Porady

Domowe sposoby na odstraszanie natrętnych much

Porady

Moment RFJenny Dettrick/Getty Images

Muchy, które pojawiają się w naszych domach i niemal całym otoczeniu latem, potrafią niezwykle irytować. Są nie tylko natrętne i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale mogą też przenosić różnego typu zarazki. Jak skutecznie pozbyć much?

Lato jest wspaniałe pod wieloma względami. Jednak, jak wszystko, posiada swoje minusy. Jednym z najbardziej znaczących są wszechobecne, irytujące muchy, komary, meszki i inne latające "przeszkadzacze". Z jednej strony chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu i otwierać okna na oścież. Z drugiej jednak chcemy unikać wszelkich insektów, które intensywnie nawiązują z nami kontakt wbrew naszej woli. Co zrobić, aby je odstraszać i w pełni cieszyć się latem?

Domowy sposób na muchy

Aby zapobiec inwazji much w domu, można przygotować prosty odstraszacz, dzięki któremu zrezygnują z wlatywania do jego wnętrza. Będą do tego potrzebne:

  • mocny woreczek strunowy,
  • kilka monet,
  • woda.

Dwie lub trzy szklanki wody wlej do woreczka, dodaj kilka monet i go zapnij. Taką pułapkę powieś nad otwartymi drzwiami lub oknem pomieszczenia, w którym przebywasz. Owady - w tym muchy - posiadają tak zwane oko złożone (bez źrenic), przez co nie mogą kontrolować ilości światła, która dociera do ich receptorów wzroku. W związku z tym wszelkie błyski i refleksy świetlne oślepiają je i skutecznie odstraszają.

Jak naturalnie pozbyć się much? Zapachy, które je odstraszą

Większość much zrezygnuje z nieproszonej wizyty w domu, jeśli poczują niektóre zioła i przyprawy.

Mocny wywar z goździków (saszetka goździków na litr wody) - rozpylać go wokół otwartych okien oraz drzwi kilka razy dziennie.

Mięta - warto ją posadzić pod oknami w domach lub na balkonach w mieszkaniach. Skuteczny może być również miętowy olejek eteryczny rozpylany w w okolicach okien i drzwi.

Wysuszone zioła rozmarynu - włóż je do niewielkich woreczków z cienkiej bawełny i powieś np. w pobliżu okien i drzwi. Im więcej takich woreczków, tym lepiej. Trzeba pamiętać o częstej wymianie rozmarynu, jak tylko utraci swoją woń.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Niesamowite zdjęcia w skali makro. Oto zupełnie nowe oblicze owadów

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości