Bogumiła Siedlecka-Goślicka, w Internecie znana jako "Anioł Na Resorach", od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości. Ma metr wzrostu i nigdy nie stanęła na własnych nogach. I wiecie co? Jest spełnioną kobietą, od której można wiele się nauczyć. - Warto walczyć o swoje życie bez względu na słabości, niepełnosprawność czy inne, codzienne problemy – przekonuje w cyklu "Siła jest kobietą".
Jubileuszowa edycja "Top Model" wystartowała w środę, 1 września na antenie TVN. Do tej pory program okazał się trampoliną do kariery dla wielu osób, które wzięły w nim udział - nie tylko zwycięzców. Udział w show przyniósł ogromną popularność m.in. Karolinie Pisarek, Jakubowi Koselowi, Aleksandrze Żuraw czy Osi Ugonoh. Nowy sezon zapowiada się wyjątkowo interesująco - również za sprawą ciekawych uczestników.
Vladana Augstenova to asystentka seksualna z Czech, świadcząca usługi osobom z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności. Jak trafiła do tego zawodu? Na czym dokładnie polega jej praca? Czy córka nie krytykuje jej wyborów zawodowych? Z Vladaną rozmawiała dziennikarka TVN24, Ada Wiśniewska.
Aleksandra Chodoniuk od kilkunastu lat nie przespała całej nocy. Gdy na świat przyszedł jej syn Szymon, najpierw usłyszała, że chłopiec umrze. Później, że jeśli przeżyje, będzie potrzebował opieki do końca swych dni. Jakie są największe obawy matki, która wychowuje dziecko z niepełnosprawnością? Ile kosztuje opieka, rehabilitacja i leki?
Aneta Zatwarnicka jest karateczką. Mimo choroby, utraty obu nóg i rąk nie zrezygnowała z miłości do sportu. Do tego uczy się grać na perkusji. Jak znajduje w sobie siłę? Dowiecie się tego z materiału w Dzień Dobry Wakacje.
Pani Małgorzata mieszka na czwartym piętrze, bez łazienki i bez windy. Niepełnosprawna i niesamodzielna kobieta wraz z mężem starają się od kilku lat o zamianę mieszkania komunalnego. Bezskutecznie. Sprawę poruszyli reporterzy magazynu Uwaga! TVN.
Mimo że Agnieszka od kilkunastu lat jeździ na wózku inwalidzkim, nie zamierza zamykać się w czterech ścianach i wegetować. Wręcz przeciwnie, spełnia swoje marzenia m.in. podróżując po świecie. Ostatnio była we Włoszech i korzystała z tego, na ile tylko mogła. Nam opowiedziała o akceptacji swojej niepełnosprawności i apetycie na życie.
Spośród przebadanych osób z niepełnosprawnością aż 68% wyznało, że chciałoby mieć dziecko. Z drugiej strony temat ich rodzicielstwa wciąż pozostaje społecznym tabu. Angelika i Małgorzata, choć poruszają się na wózkach inwalidzkich, zrealizowały swoje marzenia o macierzyństwie. O tej trudnej drodze opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN.
Manufaktura Pietraszki w Kielcach - tutaj spełniają się marzenia o pierwszej pracy. To miejsce szczególnie bliskie osobom dotkniętym niepełnosprawnością. Daje nie tylko zatrudnienie w cukiernictwie czy ogrodnictwie, ale również wiele radości.
Mimo trzech udarów, kilku chorób i trudnościami z poruszaniem się, pani Jadwiga otrzymała decyzję o obniżeniu jej stopnia niepełnosprawności. O trudnej sytuacji pani Jadwigi opowiedzieli reporterzy programu UWAGA! TVN.
Kilka tygodni po zdobyciu brązowego medalu na Mistrzostwach Europy Sylwester Wilk uległ wypadkowi, w którym stracił nogę. Michał Majchrzak urodził się bez ręki, ale dzięki pasji i determinacji zdobywa medale i uznanie. Łączy ich pasja do sportu, który - jak zgodnie przyznają - daje im siłę do walki.
Niepełnosprawność zwierzęca nadal jest tematem tabu, a potencjalni właściciele zazwyczaj szukają do adopcji zdrowych szczeniąt. Schemat ten doprowadza do tego, że bezdomne kaleki pozostają w schroniskach do końca swoich dni. Jak się okazuje, opieka nad niepełnosprawnym pupilem wcale nie jest trudna. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, które ułatwiają nie tylko psu, ale i jego opiekunowi łatwiejsze funkcjonowanie. O tym opowiedziały nam Honorata Wolska – opiekunka sparaliżowanego Piksela oraz Joanna Wojciechowska – zoofizjoterapeutka, producent sprzętu rehabilitacyjnego dla zwierząt
Osoby niepełnosprawne są wśród nas. Jak wygląda ich codzienne życie? Z jakimi przeszkodami muszą się zmierzyć? Dowiecie się tego z nowego programu TTV "To tylko kilka dni", w którym znane osoby zostaną opiekunami niepełnosprawnych. Jak sobie poradzą z tym wyzwaniem? Odpowiedź poznamy już 16 maja.
