"Covidowe palce" bez związku z koronawirusem? Lekarze nadal prowadzą badania

Zbliżenie dłoni pacjenta w szpitalnym łóżku
Covidowe palce
Źródło: RUBEN BONILLA GONZALO/Getty Images
Już na początku pandemii lekarze zauważyli niepokojące zjawisko. Coraz częściej zgłaszali się do nich pacjenci z obrzękiem i pieczeniem palców, które przybierały czerwony, fioletowy, a w skrajnych przypadkach czarny kolor. Zarówno wygląd, jak i objawy kliniczne wskazywały na odmrożenia, choć trwał sezon wiosenno-letni. Ostatnie badania nadal nie wykazały związku z koronawirusem.

Covidowe palce - co to jest?

Przypomnijmy, covidowe palce to nic innego, jak pojawiający się obrzęk, zaczerwienienie, a także ból i pieczenie palców dłoni i stóp. Z czasem coraz bardziej objawy zaczynają przypominać odmrożenie, a nieleczone mogą skończyć się nawet amputacją.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Lekarze powiązali te objawy z koronawirusem, ponieważ część pacjentów doświadczyła ich podczas zakażenia SARS-CoV-2 lub kilka tygodni po. Samo zjawisko nazwano  "covidowymi palcami".

Covidowe palce - badania

W ostatnim z przeprowadzonych badań wzięło udział 21 osób, u których pojawiły się charakterystyczne oznaki odmrożenia. Jedna trzecia z grupy badawczej zgłaszała objawy sugerujące zakażenie SARS-CoV-2, a jedna trzecia potwierdzała, że miała kontakt z chorym na COVID-19 lub z kimś, kto u siebie podejrzewał zakażenie koronawirusem.

Badacze szukali potwierdzenia, czy infekcja wirusowa mogła doprowadzić do obumierania określonych komórek i uruchamiania procesu zapalnego. Jednak badania immunologiczne, mające na celu wykrycie przeciwciał i komórek T typowych dla zakażenia SARS-CoV-2, nie wskazały jednoznacznie, by uczestnicy projektu przeszli zakażenie koronawirusem. Tylko dwaj uczestnicy badania mieli potwierdzoną infekcję. W związku z tym naukowcy przedstawili hipotezę, iż charakterystyczne dolegliwości mogą nie być związane z infekcją wirusową.

Przeprowadzone dotychczas badania nie potwierdziły zatem jednoznacznie związku zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości z koronawirusem i pomimo, że powstało wiele prac na ten temat, dokładna przyczyna wciąż nie jest jasna dla naukowców.

Niewykluczone, że są to autoprzeciwciała skierowane przeciwko śródbłonkowi naczyń krwionośnych. Ich pojawienie się prowadzi do powstania zakrzepów w małych naczyniach. Blokują swobodny przepływ krwi do palców, w wyniku czego pojawia się obrzęk oraz zmiany na skórze przypominające odmrożenia - wyjaśnia prof. Paluch flebolog - Są to jednak jedynie hipotezy, a mechanizmów powodujących te powikłania może być naprawdę wiele - dodaje.
powiedział prof. Paluch

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: RUBEN BONILLA GONZALO/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana