Dom

Tunel dla kota – dlaczego jest dobrą zabawką i jaki najlepiej wybrać?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
photographs by anita anand/Getty ImagesTunel dla kota

Tunel dla kota to wykonana z bezpiecznego dla zwierzęcia materiału rura o średnicy umożliwiającej swobodne przejście przez jej wnętrze. Stanowi dla kotów wyjątkowo atrakcyjną zabawkę, a zarazem dobrą kryjówkę. Zaspokaja kocie instynkty w domowych warunkach.

Właściciele domowych kotów niekiedy lekceważą ich potrzebę zabawy. Tymczasem to jedna z ważniejszych czynności życiowych, niezależnie od wieku zwierzęcia. W naturalnych warunkach koty mają mnóstwo bodźców i powodów do aktywności. Kot żyjący w domu zwykle nie ma ani motywacji, ani odpowiedniej przestrzeni, by realizować swoje instynkty. Ten stan rzeczy to – obok niewłaściwej diety – najczęstsza przyczyna nadwagi i dolegliwości zdrowotnych zwierzęcia. Brak ruchu może nawet stać się powodem kociej depresji. Dlatego niewychodzącym z domu pupilom należy dostarczać jak najwięcej rozrywek, spośród których na szczególną uwagę zasługują tunele dla kotów.

Jak powinien wyglądać tunel dla kota?

Tunel dla kota to niezwykle prosta zabawka – rura (im dłuższa, tym większej dostarczy zwierzęciu atrakcji) o średnicy wystarczająco dużej, by pupil mógł swobodnie wejść jednym, a wyjść drugim końcem, a zarazem na tyle małej, by wnętrze stanowiło dość ciasne, przytulne miejsce. Dostępne w sprzedaży tunele dla kotów mają zwykle 100–150 cm długości i około 25 cm średnicy. W rurze występować mogą otwory czy wypustki, które są dla zwierzęcia dodatkową atrakcją. Niektórzy producenci oferują tunele dla kota zakończone niewielkim "domkiem".

Tunele dla kotów wykonuje się z rozmaitych materiałów. Podstawowym kryterium jest bezpieczeństwo i trwałość zabawki. Równie dobrze jednak może to być sztywna, plastikowa lub kartonowa tuba wyściełana miękkim pluszem, jak i materiałowa rura na metalowym stelażu. Warto wypróbować różnych wersji, by sprawdzić, jaką preferuje pupil. W każdym przypadku należy kontrolować stan zabawki, ponieważ w uszkodzonej (np. ze złamanym elementem stelażu) zwierzę może sobie wyrządzić krzywdę.

Tunel – idealna zabawka dla kota

Koty uwielbiają tunele, ponieważ to zabawki, które zaspokajają wiele spośród ich naturalnych popędów. Jednym z nich jest potrzeba eksploracji. Czworonogi wprost uwielbiają wszędzie zaglądać, zwłaszcza gdy nie są to miejsca łatwo dostępne. W naturze znajdują takich zakątków nieskończenie wiele. W domowych warunkach wchodzą do pudeł, szafek, szuflad, co bywa uciążliwe dla kocich opiekunów. Zdecydowanie lepiej jest zapewnić zwierzęciu miejsce, do którego może zaglądać do woli. Biorąc pod uwagę jego wrodzoną ciekawość, w tunelu umieszczać można coraz to inne przedmioty, np. zabawki, przysmaki.

Dla wielu kotów tunel to idealne miejsce do aktywności ruchowej. Jeśli w domu mieszkają co najmniej dwa, chętnie bawiące się ze sobą zwierzęta, potrafią one wiele czasu przeznaczyć na gonitwy z wykorzystaniem zabawki, zwłaszcza gdy model posiada liczne otwory i odnogi. W przypadku braku towarzystwa doskonałym rozwiązaniem dla kota jest szeleszczący tunel z nylonu. Zabawka dostarcza zwierzęciu bodźców dźwiękowych, a ponieważ jest lekka i miękka, może ono przeciskać się przez fałdy materiału czy ślizgać się w nim po mieszkaniu.

Tunel to także świetne miejsce do zaspokojenia jednego z podstawowych kocich instynktów – polowania. Dlatego warto umieszczać w nim pluszowe myszki, czy wiązać wewnątrz zwisające swobodnie troczki. Doskonałą zabawką dla kota jest tunel z piłką. Dyndająca u jego końca, stanie się fascynującym obiektem do "upolowania". To rozwiązanie korzystne także dla właścicieli kotów. Nie mając takich zabawek, zwierzęta realizują swój instynkt łowiecki, polując na domowe sprzęty.

Koci tunel pozwala zwierzęciu przezwyciężyć nudę, z jaką często zmaga się w ograniczonej przestrzeni mieszkania, ale także zapewnia mu niezbędne schronienie. Koty uwielbiają chować się w niewielkich wnękach (w domu – pod meblami, na półkach w szafie itd.), gdzie wolne są od nadmiaru bodźców. Czują się spokojne, bezpieczne, łatwiej jest im się zrelaksować. Niektóre czworonogi wybierają takie miejsca na sen. Jeśli kot używa swojego tunelu do wypoczynku, warto – o ile to możliwe – umieścić go w cichym, odosobnionym pomieszczeniu.

Jak zrobić tunel dla kota?

Zabawkę – tunel dla kota, można nabyć w wielu sklepach zoologicznych. Dostępny jest także w sprzedaży internetowej. Należy liczyć się z kosztem 50–100 zł, co dla wielu osób jest stosunkowo dużym wydatkiem. W takiej sytuacji można pokusić się o samodzielne zrobienie zabawki. Wykonanie tunelu dla kota jest bardzo łatwe. By uzyskać jego najprostszą – choć niezbyt trwałą – wersję, wystarczy zaopatrzyć się w płachtę tektury o rozmiarach około 80x100 cm i skleić (lub spiąć zszywkami) jej dłuższe brzegi. W tekturze warto wyciąć otwory, przez które pupil będzie mógł wyglądać lub wychodzić na zewnątrz. Tunel dla kota można także samodzielnie uszyć z materiału (najlepiej szeleszczącego). Rurę dobrze jest wzmocnić drucianymi lub plastikowymi obręczami, ale nawet miękka może dostarczyć zwierzęciu wiele radości. Walory estetyczne zabawki nie będą miały dla czworonoga żadnego znaczenia, jednak starannie wykonany tunel dla kota może stanowić atrakcyjny element wnętrza.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak na zwierzęta domowe wpływa zmiana klimatu?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: photographs by anita anand/Getty Images

Pozostałe wiadomości