Parenting

Obcinanie paznokci u niemowląt. Kiedy i jak to robić?

Parenting

Obcinanie paznokci u niemowląt. Kiedy i jak to robić?

Jak poradzić sobie z małym i delikatnym niemowlakiem? Dziś w programie położna Agnieszka Mińko opowiedziała, jak obcinać paznokcie u malucha.

Małe dzieci wzbudzają zachwyt, ale także przerażenie. Jak zajmować się tak kruchą i delikatną istotą, aby nie zrobić jej krzywdy? Dziś dowiemy się, kiedy i jak obcinać niemowlakowi paznokcie.

Noworodek – obcinamy paznokcie czy nie?

Obcinanie paznokci małemu dziecku przysparza problemy wielu rodzicom. Właściwa pielęgnacja i higiena paznokci jest bardzo ważna i należy rozpocząć ją zaraz po urodzeniu. Najlepiej zrobić to jednak w domu. Kiedy pierwszy raz wykonać zabieg? Zdania są podzielone. W środowiskach związanych z ochroną zdrowia dominuje przekonanie, że po 2 tyg. Środowiska podologiczne sugerują po 2 miesiącach.

Jakie mamy możliwości obcinania paznokci i jakie sposoby są rekomendowane?

Sprzętu do obcinania paznokci dziecka jest na rynku bardzo dużo. Do wyboru mamy cążki, nożyczki, a nawet pilniczki. Szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo.

Osobiście uważam, że doskonale sprawdzą się specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcami. Mamy będą miały poczucie bezpieczeństwa, ponieważ mają pełną kontrolę.

 - przyznał gość programu. 

Cążki nie są najlepszym narzędziem, ponieważ ograniczają widoczność, przez co łatwo skaleczyć maluszka. Pilniczek również może okazać się zbędny, gdyż paznokcie mogą być zbyt miękkie natomiast materiał ścierający łatwo kaleczy delikatny naskórek.

Jak często obcinać maluchowi paznokcie?

Nie ma określonego czasu. Obcinamy wtedy, kiedy jest potrzeba. Paznokcie u dłoni należy skracać średnio dwa razy  w tygodniu, natomiast paznokcie u stóp trochę rzadziej.


Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
53
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
13.11.2019
AO
Bardzo przydatny wywiad. Pani Agnieszka to złota kobieta. Pomogła mi przy problemach z kp