Dom

Domki dla owadów – jak i po co je budować?

Dom

Autor:
Sylwia
Wołoch
Busà Photography/Getty ImagesDomek dla owadów

Larwy złotooków zjadają mszyce, pomidory zapylone przez trzmiele dają o około 30 proc. większe plony, z kolei dzięki ważkom pozbywamy się komarów w ogrodzie. Problemem jest jednak częsty brak miejsca do zamieszkania dla pożytecznych owadów. Jak możemy pomóc im przetrwać zimę?

Domki dla owadów – po co budować?

Latem owady potrzebują miejsca do schronienia przed drapieżnikami, wiosną – do bezpiecznego składania jaj, natomiast zimą do przetrwania trudnych warunków atmosferycznych. Niestety z powodu rozrastających się miast, wycinania drzew i zastępowania drewnianych stodół betonowymi budynkami ich życie jest utrudnione.

Jak zatem pomóc owadom i to niewielkim kosztem? Wystarczy zbudować im proste domki.

Jak robić domki dla owadów?

Budowa domków dla owadów jest doskonałym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu z rodziną. Najmniejszym domkiem jaki możemy stworzyć to rozcięta z obu stron butelka lub karton, wypełnione niewielkimi patyczkami lub pustymi bambusowymi tyczkami. Na odrobinę większy domek może składać się drewniany klocek z nawierconymi otworami o średnicy kilku centymetrów lub zbite na kształt karmnika niewielkie pomieszczenie z desek, bez przedniej ściany, wypełnione suchymi roślinami.

Należy też pamiętać o wykonaniu daszku, spod którego nie powinno wystawać wnętrze schronienia, by chroniące się w nim owady nie musiały moknąć. Osoby, którym zależy, by domki dla owadów estetycznie ozdabiały ich ogródek, mogą zamówić gotowy zestaw do ich budowania – z już pomalowanym drewnem i wszystkimi niezbędnymi narzędziami.

Z czego budować domki dla owadów?

Do budowy domków dla owadów najlepiej wykorzystać drewno, gałęzie, słomę czy zalegające stare cegły i doniczki. Przydadzą się też stare opakowania, ważne jednak, by materiał w środku mieszkania dla zwierząt był pochodzenia roślinnego. Jeśli sami nawiercamy otwory, musimy pamiętać, by były różnych rozmiarów – wtedy każdego rodzaju niewielkie stworzenie będzie mogło wybrać kryjówkę dla siebie. Najważniejsze, by obudowanie domku i jego dach były solidne i nie przemakały.

Gdzie instalować domki dla owadów?

Zainstalowany domek powinien być dobrze widoczny. Najlepiej, by znajdował się po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu, aby przez większość dnia był ciepły i dobrze oświetlony. Schronienie można powiesić na drzewie, balkonie lub postawić na parapecie w pobliżu ogrodu i wody, by zwierzęta znajdowały się blisko pożywienia. Owady na pewno docenią też domek w pobliżu materiałów, którymi będą mogły go "urządzić" – piasku, gliny czy innych drzew.

Zobacz wideo: Dziś Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło zdjęcia głównego: Busà Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości