Parenting

Jak rozpoznać, że jest się dobrym rodzicem? Jest kilka zasad

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
mamadu.pl
Maskot/Getty ImagesKobieta z trójką dzieci

Wychowywanie dzieci to niełatwe zadanie. Jak mówią psycholodzy, aby wypuścić w świat świadomego i odpowiedzialnego młodego człowieka, wcale nie trzeba być jedynie "wystarczająco dobrym". Jak rozpoznać, że właśnie tacy jesteśmy?

Jak wychowywać dziecko?

Wychowywanie i opieka nad dzieckiem to ciężka i wymagająca praca. Wielu rodziców recepty na wychowanie swojej pociechy szuka w fachowej literaturze. Niektórzy starają się obserwować innych rodziców i wyciągać to, co wydaje się im najbardziej wartościowe. Jak rozpoznać, że idziemy w dobrym kierunku?

Dobry rodzic - kto nim jest?

Dziecko okazuje emocje

Nie ma złych i dobrych emocji. Wszystkie są ważne i potrzebne. Zupełnie naturalne jest też ich wyrażanie. Tym trudnym dajemy upust w sytuacjach i wśród ludzi, przy których czujemy się bezpiecznie. Dlatego rodzice dzieci, które w ich obecności wyrażają złość lub zalewają się łzami, mają powody do radości. To dowód na to, że dziecko ma zaufanie do rodzica. Jeśli maluch kryje swoje emocje i uczucia, warto przyjrzeć się bliżej tej relacji i zastanowić, dlaczego tak się dzieje.

Dziecko rozmawia z nami o swoich problemach

Dziecko, które zmaga się jakimś problemem, często chce ukryć się przed całym światem. Jednak, gdy zdecyduje się opowiedzieć o tym, co jej gryzie, zwraca się do osoby, której ufa i przy której czuje się bezpiecznie. Jeśli tym powiernikiem jest rodzic to znak, że mama i tata dobrze wykonują swoje zadanie. Muszą jednak pamiętać, że dziecko patrzy na świat z innej perspektywy. To, co nam wydaje się błahostką, dla naszej pociechy będzie przeszkodą, której nie da się pokonać. Jeśli zbagatelizujemy problem, z którym do nas przychodzi - więcej może tego nie zrobić.

Dziecko ma swoje zdanie i otwarcie je wyraża

Dziecko jest odrębną jednostką. Ma prawo do własnych poglądów i odrębnego zdania. Nie musi zgadzać się z rodzicami we wszystkim. Dobry rodzic potrafi to nie tylko zaakceptować, ale także pozwala mu, aby głośno mówiło, co myśli. Dzięki takiemu podejściu dziecko uczy się nie tylko poszanowania dla poglądów innych osób, ale także kulturalnej dyskusji z oponentami.

Nie ma etykiet i krytyki

Dzieci mają bardzo różne pomysły i zdarza im się robić rzeczy, które nie podobają się rodzicom. Choć dziecko powinno wiedzieć, które zachowania są akceptowalne, a które nie, to krytykowanie pociechy za to, że popełniło błąd niczemu nie służy. Znacznie lepsze efekty da rozmowa i wytłumaczenie dziecku dlaczego jego zachowanie było niewłaściwe.

Zachęcasz do rozwijania własnych pasji

Wielu rodziców chce, aby ich pociecha miała jakąś pasję i poznawała świat także poza szkołą. Część opiekunów - z jej pomocą chce zrealizować swoje niespełnione marzenia - zmusza ją do udziału w jakichś zajęciach. Niestety taka postawa przynosi efekty odwrotne od zamierzonych. Zamiast zaszczepić w dziecku pasję, tylko je zniechęcamy. Mądry rodzic wie, że córka czy syn nie są od spełniania jego ambicji i realizowania porzuconych pasji. Dlatego w tej kwestii warto dać dziecku wolną rękę, aby spróbowało różnych rzeczy i znalazło cos, co naprawdę sprawia mu przyjemność.

Stawiasz rozsądne granice

W każdym domu panują określone zasady. Dzięki nim dziecko czuje się swobodnie i może się prawidłowo rozwijać. Brak jakichkolwiek reguł lub ich nieprzestrzeganie mogą sprawić, że maluch będzie się czuł zagubiony, a jego poczucie bezpieczeństwa zostanie zaburzone.

Przyznajesz się do błędów

Wychowanie dziecka nie jest proste i każdemu rodzicowi zdarza się popełniać błędy. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że rodzic ma tego świadomość. Potrafi się do nich przyznać i - najważniejsze - przeprosić swoje dziecko za to, że zrobiło coś niewłaściwego.

zobacz także:

Zobacz wideo: Kobiety, które żałują macierzyństwa

Kobiety, które żałują macierzyństwa
Kobiety, które żałują macierzyństwa
Dzień Dobry TVN

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: mamadu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

Pozostałe wiadomości