Pierwszy raz w Polsce lekarze zastosowali nowatorską metodę leczenia otyłości. Na czym polega?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
dziennik.pl/PAP
Otyłość u dzieci i młodzieży
Otyłość u dzieci i młodzieżyDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Otyłość to choroba, która dotyka coraz więcej dzieci. W niektórych sytuacjach także u nich przeprowadza się operacje bariatryczne. Specjaliści z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) niedawno wykonali taki zabieg metodą gastric bypass. To pierwsza w Polsce operacja wykonana tą techniką. Czym się charakteryzuje?

Metoda gastric bypass - na czym polega?

Podczas operacji bariatrycznej wykonywanej metodą gastric bypass wykonuje się zespolenie żołądka z jelitem cienkim z pominięciem dwunastnicy i części jelita cienkiego. Tym samym pokarm omija dwunastnicę oraz jelito czcze i bezpośrednio trafia do jelita cienkiego. Dzięki temu czas trawienia i wchłaniania ulega skróceniu, a pacjent zaczyna chudnąć.

Jak leczy się otyłość?

Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
wideo 2/3

Technika, którą po raz pierwszy zastosowali polscy lekarze, została opracowana w Stanach Zjednoczonych. Metoda jest bardzo skuteczna i pozwala uniknąć powikłań, jednak osoba po takiej operacji wymaga długiej opieki pooperacyjnej, a także często musi stawiać się na wizyty kontrolne.

Operacja bariatryczna - jaką technikę stosuje się najczęściej?

Warto dodać przy operacjach bariatrycznych najczęściej stosuje się resekcje rękawowe. - Takie zabiegi standardowo wykonujemy też w GCZD. Zabieg typu gastric bypass traktujemy jako operację drugiego rzutu. Będzie wykonywana, jeśli u pacjenta, który przeszedł resekcję rękawową, zabieg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu – powiedział szef oddziału chirurgii i urologii GCZD prof. Tomasz Koszutski.

Taki właśnie było w przypadku 13-latki. Dziewczynka przeszła taki resekcję rękawową w 2018 roku. - Początkowo odnotowaliśmy u niej prawidłowy spadek masy ciała. Dziewczyna w sumie straciła na wadze ok. 40 kg. Później jednak wróciła do złych nawyków żywieniowych. Zaniedbywała też wizyty kontrolne. W efekcie wróciła do swojej wagi sprzed operacji wskazała chirurg dziecięcy w GCZD dr Dominika Krakowczyk.

- To jedyny taki przypadek, że pacjentka po operacji bariatrycznej w GCZD wróciła do wagi sprzed zabiegu. Utrzymały się jednak inne efekty tamtej operacji. Przed pierwszą operacją pacjentka miała nadciśnienie i cukrzycę. I te schorzenia się wycofały bez leków kardiologicznych czy diabetologicznych. To niewątpliwy sukces tamtej operacji, bez względu na kilogramy, które wróciły – oceniła Krakowczyk.

Prof. Koszutski dodał, że lekarze mieli wątpliwości, czy pacjentka będzie przestrzegać reguł dotyczących diety i trybu życia.- Jednak to właśnie ze strony pacjentki była bardzo duża presja na wznowienie leczenia. Została więc ponownie poddana bardzo staranniej kwalifikacji do zabiegu. Zintensyfikowaliśmy u niej opiekę psychologiczną, jej stan emocjonalny się ustabilizował - dodał Koszutski.

Nowatorski zabieg został wykonany połowie lutego 2023 roku i była to pierwsza operacja bariatryczną metodą gastric bypass wykonana w polskim ośrodku pediatrycznym. Pacjentka już wyszła ze szpitala, ale nadal jest pod opieką lekarzy. Trzynastolatce udało się zgubić już 8 kilogramów.

Operacja bariatryczna u dzieci. Kiedy się ją wykonuje?

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach to jedna z dwóch placówek w Polsce, które przeprowadzają operacje bariatryczne u dzieci. Pierwszy tego rodzaju zabieg wykonano w 2016 roku. Do tej pory specjaliści z Katowic zoperowali 34 osoby. Na operację czeka kilkunastu młodych pacjentów.

Operację bariatryczną wykonuje się u osób, u których wartość wskaźnika BMI przekracza 40 lub 35 oraz występują choroby powodowane przez otyłość. GCZD pacjentom zakwalifikowanym do zabiegu zapewnia kompleksową opiekę. Czuwa nad nimi interdyscyplinarny zespół specjalistów, złożony endokrynologów, chirurgów, dietetyków, psychologów oraz rehabilitantów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

Pozostałe wiadomości