Parenting

Jak wygląda codzienność niepełnosprawnych matek? "Czasem mam wątpliwości, czy staję na wysokości zadania"

Parenting

Każda mama przyzna, że jej życie niekiedy jest trudne i obciążone wieloma obowiązkami. Jeszcze z większymi przeciwnościami losu muszą się mierzyć matki z różnymi niepełnosprawnościami. Choć stają na wysokości zadania, niekiedy mają wątpliwości, czy sprostają życiowej roli. Nam opowiedziały o swoich wahaniach.

Mama z dystrofią mięśniową

Jedną z niepełnosprawnych mam wychowujących samotnie dziecko jest Elżbieta Pindel. Choruje ona na dystrofię mięśniową, czyli jedną z najczęściej diagnozowanych chorób dziedzicznych. Już podczas ciąży jeździła na wózku, co wiązało się z ogromem problemów. Martwiła się, czy sobie poradzi. Niektórzy wprost nie dawali jej na to nadziei.

- Doktor w jednym szpitalu mnie okrzyczał strasznie, że w ogóle jak ja mogę mieć dziecko, jak ja sobie to wyobrażam... - opowiadała w Dzień Dobry TVN.

Na szczęście spotkała się tylko z jedną taką reakcją. Najbliżsi okazali jej wielkie wsparcie.

- Wszystko się zmieniło o 180 stopni, ale miałam też wokół siebie dużo osób, które mi pomagały i staraliśmy się wszyscy wspólnymi siłami tak robić, żeby Kubie niczego nie brakowało. (...) Nie mogłam go wziąć na ręce, ale zawsze byłam blisko niego. Tak, żeby czuł, że mama jest blisko - mówiła Elżbieta Pindel.

Im bardziej Kuba dorastał, tym niepełnosprawnej mamie było coraz łatwiej go wychowywać. Gdy miał już 2 latka, sadzała go sobie na kolanach i jeździła z nim na wózku. Do tej pory jednak ma pewne wątpliwości.

- Czym jestem starsza i ta choroba postępuje, no to mam obawy z tym, że po prostu muszę go wychować jak najdłużej i być tutaj jak najdłużej na świecie, żeby go nie zostawić samego. (...) Czasem mam wątpliwości - ale to chyba każda mama ma - czy staję na wysokości zadania, no bo wiadomo - wychowuję go sama. Ale chyba tak. (...) Wydaje mi się, że mama niepełnosprawna od mamy normalnej, zdrowej, nie różni się niczym. Tak samo kochamy i tak samo dbamy o swoje dzieci - dodała Elżbieta Pindel.

Mama na wózku

Kolejną mamą, która w naszym programie podzieliła się swoją historią, jest Joanna Rzepka. Mimo tego że jeździ na wózku, nie mogła doczekać się, aż ujrzy na oczy swoją córkę. Była oszołomiona. Według niej było to niepowtarzalne uczucie - gdzieś między fascynacją, a tremą.

- Gdy myślałam o ciąży, to najbardziej bałam się zmiany swojego ciała - czy będę w stanie poruszać się na wózku ważąc o 20 kg więcej, ponieważ jest w Polsce bardzo duży problem z dostępnością usług ginekologicznych dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózku. (...) Pierwsza zmiana pampersów, pierwsza zmiana ciuchów to było dla mnie dość duże wyzwanie - mówiła niepełnosprawna mama.

Na szczęście potrzebowała jedynie kilku dni, by wypracować sobie schemat opieki nad dzieckiem, tak, by było to bezpieczne i przyjemne, zarówno dla niej, jak i jej córki.

- Okazało się, że jestem w stanie zupełnie samodzielnie się nią w pełni opiekować. Teraz, gdy mała ma już około roku, bez problemu możemy same wyjść na spacer. Po prostu biorę ją na kolana i idziemy przed siebie - wyznała bohaterka materiału.

Joanna doradziła również innym mamom, by uwierzyły w siebie - twierdzi, że jeżeli dziecko jest ich marzeniem, to na pewno sprawdzą się w roli rodzica.

- Innym dziewczynom, kobietom, które są w podobnej sytuacji, mają jakieś ograniczenia ruchowe, jedyne co mogę powiedzieć - dziewczyny, nie zastanawiajcie się nad tym, podążajcie za własnym sercem, same wiecie tak naprawdę najlepiej. Jeżeli czujecie, że to jest ten moment, jeżeli chcecie zostać mamami, to sądzę, że będziecie najlepszymi mamami dla waszych dzieci - dodała Joanna Rzepka.

Macierzyństwo paraolimpijki Kasi Rogowiec

Na wychowanie dzieci, zmagając się równocześnie z niepełnosprawnościami, zdecydowała się również mistrzyni paraolimpijska i mistrzyni świata w biegach narciarskich, Katarzyna Rogowiec. W wieku 3 lat straciła obie ręce, jednak nie przeszkodziło jej to w urodzeniu 7-letniej córki i 5-letniego syna. Jak sobie z tym radzi?

Macierzyństwo paraolimpijki Kasi Rogowiec. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: S. Kulik, B. Zalewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości