Trąby wodne nad Bałtykiem
Jak informują Polscy Łowcy Burz, sprzyjające warunki wzdłuż pomorskiego odcinka Morza Bałtyckiego umożliwiły rozwój licznych trąb wodnych. Pojawiły się m.in. w rejonie Władysławowa, Chałup, Karwi, Jastarni i Łeby. Żywioł, choć bezpieczniejszy od trąb powietrznych, wygląda na tyle groźnie, że część turystów uciekła z plaż.
Co to jest trąba wodna? Czy jest niebezpieczna?
Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które powstaje, gdy nad zbiornik wodny, którego temperatura wzrosła, napłynie masa zimniejszego powietrza. Wówczas cząstki powietrza w szybkim tempie się unoszą i tworzą chmury kłębiaste oraz kłębiasto-deszczowe, tzw. cumulonimbus. Różnica temperatur i ciśnień powoduje, że nad powierzchnią wody formuje się pionowy wir, który jest połączony z chmurą.
Tego typu trąby przesuwają się po powierzchni wody i zwykle nie trwają dłużej niż 10 minut. Są mniej intensywne od trąb powietrznych - po kontakcie z lądem zazwyczaj znikają, więc w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla osób przebywających na plaży. Do zjawiska dochodzi zazwyczaj między późną wiosną a wczesną jesienią.
Zobacz także:
- Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?
- Burza zniszczyła twoje auto lub dom? Zobacz, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie
- Dlaczego po burzy czujemy, że powietrze jest czyste?
Zobacz wideo: Trąba wodna na Oceanie Atlantyckim u wybrzeża Francji. Ostrzeżenia dla mieszkańców
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF