niepelnosprawność

  niepelnosprawność

  Bogumiła Siedlecka-Goślicka, w Internecie znana jako "Anioł Na Resorach", od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości. Ma metr wzrostu i nigdy nie stanęła na własnych nogach. I wiecie co? Jest spełnioną kobietą, od której można wiele się nauczyć. - Warto walczyć o swoje życie bez względu na słabości, niepełnosprawność czy inne, codzienne problemy – przekonuje w cyklu "Siła jest kobietą". 

  Jubileuszowa edycja "Top Model" wystartowała w środę, 1 września na antenie TVN. Do tej pory program okazał się trampoliną do kariery dla wielu osób, które wzięły w nim udział - nie tylko zwycięzców. Udział w show przyniósł ogromną popularność m.in. Karolinie Pisarek, Jakubowi Koselowi, Aleksandrze Żuraw czy Osi Ugonoh. Nowy sezon zapowiada się wyjątkowo interesująco - również za sprawą ciekawych uczestników.

  Aleksandra Chodoniuk od kilkunastu lat nie przespała całej nocy. Gdy na świat przyszedł jej syn Szymon, najpierw usłyszała, że chłopiec umrze. Później, że jeśli przeżyje, będzie potrzebował opieki do końca swych dni. Jakie są największe obawy matki, która wychowuje dziecko z niepełnosprawnością? Ile kosztuje opieka, rehabilitacja i leki?

  Niepełnosprawność zwierzęca nadal jest tematem tabu, a potencjalni właściciele zazwyczaj szukają do adopcji zdrowych szczeniąt. Schemat ten doprowadza do tego, że bezdomne kaleki pozostają w schroniskach do końca swoich dni. Jak się okazuje, opieka nad niepełnosprawnym pupilem wcale nie jest trudna. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, które ułatwiają nie tylko psu, ale i jego opiekunowi łatwiejsze funkcjonowanie. O tym opowiedziały nam Honorata Wolska – opiekunka sparaliżowanego Piksela oraz Joanna Wojciechowska – zoofizjoterapeutka, producent sprzętu rehabilitacyjnego dla zwierząt

  W internecie pojawił się niedawno filmik jednego z youtuberów, który zmuszał osobę niepełnosprawną intelektualnie do poniżających, haniebnych czynów. Czy takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, a może są na porządku dziennym? W Dzień Dobry TVN - okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - rozmawialiśmy na ten temat z Martą Perkowską, pedagogiem specjalnym, prezeską stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

  Niepełnosprawność często oznacza wykluczenie. Dla zdrowych osób ktoś niewidomy czy na wózku inwalidzkim z założenia jest słabszy, niezdolny do wykonania niektórych czynności. Najnowszy odcinek programu "Efekt Domina", przygotowany wspólnie z fundacją Avalon, pokazuje, że to nieprawda. Życie osób niepełnosprawnych wcale tak mocno nie różni od codzienności osób pełnosprawnych.

  Jan Arczewski zmaga się z niepełnosprawnością, a mimo to każdego dnia znajduje w sobie siłę, aby pomagać innym. Prowadzony przez niego od 1986 r. jedyny w Polsce Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych odnotował już blisko 80 tysięcy połączeń. Ratował ludzi w poważnych kryzysach, pocieszał i odwodził od samobójstwa. O swojej misji opowiedział w Dzień Dobry TVN.