Żegnamy się z maseczkami ochronnymi. Czy to dobra decyzja? Ekspert: "Jesteśmy w potrzasku"

Maseczki ochronne. Czy rezygnacja z nich to dobry wybór?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W poniedziałek żegnamy maseczki
W poniedziałek żegnamy maseczki
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 28 marca znika obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, z wyjątkiem podmiotów leczniczych. Jak zniesienie nakazu noszenia maseczek ochronnych wpłynie na liczbę zakażeń COVID-19? Czy to bezpieczny ruch? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z prof. Marcinem Drągiem.

Maseczki ochronne przechodzą do historii - to koniec pandemii?

- Nakaz noszenia maseczek z wyjątkiem podmiotów leczniczych zostanie zniesiony od 28 marca - przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że od tego dnia nie będzie obowiązywać "izolacja domowa oraz kwarantanna domowa dla współdomowników i wszystkie kwarantanny związane z wjazdem do Polski".  

Ze studiem Dzień Dobry TVN połączył się prof. Marcin Drąg, chemik z Politechniki Wrocławskiej, który skomentował decyzję Ministerstwa Zdrowia. Czy ruch polityków jest zbyt pochopny? To według niego próba pocieszenia społeczeństwa, a statystyki zachorowań wciąż napawają strachem.

- Rok temu mówiono, że jeżeli liczba zakażeń zejdzie poniżej tysiąca dziennie, to już będzie optymistycznie. Dalej mamy 10-15 tysięcy, dalej umiera ponad 100 osób dziennie, także myślę, że jesteśmy jeszcze głęboko w pandemii. Popatrzmy na Niemcy, gdzie jest 150-200 tysięcy przypadków dziennie, we Francji tak samo - tłumaczy ekspert.

Pandemia COVID-19. Konsekwencje luzowania obostrzeń

Profesor zauważa, że zmęczone restrykcjami społeczeństwo oczekuje poluzowania obostrzeń, szczególnie w dobie wojny w Ukrainie, kiedy Polacy skupiają swoją uwagę na pomocy niesionej uchodźcom. Jednak lekceważenie wciąż utrzymującej się pandemii i unikanie szczepień w przypadku napływu do kraju ofiar wojny, może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

- Myślę, że pandemia będzie się "rozcieńczać" w tych problemach, które mamy obecnie. Wojna przyniosła nam falę uchodźców. Wśród tej fali mnóstwo osób jest niezaszczepionych i patrząc na to, że mamy tylko 60% wyszczepienia w porównaniu do innych krajów europejskich, gdzie ta średnia oscyluje wokół 80%, to dostarczenie kolejnych punktów niezaszczepionych spowodowało, że ten procent wyszczepienia w Polsce bardzo mocno spadł - komentuje w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem.

Jesteśmy w potrzasku. Mamy z jednej strony Zachód, gdzie ta liczba zachorowań jest olbrzymia. Z drugiej strony mamy uchodźców, z których większość jest niezaszczepiona. Z trzeciej strony mamy okres przedwiośnia, kiedy układ immunologiczny jest najsłabszy w roku. 
Prof. Marcin Drąg

- Maseczki są pierwszą tarczą chroniącą nas przed zakażeniem - zapewnia w Dzień Dobry TVN ekspert. Profesor zaleca więc, by mimo zniesienia nakazu noszenia maseczek w miejscach publicznych, kierować się zdrowym rozsądkiem i nadal zasłaniać usta oraz nos dla własnego bezpieczeństwa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości