Newsy

Trąby wodne nad Bałtykiem. Zobacz zdjęcia i nagrania tego wyjątkowego zjawiska

trąby wodne nad bałtykiem

Warren Faidley/Getty Images

Newsy

Trąby wodne nad Bałtykiem. Zobacz zdjęcia i nagrania tego wyjątkowego zjawiska

trąby wodne nad bałtykiem

Warren Faidley/Getty Images

W poniedziałek 19 lipca 2021 r. nad Morzem Bałtyckim pojawiło się niecodzienne zjawisko meteorologiczne - trąby wodne. Część turystów szybko opuściła plaże, inni robili zdjęcia i nagrania. Niektóre z nich opublikowali Polscy Łowcy Burz.

Trąby wodne nad Bałtykiem

Jak informują Polscy Łowcy Burz,  sprzyjające warunki wzdłuż pomorskiego odcinka Morza Bałtyckiego umożliwiły rozwój licznych trąb wodnych. Pojawiły się m.in. w rejonie Władysławowa, Chałup, Karwi, Jastarni i Łeby. Żywioł, choć bezpieczniejszy od trąb powietrznych, wygląda na tyle groźnie, że część turystów uciekła z plaż.

Co to jest trąba wodna? Czy jest niebezpieczna?

Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które powstaje, gdy nad zbiornik wodny, którego temperatura wzrosła, napłynie masa zimniejszego powietrza. Wówczas cząstki powietrza w szybkim tempie się unoszą i tworzą chmury kłębiaste oraz kłębiasto-deszczowe, tzw. cumulonimbus. Różnica temperatur i ciśnień powoduje, że nad powierzchnią wody formuje się pionowy wir, który jest połączony z chmurą.

Tego typu trąby przesuwają się po powierzchni wody i zwykle nie trwają dłużej niż 10 minut. Są mniej intensywne od trąb powietrznych - po kontakcie z lądem zazwyczaj znikają, więc w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla osób przebywających na plaży. Do zjawiska dochodzi zazwyczaj między późną wiosną a wczesną jesienią.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Trąba wodna na Oceanie Atlantyckim u wybrzeża Francji. Ostrzeżenia dla mieszkańców

Storyful/x-news

Co sądzisz o tym artykule?
51
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0