Parenting

Pół miliona uczniów i uczennic nie czuje się bezpiecznie w szkole. "System ich nie wspiera"

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 
Symboliczne powieszenie tablicy
Rafał LipskiOgólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Uczniowie i uczennice ocenili placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. Wyniki - choć z roku na rok coraz lepsze - pokazują, że polska oświata nie odrobiła lekcji z tolerancji.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 

Wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wskazują, że 30% młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie. Biorąc pod uwagę, że obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów i uczennic - daje to prawie pół miliona osób, które uczą się i dorastają w poczuciu zagrożenia. Co więcej, nie jest to tylko młodzież LGBTQ+, to każda osoba, która w powszechnym mniemaniu odstaje od normy.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

– Jako rodzice codziennie wysyłamy nasze dzieci do szkoły i chcemy wierzyć, że każde z nich czuje się tam akceptowane i dobrze traktowane. Jeśli szkoła potrafi dać poczucie bezpieczeństwa i przynależności osobie ze społeczności LGBT+, to z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa uszanują i zatroszczą się o dziecko z ADHD, dysgrafią, dziecko z niedowładem ręki, słabo widzące lub słyszące a także dziecko ciepiące na depresję – mówi Piotr Lipski, wolontariusz Fundacji GrowSPACE, rodzic i opiekun zastępczy.

Młodzież LGBTQ+ w szkole

Aż 83% ankietowanych mówi o tym, że w ich szkole jest przynajmniej jedna osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc. Niestety tylko 1/5 uczniów i uczennic bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości np. Tęczowych Piątkach.

- To pokazuje wprost, że cały system opiera się na ludziach dobrej woli pojedynczych nauczycieli i nauczycielek. Bez nich uczniowie i uczennice byliby pozostawieni sami sobie, ponieważ system ich nie wspiera. Od kilku edycji obserwujemy dużą rozbieżność między postawami młodych ludzi, a rolą systemu oświaty - komentuje Dominik Kuc, koordynator Rankingu.

W 2022 roku Ranking dotarł do ponad 2000 szkół średnich z całej Polski. Niezmieniona pozostaje widoczność osób LGBTQ+ – ponad 90% ankietowanych wskazuje, że zna przynajmniej jedną taką osobę w swojej szkole, a ponad 3/4 widuje regularnie tęczowe symbole.

Szkoły przyjazne LGBTQ+

Na 10 najlepszych szkołach zostały powieszone tablice z napisem "BEZPIECZNA SZKOŁA", a pierwsze 25 szkół otrzymało Dyplomy Równości. Na podium znalazły się kolejno: XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące z Poznania (1. miejsce), Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski z Lublina (2. miejsce), Liceum Collegium Gedanense z Gdańska (3. miejsce). Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, Prezydentów miast Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Opola oraz marszałek województwa lubuskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Lipski

Pozostałe wiadomości