Świat

Najbardziej przereklamowane miejsca na wakacje. Gdzie jest drogo i niebezpiecznie, czyli dokąd nie jechać?

Świat

Co spakować na wakacje?

Tłumy turystów, zatłoczone plaże, drożyzna i ryzyko przestępstw. Zastanawiasz się, gdzie chcesz spędzić wakacje? Przed wyborem miejsca na letni wyjazd sprawdź, które popularne kierunki mogą okazać się sporym rozczarowaniem. Dokąd nie warto się wybierać na urlop?

Global Destination Cities Index

Odpocząć od hałasu i tłumów, zrelaksować się w miłym, spokojnym miejscu, odpocząć od codziennych trosk - taki plan na wakacje ma większość z nas. I tym właśnie kierujemy się przy wyborze miejsca na wymarzony urlop.

Żeby wyjazd nie skończył się rozczarowaniem, zanim zdecydujemy się na konkretny kierunek, warto zajrzeć do rankingu " Global Destination Cities Index ". Zawiera on listę 200 miast ocenianych ze względu na liczbę odwiedzających turystów oraz wydawanych przez nich pieniędzy.

Wakacje 2021: najwięcej turystów

Na pierwszym miejscu króluje Bangkok, odwiedzany przez 22 mln turystów. Zaraz za nim, kolejno na drugiej i trzeciej pozycji, uplasowały się Paryż oraz Londyn (obydwa odwiedza rocznie przeszło 19 mln osób). Na kolejnych miejscach znajduje się także coraz bardziej popularny Dubaj (ponad 15 mln odwiedzających), a także Singapur i Kuala Lumpur (odpowiednio: ponad 14 i 13 mln turystów).

Wakacje 2021: najbardziej zatłoczone plaże

Skoro nie miasto, to może plaża? Szum fal, piękne morze, piasek przesypujący się przez palce, cisza... Jeżeli wydaje ci się, że na plaży we Władysławowie trudno o miejsce na wbicie parawanu, to jesteś w błędzie. Mianem najbardziej zatłoczonych plaż na globie określa się te w Rio de Janeiro. Copacabana oraz będąca jej przedłużeniem Ipanema to miejsca, w których trudno o wolny skrawek przestrzeni pozwalający na wbicie parasola.

Wakacje 2021: najdroższe miasta

Za jedno z najdroższych miast na świecie uznawany jest Singapur. Wysokie są nie tylko ceny artykułów spożywczych (w ścisłym centrum miast wielokrotnie wyższe niż na jego obrzeżach), ale i biletów wstępu na atrakcje turystyczne. Za przykład niech posłuży koszt biletu wstępu do słynnego singapurskiego zoo. Dorosły zapłaci 41 dolarów singapurskich (SGD) czyli około 117 złotych.

Równie kosztowny może okazać się wypad do stolicy Francji. Paryż, ulubione miasto zakochanych, kusi pary nie tylko uroczymi kawiarenkami, ale i widokiem z Wieży Eiffla. Za ten przyjdzie jednak słono zapłacić, bowiem wstęp na sam szczyt to 25,5 euro od osoby (ok. 117 zł). Jeżeli dodamy do tego tłok (np. muzeum w Luwrze odwiedza ok. 9 mln osób rocznie), wizja romantycznego wypadu, na którym oświadczysz się ukochanej osobie, zdecydowanie traci urok.

Na spore koszty podróży oraz noclegów muszą także nastawić się ci, którzy wybierają się do Dubaju . To miasto luksusowych hoteli oraz sporych centrów handlowych może okazać się nie na twoją kieszeń. Za najdroższe miasta uważane jest także m.in. Sydney (wyjątkowo kosztowne bywają tam posiłki w restauracjach) czy Nowy Jork .

Fani niskobudżetowych podróży powinni omijać także Los Angeles - wysokie ceny dotyczą tam nie tylko noclegów, ale i wynajmu samochodów, posiłków czy wstępu na atrakcje turystyczne.

Wakacje 2021: najbardziej niebezpieczne kraje

Wybierając się do danego kraju upewnij się, jaki jest poziom opieki zdrowotnej, czyli dostępność lekarzy i placówek medycznych, sytuacja polityczna oraz najczęstsze przestępstwa.

Gdzie może być niebezpiecznie? Z uwagi na kartele narkotykowe i skorumpowaną policję wyjątkowo ryzykownym kierunkiem jest Meksyk. Pod względem brutalności góruje Ciudad Juárez, w którym często dochodzi do zabójstw kobiet. Niebezpiecznie jest także w Acapulco nazywanym "stolicą morderstw". O spokojne wakacje trudno także w Gwatemali, Hondurasie oraz Salwadorze.

Szczególną uwagę na wybór wakacyjnego kierunku powinny zwrócić osoby LGBTQiA. W wielu krajach małżeństwa osób tej samej płci nie są prawnie uznawane, a przeszło siedemdziesiąt krajów (m.in. Tanzania, do której należy popularny w ostatnich latach Zanzibar) karze kontakty homoseksualne nie tylko grzywną, ale i więzieniem.

Przed wyjazdem warto także zarejestrować swoją podróż w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Odyseusz.

Global Peace Index 2021 - gdzie jest bezpiecznie

Poziom bezpieczeństwa na świecie można sprawdzić na stronie Global Peace Index. Za najbezpieczniejszy kraj uznawana jest Islandia. Na przeciwległym końcu znajdują się m.in. Jemen, Syria oraz Południowy Sudan.

Większość Polaków spędzi wakacje w kraju. To może przełożyć się na większe korki. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Trąby wodne nad Bałtykiem. Zobacz zdjęcia i nagrania tego wyjątkowego zjawiska

Maria Niklińska zachwyca figurą w bikini. "Ogień Majorki"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: styl.pl

Pozostałe wiadomości