Jaka ryba dla kota jest najzdrowsza?

szary kot patrzy z podłogi na stół, na którym są ryby na patelni i dookoła przyprawy
101cats/Getty Images
Źródło: E+
Koty uwielbiają ryby, ale czy są one dla nich bezpieczne? Okazuje się, że tak. Jeśli wybierzesz odpowiedni gatunek ryby dla swojego pupila, możesz nie tylko sprawić mu przyjemność, ale również zadbać o jego zdrowie, dostarczając mu niezbędnych witamin, minerałów oraz zdrowych tłuszczów omega-3 i omega-6. Sprawdź, jakie ryby podawać kotu.

Dla większości osób kot i ryby to oczywiste połączenie, jednak ten rodzaj mięsa nie powinien stanowić podstawy zdrowej diety zwierzęcia. To raczej dodatek i urozmaicenie, a nie obowiązkowy posiłek. Ryby mogą być świetnym źródłem łatwo przyswajalnego białka, fosforu oraz witamin z grupy B, A i D. Najważniejsze jednak to wiedzieć, jakie gatunki ryb można podawać kotu bez obaw o jego zdrowie. Zobacz, jaka ryba dla kota jest najzdrowsza i jak często można mu je podawać. Poniżej znajdziesz również ogólne wskazówki, dzięki którym jedzenie ryby będzie dla kota całkowicie bezpieczne.

Jakie ryby są dla kota najzdrowsze?

Warto zadbać o różnorodność posiłków kota. Zbilansowana dieta powinna opierać się na kilku różnych gatunkach mięsa, dlatego nie należy się ograniczać wyłącznie do jednej konkretnej ryby. Najlepsze, najzdrowsze ryby dla kota to: mintaj, pstrąg, łosoś, dorsz oraz morszczuk.

Wybierając rybę dla kota, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wiek czy rasę, ale także indywidualne upodobania. Podając kotu takie mięso regularnie, na pewno szybko zauważysz, które najbardziej mu smakuje. Twój pupil sam udzieli ci wskazówek, który gatunek ryby warto kupować mu najczęściej. Należy zwracać uwagę również na wagę kota. W przypadku zwierząt z nadwagą warto unikać podawania im zbyt tłustych ryb (m.in. sardynek i śledzi), jednak nie należy całkowicie ograniczyć ich spożywania, a jedynie wymienić je na chudsze (np. mintaj) lub zmniejszyć porcje.

Nie zaleca się podawania ryb kotkom w ciąży, ponieważ może to przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju płodu. Raz na trzy tygodnie można pozwolić zwierzakowi na zjedzenie łososia, który zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin.

Czy kocięta mogą jeść rybę?

Ryba powinna być składnikiem diety każdego kota, który ma co najmniej dwa miesiące. Kocięta w młodszym wieku nie powinny jeszcze jeść tego rodzaju mięsa. Na początku warto dawać kotu jedynie niewielkie porcje, nawet jeśli będzie prosił o więcej. Warto zadbać również o to, aby ryba była rozdrobniona na mniejsze kawałki – młode zwierzęta nie mają jeszcze tak mocnych zębów i dobrze rozbudowanej żuchwy.

Gotowana czy surowa ryba dla kota – jak ją przygotować?

Surowa ryba dla kota jest szkodliwa, ponieważ może mieć pasożyty, które dostaną się do układu pokarmowego zwierzaka. Tylko po odpowiedniej obróbce termicznej (ugotowaniu w nieosolonej wodzie) i ostudzeniu mięsa można je podawać swojemu pupilowi.

Jakich ryb nie może jeść kot?

Pod żadnym pozorem nie należy podawać kotu ryby solonej lub przygotowanej z dodatkiem soli. Należy unikać również karmienia kota konserwami rybnymi i resztkami ryb, takimi jak głowa. Mimo że kot bez problemu zje wszystkie wymienione produkty, zawarta w nich sól i konserwanty mogą okazać się szkodliwe dla jego zdrowia, zwłaszcza jeśli nie będzie to tylko jednorazowe pożywienie, a stały element diety. Nadmierne ilości soli mogą przyczynić się do problemów z nerkami, a rybie głowy mogą spowodować skaleczenia w jamie ustnej oraz jelitach.

Karmienie kota rybami – ogólne wskazówki i zasady

  • Ryba nie powinna stanowić podstawy diety kota, dlatego też nie należy jej podawać częściej niż raz w tygodniu. W przypadku kotów wykastrowanych lub wysterylizowanych rybę podaje się najwyżej dwa razy w miesiącu.
  • Młode zwierzęta mogą jeść ryby o dowolnej zawartości tłuszczu, z kolei koty starsze należy karmić wyłącznie lekkostrawnymi, chudymi rybami, które nie będą obciążały żołądka.
  • Rybę dla kota można uzupełnić kaszą lub warzywami. Takie połączenie to solidna dawka witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zwierzaka.
  • Prawidłowa dieta kota domowego powinna zawierać wyłącznie ryby morskie. Słodkowodne mają zazwyczaj zbyt dużo drobnych ości, które mogą pokaleczyć zwierzaka.
  • Żadnego gatunku ryb nie wolno mieszkać z mokrą lub suchą karmą. Mięso podaje się jako osobny posiłek.
  • Kupując ryby w sklepach, warto zwrócić uwagę na filety – to świetne rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić czas na usuwanie ości przed podaniem posiłku kotu.
  • Ilość mięsa znajdującego się w misce kota powinna być dostosowana do jego wieku oraz rozmiarów. Niektóre zwierzęta mogą się nie opanować i zjeść wszystko od razu, co skończy się dla nich przykrymi konsekwencjami. Dlatego lepiej nakładać małe porcje, a później ewentualnie je zwiększać.

Zobacz wideo: Dwa urocze koty odizolowały się od ludzi i wygrzewają się na klifie

Zobacz też:

Jak i czym karmić małego kotka? Żywienie w pierwszych tygodniach życia kota

Zastanawialiście się, co powiedziałby wam kot, gdyby potrafił mówić? Dzięki tej aplikacji możecie to sprawdzić

Miłośnicy kotów zbudowali kitloo. "Stworzenie kopuły to było nie lada wyzwanie"

Kot na emeryturze. Jak się opiekować kocim staruszkiem?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości