Brytyjski sąd podjął przełomową decyzję, która może odmienić losy wielu osób. Prawnicy pochylili się nad życiem seksualnym osób z niepełnosprawnościami, które są uzależnione od swoich opiekunów. O finale historii poinformował "The Telegraph".
Łukasz od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe czterokończynowe spastyczne. Nie chodzi i ma problemy z mową. Nie brakuje mu jednak poczucia humoru i szalonych pomysłów. Z żoną Eweliną łączy go wyjątkowa historia miłosna. Nie od razu zapałali do siebie uczuciem, ale dzisiaj nie wyobrażają sobie życia bez siebie i wychowują synka. O seksualności osób niepełnosprawnych rozmawialiśmy w naszym programie z dr. Moniką Zimą-Parjaszewską z Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Każda mama przyzna, że jej życie niekiedy jest trudne i obciążone wieloma obowiązkami. Jeszcze z większymi przeciwnościami losu muszą się mierzyć matki z różnymi niepełnosprawnościami. Choć stają na wysokości zadania, niekiedy mają wątpliwości, czy sprostają życiowej roli. Nam opowiedziały o swoich wahaniach.
"Nadzieja" to charytatywna akcja z udziałem polskich pisarzy, reporterów i poetów. W jej ramach ukazała się książka o tym samym tytule. Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy. - Dostaliśmy od wydawcy jedno zadanie - napisać teksty, które będą krzepiące, które trafią do czytelników i dodadzą nam otuchy - powiedziała w Dzień Dobry TVN pisarka Joanna Gierak-Onoszko.
Młodzież w wieku od 15 do 22 lat, niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym wraz ze sprzężeniami, czyli z niepełnosprawnością ruchową, słabym widzeniem czy autyzmem zdobyła koronę polskich gór. Wśród szczytów, na których stanęła były Śnieżka i Rysy. Kto im towarzyszył w tych wyprawach? Ile kilometrów pokonali?
Karolina Hamer i Adrian Glinka poznali się podczas sejmowych protestów. Medalistka mistrzostw Świata i Europy stała się dla Adriana motywacją: "Pokazała mi, że warto walczyć o swoje. Jest dla mnie symbolem walki. Osiągnęła coś niemożliwego. (...) Kiedyś nie chodziła, kiedyś nie mówiła... stwierdziłem, ze może być dla mnie przykładem". W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o wspólnej walce i sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce. Karolina Hamer: "Najpierw muszę załatać swoją niepełnosprawność, a dopiero potem mówimy o normalnym życiu".
Wanda Traczyk-Stawska jest bohaterką Powstania Warszawskiego, która cały czas czuje się odpowiedzialna za sprawy Polski. Jak sama o sobie mówi, do teraz jest żołnierzem w służbie. Co to znaczy? Po wojnie była nauczycielką dzieci niepełnosprawnych. Pani Wanda nie została wpuszczona do Sejmu podczas ostatniego protestu osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców. Dlaczego? Jak się wówczas czuła? Co ją w ogóle skłoniło do tego, by pójść do Sejmu? Czy uważa, że protestujący w Sejmie wygrali czy ponieśli porażkę?
Niepełnosprawni i ich bliscy po 40 dniach zawiesili protest w parlamencie, który trwał od 18 kwietnia. Dlaczego zdecydowali się na zawieszenie protestu? Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych domagali się spełnienia dwóch postulatów. Protestujący żądali zrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS oraz wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Czy ich prośby zostaną zrealizowane? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Iwonę i Kubę Hartwich. Jak teraz wygląda ich codzienność? Jak radzą sobie z hejtem? Kto podczas protestu dawał im największe wsparcie?
WOŚP zwiększy środki, które przeznacza na pomoc osobom niepełnosprawnym o 100%. O sytuacji i proteście rodzin osób niepełnosprawnych w Sejmie rozmawialiśmy dziś z Jerzym Owsiakiem: "Uczyniliście Państwo bardzo dużo. Staliście się bohaterami dla wielu, wielu polskich rodzin, które mają te same problemy. Trudno jest zwyciężyć kiedy jest się w takim getcie, które stworzyło państwo polskie. Jesteście dzielnymi ludźmi, kłaniamy się w pas (...) Nigdy Wam tego nie zapomnimy".
By mama niepełnosprawnego dziecka mogła pracować, musi zrezygnować z wszelkich świadczeń, zarówno socjalnych jak i rehabilitacyjnych. Niestety poświęcając się opiece nad chorym dzieckiem na rynku pracy nic już nie znaczą. Potrzeba samorozwoju jest ogromnie ważna i wcale nie zanika u mam chorych dzieci. Te mamy chciałaby pracować. Niepełnosprawność jest wciąż tematem tabu. Gdy widzimy na ulicy osoby niepełnosprawne zazwyczaj odwracamy wzrok. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Biancę-Beatę Kotoro, z którą rozmawialiśmy, jak na co dzień wspierać rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Od 18 kwietnia trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych. W studiu Dzień Dobry TVN o codziennej rzeczywistości osób niepełnosprawnych opowiedział nam prof. Zbigniew Izdebski, który odwiedził nas z córką Magdą, cierpiącą na czterokończynowe porażenie mózgowe. "To co się dzieje, pokazuje ogromnie trudną sytuację. Wiele rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej".
Sonia Wesolik w wieku 21 lat została stewardessą i dołączyła do arabskich linii lotniczych. Dzięki tej pracy w ciągu dwóch lat udało jej się zwiedzić wiele zakątków świata. W sierpniu minionego roku podczas urlopu w Polsce Sonia uległa wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego złamała kręgosłup. Rokowania był takie, że Sonia nie będzie chodzić. Dziś Sonia jeździ na wózku i jest w czasie rehabilitacji. Co daje jej siłę by walczyć o siebie? Co jest największą przeszkodą w codziennym życiu? W studiu Dzień Dobry TVN Soni towarzyszył tata - Dariusz Wesolik. Jak zmieniło się życie całej rodziny po wypadku Soni?
Od ponad tygodnia rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie domagając się spełnienia dwóch postulatów. Protestujący żądają zrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS oraz wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agatę Komorowską, która wychowuje syna z zespołem Downa oraz Bartłomieja Skrzyńskiego, aktywistę, wykładowcę Uniwersytetu Wrocławskiego, który porusza się na wózku inwalidzkim. Jak wygląda ich codzienność? Czego najbardziej potrzebują?
Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mają problem z zaparkowaniem samochodu, ponieważ przeznaczone dla nich miejsca są zajmowane przez osoby nieuprawnione. Dlaczego ludzie bez uprawnień blokują miejsca z kopertami? To brak empatii czy wygodnictwo? Jak reagują, kiedy zwraca się im uwagę? Czy grożą im za to jakieś kary? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem Olegiem Nowakiem i działaczką Fundacji Kulawa Warszawa Katarzyną Bierzanowską. Nasi goście wytłumaczyli również, dlaczego miejsce parkingowe z kopertą jest szersze od innych.
W jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie najbardziej potrzebujący pozostawieni są sami sobie Polka wyciąga rękę do ludzi ulicy. Kim jest? Od ilu lat mieszka w Gwinei? Co dokładnie tam robi? Jak odbierają ją tubylcy?
Gościem Anny Maruszeczko był dziś Paweł Parus – założyciel i prezes Klubu Kibiców Niepełnosprawnych: "Od 2008 roku czynnie uczestniczymy w tym, żeby poprawiać dostęp do piłki nożnej w Polsce. Sprawiać, że te stadiony będą, po pierwsze dostępne architektonicznie, ale też, że będą zapełniane". Jak ta sytuacja wygląda dziś na polskich obiektach sportowych?
Osoby po wypadkach często muszą od nowa uczyć się najbardziej podstawowych czynności. Jak nauczyć się kroić chleb mając niedowład ręki? Czy można zrobić pranie będąc w 70 proc. sparaliżowanym? Akademia Życia to miejsce, gdzie niepełnosprawni przygotowują się do samodzielnego życia. W mieszkaniach treningowych rozwijają praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania najbardziej podstawowych zadań. Anna Maruszeczko, prowadząca "Zielone Drzwi", zaprosiła do studia Dzień Dobry TVN terapeutę Adama Nyka i absolwenta Akademii Marcina Olszewskiego.
W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko spotkała się z Tomaszem Koźmińskim, który stracił wzrok w wieku 16 lat. Przyznaje, że "oswojenie" białej laski zajęło mu sporo czasu. Dziś jest udziałowcem w start-upie, który zatrudnia 100 osób, nurkuje, prowadzi vloga i chodzi na mecze. W tym roku otrzymał również nagrodę Lodołamacza, którą przyznaje się osobom i firmom działającym na rzecz włączenia niepełnosprawnych do społeczeństwa oraz rozwiązują ich problemy.
Uprawiają drifting samochodowy, grają w rugby i latają szybowcami. Avalon Extreme zrzesza niepełnosprawnych, którzy lubią poczuć jak adrenalina podnosi ich tętno. W Zielonych Drzwiach koordynator projektu Tomasz Biduś opowiedział Annie Maruszeczko o swojej misji, którą jest otwarcie sportów ekstremalnych dla niepełnosprawnych i ściągnięcie na trybuny kibiców. Czy spróbował wszystkich sportów, które Avalon ma w swojej ofercie?
