Pierwszy raz w Polsce lekarze zastosowali nowatorską metodę leczenia otyłości. Na czym polega?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Otyłość u dzieci i młodzieży
Otyłość u dzieci i młodzieży
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Otyłość to choroba, która dotyka coraz więcej dzieci. W niektórych sytuacjach także u nich przeprowadza się operacje bariatryczne. Specjaliści z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) niedawno wykonali taki zabieg metodą gastric bypass. To pierwsza w Polsce operacja wykonana tą techniką. Czym się charakteryzuje?

Metoda gastric bypass - na czym polega?

Podczas operacji bariatrycznej wykonywanej metodą gastric bypass wykonuje się zespolenie żołądka z jelitem cienkim z pominięciem dwunastnicy i części jelita cienkiego. Tym samym pokarm omija dwunastnicę oraz jelito czcze i bezpośrednio trafia do jelita cienkiego. Dzięki temu czas trawienia i wchłaniania ulega skróceniu, a pacjent zaczyna chudnąć.

Jak leczy się otyłość?

Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?

Technika, którą po raz pierwszy zastosowali polscy lekarze, została opracowana w Stanach Zjednoczonych. Metoda jest bardzo skuteczna i pozwala uniknąć powikłań, jednak osoba po takiej operacji wymaga długiej opieki pooperacyjnej, a także często musi stawiać się na wizyty kontrolne.

Operacja bariatryczna - jaką technikę stosuje się najczęściej?

Warto dodać przy operacjach bariatrycznych najczęściej stosuje się resekcje rękawowe. - Takie zabiegi standardowo wykonujemy też w GCZD. Zabieg typu gastric bypass traktujemy jako operację drugiego rzutu. Będzie wykonywana, jeśli u pacjenta, który przeszedł resekcję rękawową, zabieg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu – powiedział szef oddziału chirurgii i urologii GCZD prof. Tomasz Koszutski.

Taki właśnie było w przypadku 13-latki. Dziewczynka przeszła taki resekcję rękawową w 2018 roku. - Początkowo odnotowaliśmy u niej prawidłowy spadek masy ciała. Dziewczyna w sumie straciła na wadze ok. 40 kg. Później jednak wróciła do złych nawyków żywieniowych. Zaniedbywała też wizyty kontrolne. W efekcie wróciła do swojej wagi sprzed operacji wskazała chirurg dziecięcy w GCZD dr Dominika Krakowczyk.

- To jedyny taki przypadek, że pacjentka po operacji bariatrycznej w GCZD wróciła do wagi sprzed zabiegu. Utrzymały się jednak inne efekty tamtej operacji. Przed pierwszą operacją pacjentka miała nadciśnienie i cukrzycę. I te schorzenia się wycofały bez leków kardiologicznych czy diabetologicznych. To niewątpliwy sukces tamtej operacji, bez względu na kilogramy, które wróciły – oceniła Krakowczyk.

Prof. Koszutski dodał, że lekarze mieli wątpliwości, czy pacjentka będzie przestrzegać reguł dotyczących diety i trybu życia.- Jednak to właśnie ze strony pacjentki była bardzo duża presja na wznowienie leczenia. Została więc ponownie poddana bardzo staranniej kwalifikacji do zabiegu. Zintensyfikowaliśmy u niej opiekę psychologiczną, jej stan emocjonalny się ustabilizował - dodał Koszutski.

Nowatorski zabieg został wykonany połowie lutego 2023 roku i była to pierwsza operacja bariatryczną metodą gastric bypass wykonana w polskim ośrodku pediatrycznym. Pacjentka już wyszła ze szpitala, ale nadal jest pod opieką lekarzy. Trzynastolatce udało się zgubić już 8 kilogramów.

Operacja bariatryczna u dzieci. Kiedy się ją wykonuje?

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach to jedna z dwóch placówek w Polsce, które przeprowadzają operacje bariatryczne u dzieci. Pierwszy tego rodzaju zabieg wykonano w 2016 roku. Do tej pory specjaliści z Katowic zoperowali 34 osoby. Na operację czeka kilkunastu młodych pacjentów.

Operację bariatryczną wykonuje się u osób, u których wartość wskaźnika BMI przekracza 40 lub 35 oraz występują choroby powodowane przez otyłość. GCZD pacjentom zakwalifikowanym do zabiegu zapewnia kompleksową opiekę. Czuwa nad nimi interdyscyplinarny zespół specjalistów, złożony endokrynologów, chirurgów, dietetyków, psychologów oraz rehabilitantów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości