejny nie może podziwiać parady Trooping the Colour w dniu swoich urodzin. Wszystko przez pandemiczne obostrzenia. Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara relacjonowała na żywo z Londynu, jakie plany na obchody swojego święta ma monarchini.

Urodziny królowej Elżbiety II – dwie daty i różne obchody

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku jako Elżbieta Aleksandra Maria Windsor. Obchody jej 95. urodzin są jednak inne niż dotychczas, bo brytyjska monarchini jest w żałobie po swoim mężu, księciu Filipie.

- Królowa Elżbieta obchodzi urodziny dwa razy w roku. Te prywatne, czyli w dniu, w którym się urodziła, są 21 kwietnia. A te oficjalne, kiedy obchodzi się także paradę Trooping the Colour, przypadają na drugą sobotę czerwca. Jaka jest przyczyna, że królowa obchodzi urodziny dwa razy w roku? Pogoda - powiedziała Anna Senkara.

Trooping the Colour - parada odwołana

Głównym punktem publicznych urodzin monarchów jest Trooping the Colour – uroczysta parada wojskowa w centrum Londynu i przegląd wojska. W paradzie zwykle bierze udział ok. 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków, a śledzą ją tysiące widzów.

Jeszcze przed śmiercią księcia Filipa Pałac Buckingham poinformował, że w tym roku parada nie odbędzie się – przynajmniej w tradycyjnej formie. W zeszłym roku zastąpiła ją mini parada na dziedzińcu zamku w Windsorze, w której niewielka grupa Walijskich Gwardzistów przedefilowała przed samą królową.

- Normalnie przed Pałacem Buckingham byłyby tłumy. Ale drugi raz przez pandemię parada została odwołana. W zeszłym roku mini parada wojskowa odbyła się na windsorskim dziedzińcu. I tak też będzie w tym roku. To pierwsze urodziny od śmierci księcia Filipa, więc myślę, że wszyscy dołożą starań, żeby to wszystko świetnie wyglądało - relacjonowała Anna Senkara.

Na oficjalnym koncie brytyjskiej rodziny królewskiej na Instagramie pojawiły się post przedstawiający kulisy tegorocznych obchodów urodzin monarchini.

Pierwsze urodziny bez księcia Filipa

Książę Filip zmarł 9 kwietnia rano na zamku w Windsorze, na dwa miesiące przed swoimi 100. urodzinami. Mężem królowej był przez ponad 73 lata.

- Od momentu wybuchu pandemii królowa przebywa w Windsorze. Przeprowadziła się tam jeszcze z księciem Filipem. Wydaje mi się, że już tam zostanie. Pewnie zobaczymy ją na słynnym balkonie w Pałacu Buckingham, ale jej dom jest już raczej tam - podsumowała nasza reporterka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości