Styl Życia

Blue Monday nie taki straszny! Sprawdzone sposoby na poniedziałek, czyli jak dobrze zacząć tydzień?

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

Blue Monday nie taki straszny! Sprawdzone sposoby na poniedziałek, czyli jak dobrze zacząć tydzień?

Dzień Dobry TVN

W tym roku Blue Monday przypada 18 stycznia. To dzień, który uznawany jest za najbardziej depresyjny w roku. Nasi goście - Katarzyna Pakosińska, Robert Motyka i Robert Chojnacki opowiedzieli o sposobach, które sprawią, że wcale taki nie będzie.

Blue Monday 2021

Nie lubimy poniedziałków, a tego szczególnie. Blue Monday, a więc najbardziej przygnębiający dzień w roku przypada 18 stycznia. Dlaczego akurat wtedy? W 2005 roku do takich wniosków doszedł brytyjski psycholog Cliff Arnall, który wziął pod uwagę czynniki pogodowe, psychologiczne i ekonomiczne. Ale ten dzień, jak każdy inny trzeba przetrwać. Jak to zrobić, by nie był to jednak najsmutniejszy dzień roku?

Czy poniedziałek, czy wtorek, ważne, żeby optymistycznie wejść w tydzień

- mówi Robert Chojnacki, muzyk.

Nasi goście zdają się nie przejmować teoriami na temat "niebieskiego poniedziałku". - Ja nie wiem skąd się w ogóle wzięło to, że te poniedziałki bywają tak fatalne. Ja traktuje każdy poniedziałek wyjątkowo. Może dlatego, że z racji wykonywanego zawodu jesteśmy na walizkach, w weekendy zazwyczaj pracujemy, poniedziałek jest takim dniem głębszego oddechu. Jest całe mnóstwo sprawdzonych metod, żeby sprawić, że ten poniedziałek będzie fajny – zauważa Robert Motyka z kabaretu Paranienormalni.

Sposoby na dobre rozpoczęcie tygodnia

Z tymi metodami poniedziałki już nigdy nie będą takie jak dawniej. Zamiast narzekania, wybierzmy docenianie. Psycholog i przyjaciel Roberta Motyki, zaproponował idealny sposób na rozpoczęcie tygodnia. - Po przebudzeniu, zanim wstaniemy trzeba wystawić dłoń do góry, pięć palców i powiedzieć o pięciu rzeczach, za które się dziękuje, które się docenia. Metoda pięciu rzeczy naprawdę działa – tłumaczy artysta kabaretowy.

Brzmi dobrze? Może być jeszcze lepiej. Inny znajomy Roberta Motyki opowiedział mu o ciekawym sposobie, a mianowicie o naśladowaniu zwierząt. - Koty, psy zanim się obudzą najpierw szeroko się przeciągają, psy muszą strzepać tę nocna energię i dopiero wstają - wyjaśnia. Zastanawiacie się jak to przełożyć na nasze, ludzkie zachowanie? Robert Motyka spieszy z odpowiedzią. Według jego znajomego powinniśmy się przeciągnąć, klasnąć w dłonie trzy razy i… krzyknąć "jestem zwycięzcą".

Katarzyna Pakosińska i jej sposoby na poniedziałek

Katarzyna Pakosińska to wulkan dobrej energii. Nam zdradziła, jak zaczyna nowy tydzień. - Ja się nie nastrajam, że to jest poniedziałek. Dla mnie to jest nowe otwarcie, coś nowego. Chyba z wiekiem mi tak idzie, że nie chce czasu marnować. Myślę, że coś muszę fajnego wykombinować. I czy to poniedziałek, czy wtorek, czy sobota to jest tak, że oko musi mi się zaświecić – mówi.

Co sprawia, że się świeci? Poranne śniadania. – Ja naprawdę uwielbiam dzień rozpocząć i to nie kawą, bo ja jestem bezkawowiec. Taka celebracja przez chwilę – dodaje.

Artystka ponawia także apel Roberta Motyki o docenianie małych rzeczy. Jako przykład podaje dzisiejszą sytuację. - Ważne jest wyłapywanie fajnych chwil. Na przykład dzisiaj. Wstałam 5:29 i postanowiłam, że w drodze do studia będę zbierała fajne informacje. Wyjeżdżałam z domu -22 stopnie. Przyjechałam – ociepliło się -16 stopni. Pierwsza pozytywna wiadomość (…) Nie koncentrujemy się, nie projektujemy złych sytuacji – mówi.

Na poprawę humoru w poniedziałek proponujemy występ Roberta Chojnackiego, który rozpoczął nasz program. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Madryt zasypany śniegiem. "Czuliśmy się jak przeniesieni do baśni Andersena"

Dzieła sztuki z wycinanek. "Barwy, zamiast mieszać na palecie, wycinam z papieru"

Karolina Wolińska surfuje zimą w Bałtyku, nie poszła w ślady znanego brata Dawida. "On mi zabrał walory estetyczne, a ja mu sportowe"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
46
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0