Adam Kozakiewicz i Agnieszka Bariatien opowiedzieli nam o swojej niezwykłej inicjatywie. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z ich podopiecznymi - nurkami niepełnosprawnymi intelektualnie! To prawdopodobnie pierwsza taka grupa na świecie.
Spot kampanii Fundacji Integracja - „Nie chce być strażakiem!” pokazuje, że osoby niepełnosprawne mogą być całkowicie pełnosprawne w wielu zawodach. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła prezesa fundacji Piotra Pawłowskiego, aby zapytać go o cel wspomnianej akcji i jej adresatów. Od Anny Żmijewskiej dowiedzieliśmy się, jak radzą sobie z wykonywaniem zadań niepełnosprawni zatrudnieni w Centrum Nauki Kopernik, których pracę koordynuje.
Ofert pracy dla osób niepełnosprawnych wciąż jest mniej niż zainteresowanych, a proponowane miejsca pracy nie zawsze atrakcyjne. Do Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko zaprosiła Ewę Zych – mamę Michała z Zespołem Downa oraz Mariusza Siwonia – tatę Bożydara z Zespołem Downa, aby powiedzieli nam, jak przygotowali swoje dzieci do dorosłego życia.
Poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego po ulicach nie jest łatwe, tym bardziej zimą. Nieodśnieżone chodniki i śliskie podjazdy stanowią dla wielu niepełnosprawnych przeszkody nie do pokonania. Przekonał się o tym Robert Burneika aka Hardkorowy Koksu, który na wózku przemierzał warszawskie ulice. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich wrażeniach. W studiu gościliśmy także prezesa Fundacji Polska bez Barier Macieja Augustyniaka, którego zapytaliśmy o bariery architektoniczne w przestrzeni miejskiej.
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielochy Drzwiach" była Monika Zakrzewska - doradca zawodowy. Jak wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych intelektualnie na polskim rynku pracy? W jakich zawodach najlepiej się sprawdzają? I czego najbardziej się boją pracodawcy przed zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością?
Coraz więcej dyscyplin sportowych staje się dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Bohaterami cyklu "Zielone Drzwi" były osoby niepełnosprawne, które trenują crossfit. Dlaczego wybierają akurat tę aktywność, a nie np. siłownię? Co daje im crossfit? Gośćmi Anny Maruszeczko byli Oleg Nowak – trenuje crossfit oraz Ksawery Rajpert – trener osób niepełnosprawnych.
Jedna nierozsądna decyzja, chwila nieuwagi, a konsekwencje na całe życie. Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych Drzwiach" był Sebastian Górniak, który po wypadku samochodowym wylądował na wózku inwalidzkim. Mimo to postanowił zrealizować swoje sportowe ambicje! Sebastian trenuje boks na wózku inwalidzkim. Jak sobie radzi w walce z przeciwnikami i własnymi słabościami? Czy jego trening wygląda tak samo, jak u pełnosprawnych pięściarzy? Dzięki komu Sebastian "powstał" po wypadku i ile dziś to dla niego znaczy? Gratulujemy Sebastianowi odwagi i determinacji!
Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach trenera pracy i doradcę planowania kariery Monikę Zakrzewską i Grzegorza Rucińskiego, który korzysta z trenera pracy. Czym zajmuje się trener pracy? Na czym polega indywidualność i kompleksowość we wspieraniu osób, które mają szczególne problemy na rynku pracy? Czy taka usługa jest powszechnie dostępna?cCzy trener pracy pomaga również pracodawcy?
Pojawiła się alternatywa dla narciarstwa alpejskiego osób poruszających się na wózkach. Jest to monoski. Czy jazda na monoski jest trudne? Jak pełnosprawni narciarze reagują na osoby, które zjeżdżają na jednej narcie? Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych drzwiach" kierownika sekcji narciarskiej poznańskiego Startu Piotra Urbańskiego i paraolimpijczyka zimowego w narciarstwie alpejskim Rafała Szumca.
W wypadku samochodowym złamała kręgosłup. Dziś jest mistrzynią Polski w tenisie stołowym i członkinią kadry narodowej. Jak osoba z czterokończynowym niedowładem ciała potrafi tak dobrze grać w tenisa stołowego? W studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko gościła Dorotę Bucław oraz Daniela Szczepańskiego– trenera Doroty.
Prestige to pies rasy flat coated retriever. Potrafi zdejmować bluzę swojemu opiekunowi. Poda pilota - także innej osobie. Ile trwało szkolenie Prestige'a? Czy nigdy się nie buntuje? Ile kosztuje właściwe ułożenie psa asystującego? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Kamil Osak, opiekun psa asystującego Prestige'a oraz Prestige, który miał kilka sztuczek w zanadrzu. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Anny Maruszeczko "Zielone Drzwi".