W internecie pojawił się niedawno filmik jednego z youtuberów, który zmuszał osobę niepełnosprawną intelektualnie do poniżających, haniebnych czynów. Czy takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, a może są na porządku dziennym? W Dzień Dobry TVN - okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - rozmawialiśmy na ten temat z Martą Perkowską, pedagogiem specjalnym, prezeską stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
Brytyjski sąd podjął przełomową decyzję, która może odmienić losy wielu osób. Prawnicy pochylili się nad życiem seksualnym osób z niepełnosprawnościami, które są uzależnione od swoich opiekunów. O finale historii poinformował "The Telegraph".
Rola psa asystenta w życiu osób niepełnosprawnych to nieoceniona pomoc. Natalia Mucha może liczyć na swoją suczkę Amber, która zastępuje jej ręce. Kobieta gościła w studiu Dzień Dobry TVN wraz z Anetą Graboś-Nagórską – prezes fundacji DOGIQ, która wytłumaczyła, na czym polega trening psa asystenta.
Agnieszka Hajdukiewicz jest niepełnosprawna. Urodziła się bez nóg, nie ma jednej ręki, a druga nie wykształciła się prawidłowo. Mimo to dziewczyna zaraża optymizmem i pokazuje innym, że niepełnosprawność nie jest żadnym ograniczeniem. Jak to robi?
Kacper skończył 18 lat, kiedy matka kazała mu się wyprowadzić z domu. Niepełnosprawny, pozbawiony wsparcia rodziny, chłopak nie potrafi poradzić sobie w dorosłym życiu. Śpi na klatkach schodowych. - Tutaj mam rury, grzejniki i po prostu leżę lub siedzę. Nie robię bałaganu, niczego nie niszczę – przekonuje.
Niepełnosprawność często oznacza wykluczenie. Dla zdrowych osób ktoś niewidomy czy na wózku inwalidzkim z założenia jest słabszy, niezdolny do wykonania niektórych czynności. Najnowszy odcinek programu "Efekt Domina", przygotowany wspólnie z fundacją Avalon, pokazuje, że to nieprawda. Życie osób niepełnosprawnych wcale tak mocno nie różni od codzienności osób pełnosprawnych.
Niepełnosprawność nie odbiera marzeń. Doskonałym tego przykładem jest Dariusz Borowiak. Niewidomy mężczyzna jest świetnym żeglarzem, do tego zawstydza młodszych i dużo sprawniejszych od siebie kolegów.
W schroniskach, fundacjach i domach tymczasowych wciąż wiele zwierzaków czeka na kochający dom. Niestety część z nich ma mniejszą szansę na adopcję. Niewiele osób decyduje się bowiem na przygarnięcie niepełnosprawnego psa czy kota. Poznajcie mające problemy z oczami Florkę i Irysa. Kociaki szukają kochających opiekunów.
Piotr Wencka od lat jest zapalonym nurkiem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że choruje na stwardnienie rozsiane, które zaatakowało jego ręce i nogi. Jak mu się udaje trwać przy swojej pasji mimo tak poważnego schorzenia? Kto mu pomaga w spełnianiu marzeń? Oto niezwykła historia niepełnosprawnego nurka.
Mariusz Kędzierski urodził się z wadą rozwojową obu przedramion. Niepełnosprawność nie stanęła mu jednak na drodze do realizacji marzeń. Dziś jest znanym na całym świecie artystą. Podróżuje, zdobywa nagrody i motywuje innych do działania.
Jan Arczewski zmaga się z niepełnosprawnością, a mimo to każdego dnia znajduje w sobie siłę, aby pomagać innym. Prowadzony przez niego od 1986 r. jedyny w Polsce Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych odnotował już blisko 80 tysięcy połączeń. Ratował ludzi w poważnych kryzysach, pocieszał i odwodził od samobójstwa. O swojej misji opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Każda mama przyzna, że jej życie niekiedy jest trudne i obciążone wieloma obowiązkami. Jeszcze z większymi przeciwnościami losu muszą się mierzyć matki z różnymi niepełnosprawnościami. Choć stają na wysokości zadania, niekiedy mają wątpliwości, czy sprostają życiowej roli. Nam opowiedziały o swoich wahaniach.
W 5. odcinku programu "Kobieta na krańcu świata" Martyna Wojciechowska odwiedziła czeską Pragę, by spotkać się z Vladaną Augstenovą. Bohaterka jest asystentką seksualną osób niepełnosprawnych. Na czym dokładnie polega jej praca? Dlaczego problem, którym się zajmuje jest tak bardzo istotny?
Fabian Puchalski po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa aborcyjnego w Polsce udostępnił w mediach społecznościowych poruszający post. Podkreślił w nim, że to nie od państwa otrzymał realną pomoc, a od kobiet, które stanęły na jego drodze. W naszym programie opowiedział, która z nich odegrała największą rolę.
Jak być rodzicem na pełen etat i nie zwariować? Mamy niepełnosprawnych dzieci udowadniają, że nie trzeba całkowicie poświęcać się macierzyństwu, zapominając o innych rolach życiowych, a przede wszystkim o własnej kobiecości.
W powietrzu czuje, że naprawdę żyje. Piotr Małek paralotniarstwo odkrył zaledwie rok temu, ale do tego stopnia pokochał ten sport, że został certyfikowanym pilotem. Nam opowiedział o swojej podniebnej przygodzie.
Ewa Harapin to przykład osoby pełnej chęci do działania. Niepełnosprawność nie była bowiem dla niej przeszkodą w zdobyciu podium Mistrzostw Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Jaka jest jej życiowa historia i kto daje jej największą motywację?