Gwiazdy

Natasza Parzymies – 21-letnia reżyserka, która podbija świat filmu. "Chcę mówić o problemach, które nie zostały jeszcze poruszone"

Gwiazdy

Aktualizacja:

"Kontrola" to miniserial, który obejrzało już ponad 45 mln internautów na całym świecie. "Random" jest natomiast połączeniem słuchowiska i serialu, które ma coraz więcej fanów. Obie te produkcje stworzyła Natasza Parzymies, która jest jurorką Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny – KINO 2021. NOWE HISTORIE. Jakie plany ma reżyserka na najbliższy czas?

Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny – KINO 2021. NOWE HISTORIE w TVN Fabuła

To już druga edycja festiwalu, który organizowany jest w pandemicznych warunkach. Produkcje, które zostały zakwalifikowane do konkursu, odpowiadają na pytania, czy pandemia coś nam daje, czy natura uczy nas pokory i czy są jakieś pozytywne strony pandemii.

W jury festiwalu zasiedli w tym roku Olga Bołądź, Kuba Czekaj, Anna Jadowska oraz Natasza Parzymies – 21-letnia reżyserka, która zdążyła już z przytupem zaznaczyć swoją obecność w świecie filmu.

Miniserial internetowy "Kontrola" obejrzało już blisko 50 mln internautów. Początkowo miał być jedynie 2-minutową etiudą nakręconą na potrzeby zajęć w Warszawskiej Szkole Filmowej przez 18-letnią studentkę, Nataszę Parzymies. Ze względu na doskonały odbiór produkcji w Internecie, Natasza postanowiła wyreżyserować kolejne odcinki. Pomagali jej w tym m.in. operator Filip Pasternak oraz kierowniczki produkcji Magdalena Knapczyńska i Aleksandra Rudzka. W ramach festiwalu KINO 2021. NOWE HISTORIE serial "Kontrola" miał swoją telewizyjną premierę na antenie TVN Fabuła.

"Kontrola" to opowieść o dwóch dziewczynach – Majce i Natalii (w tych rolach Ewelina Pankowska i Adrianna Chlebicka), które spotykają się przy bramce bezpieczeństwa na lotnisku. Ta sytuacja przywołuje wspomnienie intymnej relacji, która łączyła je w przeszłości. Dlaczego Parzymies sportretowała uczucie łączące dwie dziewczyny?

– To jest dla mnie bliski temat, w tej historii jest dużo mnie, więc stwierdziłam, że wrzucę tam swoje silne emocje z życia. (…) Kontrola lotniskowa to też sytuacja, w której spotykają się pary jednopłciowe – w tym przypadku kontrolerka i osoba kontrolowana. Zawsze podkreślam, że to historia uniwersalna, ale fajnie, że jest o dwóch dziewczynach, bo to też ma swoje "smaczki", dynamika jest trochę inna, emocji jest dwa razy więcej – wskazuje Natasza Parzymies w rozmowie z Kamilą Glińską z dziendobry.tvn.pl.

Reżyserka podkreśla też, że bardzo cieszy się z tego, że jej serial został pokazany w telewizji. – W Internecie każdy może wrzucić co chce, a telewizja już działa trochę inaczej. (…) Jestem wniebowzięta, że mój serial, w którym para dziewczyn jest wątkiem wiodącym, jest pokazywany w TVN – przyznaje Natasza.

Bartosz Krupa/East News

"Kontrola" i "Random" to dopiero początek

Spod ręki Nataszy Parzymies wyszedł także "Random" – połączenie słuchowiska i serialu, w którym główne role zagrali Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski. Reżyserka zdradziła nam, że to Maciej zaproponował, aby obok niego w produkcji pojawiła się Julia, z którą zna się od dawna. Oboje zaśpiewali także piosenkę "Zabierz tę miłość", która promuje "Random".

– Mówimy o prostych, przyziemnych uczuciach, ale to chyba jest największą siłą tego projektu – zauważa Natasza i dodaje: - Mam wrażenie, że to jest odpowiedź na to, czego w Polsce brakuje. Brakowało młodej ballady miłosnej o złamanym sercu, rozstaniu itd. (…) Maciek napisał ten utwór i to jest trochę jak Beata Kozidrak, która może zaśpiewać "kocham cię" i to nie jest dziwne, bo w większości piosenek i filmów, jak ktoś powie "kocham cię" to masz ochotę zapaść się pod ziemię, a w tej piosence te słowa są krótkie i proste, ale są tak w punkt, że każdy stwierdza - "ta piosenka jest o mnie".

Natasza Parzymies wyjawiła nam, że "Random", podobnie jak "Kontrola", nie zakończy się na jednym sezonie. Młoda artystka nie ukrywa też, że w swojej twórczości nie boi się odważnych rozwiązań, po które nikt wcześniej nie sięgał.

- Zawsze, gdy wychodzę z jakimś projektem to chyba pierwsze, nad czym się zastanawiam to to, czego w Polsce jeszcze nie było. Teraz pracujemy nad kilkoma rzeczami, o których chciałabym mówić, ale nie mogę. Zawsze punktem wyjścia jest to, aby mówić o problemach, które nie zostały jeszcze poruszone. Żeby pokazywać ludziom, których nie ma na pierwszych planach w serialach czy w filmach w Polsce, że też są ważni i powinni na tych pierwszych planach być – stwierdza Parzymies i dodaje:

Wydaje mi się, że przez to, że jestem młoda – nie da się tego ukryć – to chciałabym we wszystko wchodzić "z kopem", świeżo, odważnie, bo mam wrażenie, że przez to, że dopiero zaczynam, to wolno mi wszystko i nie ma czegoś takiego, że ktoś się oburzy, że coś zrobiłam. A przynajmniej na to liczę

Czy kobietom jest trudniej w branży filmowej? Która z reżyserek jest dla Nataszy Parzymies inspiracją? Jak ocenia film "Nomadland", za który Oscara za reżyserię po raz drugi w historii dostała kobieta? Które produkcje z festiwalu KINO 2021. NOWE HISTORIE Natasza szczególnie poleca zobaczyć? Odpowiedzi na te pytania w wideo powyżej!

Pełen program festiwalu KINO 2021. NOWE HISTORIE znajdziecie tutaj.

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości