WHO ostrzega przed możliwą kolejną falą pandemii COVID-19

Osoba chora leżąca w łóżku
WHO ostrzega przed możliwą kolejną falą pandemii COVID-19
Źródło: Pyrosky/Getty Images
W Europie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Powodem ma być zbyt szybkie znoszenie obostrzeń. WHO ostrzega, że może nas czekać kolejna fala pandemii COVID-19. Które kraje są najbardziej zagrożone?

Którym krajom grozi kolejna fala pandemii COVID-19?

Jak informuje Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, zaobserwowano ponowny wzrost zakażeń koronawirusem w krajach, w których zbyt szybko zniesiono restrykcje. Wzrosty obserwuje się między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Cyprze, Niemczech, Francji i Włoszech.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Jak podaje "the Hill" liczba nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów w USA spada od stycznia. Dominującym wariantem wciąż jest Omikron, jednak wykryto również jego podwariant, który coraz częściej staje się główną przyczyną zachorowań na SARS-CoV-2.

Nowy wariant Omikronu

Nowy wariant koronawirusa Omikron nazywa się Omikron BA.3. Poprzednie noszą nazwy BA.1 i BA.2. Jak poinformowała ekspertka WHO ds. epidemii, Maria Van Kerhkhove, nowy podwariant niesie takie samo ryzyko hospitalizacji, jak poprzednie. Wciąż nie wiadomo, gdzie po raz pierwszy pojawił się ten typ. W lutym pierwsze próbki zbadano na Filipinach, jednak jest duże prawdopodobieństwo, że nie są to pierwsze mutacje tego typu.

W Stanach Zjednoczonych podwariant BA.2 odpowiada za około 35% zakażeń i staje się najczęstszą przyczyna infekcji koronawirusem. Jak uspokaja dr Anthony Fauci, Doradca Białego Domu ds. pandemii, podwariant ten nie wydaje się bardziej niebezpieczny niż poprzednie mutacje wirusa. Nie jest w stanie też pokonać bariery immunologicznej związanej ze szczepieniem bądź przechorowaniem COVID-19.

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%

Autor: Teofila Siewko

Źródło: WP

Źródło zdjęcia głównego: Pyrosky/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości