Dom

Jaką klatkę wybrać dla świnki morskiej? Podpowiadamy jak samemu zrobić domek dla zwierzaka

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Świnka morska w drewnianym domku

Domki dla świnek morskich wykonuje się z różnych materiałów. Są nieodłącznym elementem klatki dla świnek, ponieważ stanowią schron i miejsce zabawy. Ile kosztuje klatka dla świnki morskiej z wyposażeniem i bez niego?

Klatka świnki morskiej powinna zawierać kilka podstawowych elementów. Najważniejsze wyposażenie klatki to poidło, miska, zabawki i domek dla świnki morskiej, który możemy wykonać własnoręcznie.

Hodowla świnki morskiej - ogólne informacje

Świnka morska to potoczna nazwa kawii domowej (łac. cavia porcellus) z rodziny kawiowatych (łac. caviidae). Świnki morskie udomowiono w kulturze prekolumbijskiej, kiedy wykorzystywano je do celów medycznych, rytualnych i kulinarnych. Kawie domowe pochodzą z Ameryki Południowej, ale funkcję zwierząt domowych pełnią na wielu kontynentach.

Świnki morskie mają krępą budowę ciała, krótkie kończyny i długie siekacze. Istnieje wiele odmian kawii domowej, które różni ubarwienie oraz długość i forma włosa. Wyróżniamy kawie angielską o krótkim i prostym włosie, abisyńską o szorstkim i podkręconym włosie oraz peruwiańską o długim i prostym włosie.

Klatka dla świnki morskiej

Kawie domowe są zwierzątkami aktywnymi zarówno w dzień, jak i w nocy. Zamieszkują nory i szczeliny, dlatego dobrze umieścić w klatce domki, w których się ukryją. Są zwierzątkami społecznymi, więc powinny żyć w większym stadzie. Klatka dla świnki morskiej powinna spełniać podstawowe wymagania. Musi zapewniać kawii odpowiednią przestrzeń i mieć minimalne wymiary 60 × 80 × 50 cm. W klatce dla świnek morskich warto umiejscowić domek o minimalnych wymiarach 25 × 15 × 15 cm. Klatka dla świnki nie musi być wysoka i zamykana od góry, ponieważ świnki nie potrafią skakać.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej

Podstawowe wyposażenie klatki dla świnki morskiej powinno zawierać domek, kuwetę z podłożem na odchody, zabawki, pokarm i poidło. Podłoże kuwety należy regularnie czyścić i wymieniać. Najlepiej sprawdzi się tu żwirek drewniany lub kukurydziany. Należy również dbać o odpowiednią higienę poidełka, które powinniśmy dezynfekować, a wodę wymieniać na bieżąco.

Klatka świnki morskiej powinna być wyposażona w tekturowe tunele, materacyk, piłkę jadalną, stojaki z zabawkami, a nawet hamaczek. Świnki powinny mieć stały dostęp do zabawek, ponieważ nie lubią się nudzić. Uwielbiają hamaczki, rolki, z których wydostaje się jedzenie oraz spanie na ciepłych legowiskach.

Pokarm dla świnki morskiej

Świnka morska jest roślinożernym gryzoniem. Z tego względu w wyposażeniu klatki dla świnki morskiej powinna znaleźć się kolba do gryzienia, gałązki, sianko lub gryzaczki melisowe. Świnki morskie, podobnie jak króliki, wymagają diety bogatej we włókno pokarmowe. Z tego względu należy udostępnić śwince naturalne sianko, które wpływa na prawidłową pracę jelit, trawienie i ścieranie zębów. Niektóre siana dla gryzoni zawierają dodatki wzbogacające pokarm w cenne wartości odżywcze i minerały. Do najpopularniejszych dodatków należą: jabłko, marchew, mięta oraz melisa. Oprócz siana bardzo ważnym produktem w jadłospisie świnek są gotowe karmy dostosowane do danego gatunku.

Kawie domowe mogą jeść marchew, czerwoną i zieloną paprykę, pietruszkę, kapustę i buraki oraz takie owoce jak jabłka czy winogrona. Świnki nie powinny jeść niektórych smakołyków, które mają w składzie zbyt dużo cukru lub są barwione i konserwowane. Te zwierzątka mają wrażliwy żołądek, dlatego nie należy ich przekarmiać, zmieniać diety i podawać produktów złej jakości.

Jak zrobić domek dla świnki morskiej?

Bardzo ważnym elementem każdej klatki gryzonia jest domek, w którym może się schować, jeść i bawić. Najpopularniejsze domki dla świnki morskiej są stworzone z wikliny, trawy morskiej, materiału lub akrylu. Naturalny materiał domku dla świnki daje możliwość ścierania siekaczy, natomiast polarowe norki są miękkie, odporne na uszkodzenia, a dodatkowo można je prać. Niektóre domki dla kawii domowej mają podwójne wejście, są piętrowe lub udoskonalone o tunele i hamaki. Wybór jest naprawdę duży i dostosowany do każdego portfela.

W bardzo łatwy sposób możemy wykonać domek dla świnki morskiej własnej roboty. Należy zastanowić się nad tym, jaki materiał domku interesuje nas najbardziej lub jaki będzie najodpowiedniejszy dla naszej świnki. Jak zrobić domek dla świnki morskiej ? Norkę z materiału możemy uszyć z koca, bluzy i innej, miękkiej tkaniny odpornej na ścieranie się. Standardowe norki są płaskie, a niektóre usztywniane drutami dostępnymi w sklepach krawieckich. Domek możemy dowolnie ozdobić i udekorować. Domek dla świnki morskiej z tektury wykonamy ze starego pudełka lub kartonu, natomiast mieszkanko wiklinowe zbudujemy ze starej osłonki na doniczkę lub plecionego koszyka na zakupy.

Zobacz wideo: Miłość na czterech łapach

Miłość na czterech łapach
Miłość na czterech łapach Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: economica20/Getty Images

Pozostałe wiadomości