Profilaktyka zdrowia

Teoria 10 tysięcy kroków a odchudzanie. Jaki wpływ na nasz organizm mają długie spacery?

Profilaktyka zdrowia

Magiczna teoria 10 000 kroków dziennie - taki wysiłek ma zapewniać zdrowie, pomagać w odchudzaniu i polepszać samopoczucie. W czasach smartfonów, smartwatchy i aplikacji do liczenia przemierzonego dystansu wiele osób praktykuje tę zasadę. Czy faktycznie taka aktywność przynosi pożądane efekty? Na to pytanie odpowiedziała nam Ula Somow, dietetyk.

Aktywność fizyczna w dobie pandemii

W czasach pandemii wiele osób odpuściło sobie aktywność fizyczną. Przyczyniły się do tego między innymi zamknięte siłownie, baseny i obiekty sportowe. W tym trudnym czasie warto postawić chociażby na spacery. Niestety wyjście do osiedlowego sklepu nie załatwi sprawy. Jak się okazuje, optymalnym dystansem, który znacząco wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie, jest 10 tysięcy kroków dziennie. Jak jednak zmotywować się do wyjścia z domu, kiedy za oknem śnieg i minusowe temperatury? Dobrym motorem napędowym może być spotkanie ze znajomymi.

- Statystyki są zatrważające. Wychodzi na to, że nawet do 18 procent Polaków nie spaceruje więcej niż 10 minut tygodniowo. Przez to, że są zamknięte restauracje, miejsca, gdzie możemy się spotkać, ja wprowadziłam zasadę, że spotykam się z przyjaciółmi na spacer – powiedziała Ula.

Magiczna liczba 10 tysięcy kroków dziennie

W społeczeństwie przyjęła się magiczna teoria 10 kroków dziennie. Mają one nie tylko wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także znacząco przyśpieszyć proces odchudzania. Ula przyznała jednak, że nie ma nigdzie sztywnych danych naukowych mówiących o tym, jaka liczba kroków i czas spaceru jest najbardziej odpowiedni dla naszego organizmu.

Jeżeli ktokolwiek próbował, kiedy zrobić te 10 tysięcy kroków, to wie, że takie wyjście do sklepu, podreptanie w pracy, nie wystarczy. Trzeba na to poświecić około 1,5 godziny spacerowania

- powiedziała.

Czas, w którym spacerujemy, możemy wykorzystać na słuchanie muzyki, audiobooka, podcastu czy rozmowę telefoniczną. Dzięki temu droga minie nam szybko, a my połączymy miłe z pożytecznym.

Jednym z najbardziej nurtujących pytań jest to, ile kalorii jesteśmy w stanie spalić podczas spaceru liczącego ponad 10 tysięcy kroków? Zdaniem dietetyka wszystko zależy od wymiarów naszego ciała, a konkretnie wzrostu, masy ciała oraz zawartości mięśni. Istotne będzie także tempo, w jakim idziemy.

- Można przyjąć, że to 10 tysięcy kroków to około 300 kalorii. Jest to odpowiednik małego posiłku. W czasie tygodnia suma daje nam już 2 tysiące spalonych kalorii – dodała.

Plusem przemawiającym na rzecz spacerów są także niesamowite efekty. Oprócz wysmuklenia sylwetki i pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej spacerowicze odczuwają także doraźną zmianę – poprawę nastroju.

- Nasze ciało zaczyna wytwarzać inny profil hormonalny, czujemy się pobudzeni, poprawiają się funkcje kognitywne. Jesteśmy w stanie lepiej myśleć, zapamiętywać, lepiej kojarzymy fakty. – dodała Ula.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Unia Europejska chce wprowadzić paszporty dla zaszczepionych. Czy Polski rząd popiera ten pomysł?

Czy możemy skorzystać z hotelu w przypadku pogrzebu rodzica?

Blue Monday nie taki straszny! Sprawdzone sposoby na poniedziałek, czyli jak dobrze zacząć tydzień?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości