Budowanie relacji z dzieckiem to trwały i długi proces. Jak dodała psycholog na wstępie rozmowy, rodzice bardzo często wychodzą z założenia, że jeżeli zaspokajają potrzeby materialne dziecka i spędzają z nim czas, to automatycznie budują relację. Niestety może to być jedynie punkt wyjścia do budowania trwałej i bliskiej relacji z dzieckiem.
Dziecko musi mieć przede wszystkim oparcie w rodzicu. Nawet jeżeli spsoci i wie, że to się nie spodoba mamie czy tacie, to ma świadomość, że rodzic na pewno mu pomoże.
Monika Mrozowska i Magda Modra dodały, że w ich przypadku najlepiej sprawdziła się szczera rozmowa z dzieckiem.
>>>Zobacz też: Czat z psycholog dziecięcą Aleksandrą Beltą-Iwacz.
Jak rozmawiać z nastolatkiem? Trudny okres dojrzewania
Okres dojrzewania to wyzwanie dla każdego człowieka. Poza zmianami, jakie przechodzi organizm, dochodzi do pewnych przeobrażeń również w umyśle nastolatka. Pojawiają się emocje, często w nadmiernej dawce i kombinacjach, wcześniej w ogóle nieznanych młodemu człowiekowi lub ledwie odczuwalnych. Dziecko nie wie, jak sobie z nimi radzić. Staje się zatem drażliwe i wybuchowe. Łatwo doprowadzić nastolatka do płaczu lub wybuchów złości, często też trudno mu się uspokoić. Jak rozmawiać z nastolatkiem w najtrudniejszym dla niego okresie?
Zobacz także:
Problem z nastolatkiem? Ten serial pomoże Ci go rozwiązać
Praktyczne porady jak rozmawiać z nastolatkiem
Traktuj swoje nastoletnie dziecko jak równego sobie partnera do rozmowy. Przypomnij sobie własną młodość, okres dojrzewania. Problemy, z których teraz się śmiejesz, wówczas wydawały się końcem świata. Nie mówimy, że masz wspierać nastolatka w jego defetystycznych wizjach, ale powinieneś traktować jego problemy i emocje poważnie . Staraj się okazać mu choć trochę empatii, jednocześnie zachęcając do działania, a nie do stagnacji i użalania się nad sobą.
Pamiętaj, że rozmawiasz z własnym dzieckiem i to, kim ono jest, w dużej mierze zależy od ciebie. Najbardziej na jego obecne „ja” wpłynął nie tylko twój sposób wychowania, ale również geny, które odziedziczył. Kiedy to zrozumiesz, znacznie łatwiej będzie ci znaleźć w sobie empatię, życzliwość i cierpliwość.
Jeżeli masz problem z tym, jak rozmawiać z nastolatkiem o rozwodzie albo jak rozmawiać z nastolatkiem o alkoholu , pamiętaj, mimo że jest to już tzw. mały dorosły, nie wszystko rozumie. Może obwiniać się o rozwód rodziców. Może również postrzegać alkohol jako coś atrakcyjnego i próbować w ten sposób dopasować się do grupy. Od najwcześniejszych lat musisz rozmawiać z dzieckiem o jego poczuciu własnej wartości i o tym, w jaki sposób powinien to poczucie w sobie budować i o nie dbać.
Jak rozmawiać z nastolatkiem? Używaj odpowiednich komunikatów. Pod żadnym pozorem nie zaczynaj rozmowy od zdań typu: „Musimy porozmawiać” albo „Dlaczego znowu to zrobiłeś?”. Pamiętaj, że taka postawa jasno pokazuje, że twoje podejście jest agresywne, nawet jeśli wydaje ci się, że jest inaczej. Nastolatek może to odebrać jako bezpośredni atak na niego, nie tylko ze względu na swoje rozedrgane emocje, ale również dlatego, że rzeczywiście może to tak wyglądać. Odpowiednie nastawienie umożliwi wam spokojną rozmowę.
Podczas rozmowy staraj się przybrać postawę wspierającą. Zadawaj pytania, które nie są zabarwione tonem oskarżenia czy oceniania, postaw siebie w roli rodzica wspierającego, wręcz przyjaciela. Daj dziecku do zrozumienia, że może ci się zwierzyć. Przestrzegaj również zasady bycia dyskretnym. Jeżeli twoje dziecko zwierza ci się w tajemnicy, nie dziel się tymi informacjami z małżonkiem. Jeżeli nastolatek mówi ci cokolwiek, co jest dla niego bolesne, nie wykorzystuj potem tych informacji w żaden sposób, np. by czynić dziecku wymówki lub stawiać mu jakieś ultimatum. To bardzo ważne, żeby pomimo burzliwego okresu w życiu nastolatek rozumiał, że zawsze znajdzie w tobie oparcie.
Jak rozmawiać z nastolatkiem w depresji? Nie używaj stwierdzeń typu: „wszystko będzie dobrze” ani „weź się w garść”. Zapytaj, jak możesz pomóc, czego twoje dziecko potrzebuje i czy chce w ogóle porozmawiać. Nie narzucaj się za bardzo, zostaw dziecku wolną chwilę na zebranie myśli i na decyzję, czego mu trzeba. Jeżeli depresja spowodowała ograniczenie komunikacji między wami, być może konieczny będzie kontakt z psychologiem lub rozmowa z najbliższym przyjacielem twojego dziecka. To może pomóc ci zrozumieć, przez co twoje dziecko przechodzi.
Jak rozmawiać z nastolatkiem, który nie chce się uczyć? Metody ogólne, które warto zastosować w każdym domu, to przede wszystkim unikanie krytykowania nauczycieli, szkoły i całego systemu edukacji przy dziecku. Niepotrzebnie wzbudzi to w nim buntownicze podejście. Zaznaczaj natomiast, że uczy się nie dla ciebie i nauczycieli, ale dla siebie samego. Potraktuj swoje dziecko jak świadomego człowieka – niech ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i jednocześnie ma możliwość samodzielnego podejmowania decyzji.
Zobacz także: Jak dogadać się z nastolatką?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images