Związki i seks

Japończycy przestają uprawiać seks: "Widać brak dzieci". Czy Polaków czeka to samo?

Związki i seks

Aktualizacja:

W Japonii, czyli jednym z najbardziej nowoczesnych krajów świata, coraz więcej osób rezygnuje z seksu. Wpływa to nie tylko na relacje międzyludzkie, ale także przekłada się na niż demograficzny. O tym, jak pod tym kątem wygląda sytuacja w Kraju Kwitnącej Wiśni, a jak nad Wisłą, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Marek Gajewski, Polak mieszkający od 15 lat w Japonii oraz Robert Kowalczyk, seksuolog.

Seks w Japonii

Co 4 Japończyk przed 40-tką deklaruje, że nigdy nie uprawiał seksu. Tak wynika z danych, na które powołują się eksperci. Dlaczego tak się dzieje?

- Mówimy o specyficznej kulturze. Można powiedzieć, że seks wszędzie jest podobny, ale nie jest taki sam. Japończycy są nowocześni, tam jest duża presja na rozwój i pracę. Ilość godzin poświęconych pracy jest niewspółmierna - mówił seksuolog Robert Kowalczyk.

- Trudno znaleźć równorzędnego partnera - mamy świetnie wykształcone kobiety, które szukają bogatych mężczyzn z klasy średniej, dobrze wykształconych. W pewnym momencie powiedziano, że trzeba tę grupę specjalnie opodatkować, bo inni mężczyźnie nie mają szans się do niej przebić - dodał.

Marek Gajewski przez 15 lat zdążył zaobserwować, jak wygląda życie w Japonii.

- W Japonii żyjemy 80-90 lat, czyli 30-40 lat to jest idealny wiek, w którym możemy skupić się na poszukiwaniu idealnego partnera - powiedział.

- Japończycy są długowieczni, ale seks sprzyja długowieczności - dodał Robert Kowalczyk.

Seks po polsku

Eksperci wzięli także pod lupę, jak wygląda seks Polaków. Nieuniknione może być czerpanie wzorców z Japonii.

- W kontekście technologii to może być nasza przyszłość, bo dużo osób zaspokaja swoje potrzeby wirtualnie. W Japonii widać to szczególnie, że można zamknąć się na to i przeżywać doznania szczególnie seksualne, ale nie tylko - powiedział Robert Kowalczyk.

Jak wygląda seks Polaków w czasie pandemii?

- Z jednej strony jeśli para jest na początku relacji, to jest o wiele więcej seksu. Jeśli jednak wcześniej pojawiały się problemy, to one zaczynają eskalować - wyjaśnia seksuolog w Dzień Dobry TVN.

Ministerstwo ds. samotności i izolacji

W związku z rosnącą liczbą samobójstw premier Japonii Yoshihide Suga zapowiedział niedawno powołanie ministerstwa ds. samotności i izolacji. Misją resortu będzie "budowanie nowych relacji międzyludzkich".

- Premier dostrzega ten problem. Patrząc z dłuższej perspektywy - widać brak dzieci. W Japonii sprzedaje się więcej pampersów dla osób starszych niż dzieci. Premier chce otworzyć dyskusję na ten temat. To na razie jest tabu - zauważył Marek Gajewski, mieszkający w Japonii Polak.

- Potrzeby w Japonii są realizowane przez pornografię czy lalki. To coraz bardziej popularny trend. To nie pozbycie się tej potrzeby, tylko przeniesienie jej na inny obiekt - taki, który nie odrzuci itd. - podsumował Robert Kowalczyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości