W piątek do południa sytuacja atmosferyczna powinna być spokojna, ale w ciągu dnia w pasie od Małopolski po Pomorze i Warmię mogą wystąpić burze, które przyniosą silne porywy wiatru i deszcz - poinformował PAP synoptyk IMGW-PIB Szymon Ogórek.
Gdzie jest burza? IMGW ostrzega
Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek w strefie występowania frontu atmosferycznego spodziewane są silne zjawiska atmosferyczne, w tym burze i związane z nimi opady deszczu i gradu oraz silny wiatr.
Temperatura maksymalna ponownie będzie się charakteryzowała znacznymi różnicami pomiędzy wschodem a zachodem kraju. Na wschodzie termometry mogą pokazać do 32 st. C, zaś na zachodzie będzie to wartość niższa o ok. 10 st. C.
Burzom ponownie będą towarzyszyć opady deszczu, których suma może osiągnąć nawet 60 mm. Duże będzie również natężenie opadów, zaś porywy wiatru mogą osiągnąć powyżej 100 km/h.
Interwencje strażaków po burzach
Około 400 wezwań odebrali wielkopolscy strażacy po burzach, które w nocy z czwartku na piątek przeszły nad regionem. Nie było osób poszkodowanych.
Jak powiedział w piątek PAP oficer dyżurny wielkopolskiej PSP, zgłoszenia - przede wszystkim od mieszkańców południowej części regionu - dotyczyły głównie zalanych mieszkań, piwnic, budynków gospodarczych.
Najwięcej zdarzeń odnotowano w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Ostrzeszowa, Rawicza czy Jarocina. W tej części województwa lokalnie mogą jeszcze występować problemy z dostępem do energii elektrycznej. Według informacji przekazywanych przez strażaków w efekcie zdarzeń nie ma osób poszkodowanych.
Natomiast w województwie kujawsko-pomorskim strażacy w nocy i nad ranem w piątek interweniowali 198 razy w związku z burzami z ulewnymi deszczami i silnym wiatrem - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Wyładowania atmosferyczne, ulewne deszcze i silne wiatry wystąpiły od godziny pierwszej do szóstej rano. Strażacy przede wszystkim byli wyzwani do wypompowywania wody z piwnic, garaży, podwórek, placów i ulic, a pojedyncze wyjazdy dotyczyły zerwanych konarów i powalonych drzew.
Najwięcej interwencji było Toruniu - 48, powiatach inowrocławskim i lipnowskim - 24, włocławskim - 23, świeckim - 16, chełmińskim i radziejowskim - 12 i rypińskim - 11.
- Zgłoszenia cięgle napływają. Z pewnością w ciągu dnia jeszcze wielokrotnie będziemy proszeni o pomoc przy usuwaniu skutków deszczu i wiatrów" - zaznaczył dyżurny KW PSP.
Zobacz też:
Jak nosić czerń latem? Oto praktyczne wskazówki
Brytyjska aktorka uratowała życie trójki dzieci. Przyjęcie urodzinowe mogło skończyć się tragicznie
Wybieracie się do Tunezji na wakacje? Od 10 lipca zmieniają się zasady wjazdu
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP| x-news