Parenting

Co zrobić, gdy zobaczymy dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie? Oto porady policjantki

Parenting

Autor:
Justyna
Piąsta
Dziecko w samochodzie

Latem wnętrza samochodów szybko się nagrzewają i może tam panować bardzo wysoka temperatura, o wiele wyższa niż na zewnątrz. Mimo to niektórzy kierowcy decydują się zostawiać swoje pociechy w autach. Spędzenie kilkunastu lub kilkudziesięciu minut w pojeździe, w którym nie ma dostępu do świeżego powietrza, może mieć tragiczne skutki. Policjantka podpowiada, jak się zachować, gdy zobaczymy w aucie samotne dziecko, które nie daje oznak życia.

Dziecko w nagrzanym samochodzie - co robić?

Niedawno media obiegła szokująca informacja o śmierci 1,5-rocznego chłopca ze Szczecina. Matka zapomniała zawieźć dziecko do żłobka i zostawiła je na kilka godzin w samochodzie. W tym czasie kobieta była w pracy. Kiedy popołudniu pojechała odebrać malucha z placówki, okazało się, że tego dnia jej syna w ogóle tam nie było. Wtedy zorientowała się, że maluch cały czas w nagrzanym aucie. Ratownicy medyczni próbowali resuscytować chłopca, ale nie przyniosło to efektu. Dziecko zmarło.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

To nie był jedyny przypadek śmierci dziecka, które zostało samo w samochodzie. Niestety, zdarza się, że rodzice, którzy nawet na chwilę chcą zostawić pociechę w aucie, by szybko coś załatwić, narażają ją na niebezpieczeństwo. Podczas upałów w pojazdach robi się bardzo gorąco, szczególnie wtedy, gdy wszystkie okna są zamknięte i nie ma dostępu do świeżego powietrza. Wysokie temperatury mogą utrudniać oddychanie i prowadzić m.in. do udarów cieplnych. Jak temu zapobiec?

Jak uratować dziecko, które jest zamknięte w aucie?

Policjantka nadkom. Małgorzata Sokołowska na swoim profilu na Instagramie opublikowała post z praktycznymi radami na temat tego, co zrobić, gdy zauważymy w samochodzie dziecko, które nie jest pod opieką osoby dorosłej.

- Pamiętaj, że musisz działać błyskawicznie. Wystarczy 15 minut, aby dziecko znalazło się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej utracie zdrowia, a nawet życia. W pierwszej kolejności sprawdź, czy w pobliżu nie ma opiekunów dziecka. Najłatwiej zrobić to rozglądając się i krzycząc np.: "Właściciel samochodu marki … o nr rej. … pilnie poszukiwany" - napisała funkcjonariuszka.

Nadkom. Małgorzata Sokołowska wskazała, że warto również zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać policję oraz pogotowie ratownicze. Gdy przez dłuższy czas nie pojawia się rodzic, trzeba podjąć próbę wydostania malucha z auta.

- Wybij szybę. Oczywiście nie tę bezpośrednio znajdującą się obok dziecka, aby nie poranić go odłamkami. Pamiętaj, że szyby nie wybijesz ręką. Najlepiej użyć pierwszego z brzegu kamienia, leżącego obok auta. Jeżeli uratowane dziecko oddycha, to schroń się z nim w cieniu i koniecznie daj mu wody do picia oraz połóż wilgotną chusteczkę lub cokolwiek zwilżonego na czoło i kark - wskazała nadkom. Małgorzata Sokołowska.

Policjantka wyjaśniła, czy zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej za zniszczenie mienia, gdy wybijemy szybę w aucie, chcąc wydobyć dziecko ze środka pojazdu.

- NIE. Jest to tak zwany stan wyższej konieczności i poświęcamy dobro mniejszej wartości (w tym przypadku szybę), aby ratować dobro większej wartości, czyli życie ludzkie. (...) NIE BÓJ SIĘ. REAGUJ. TWOJA REAKCJA MOŻE URATOWAĆ CZYJEŚ ŻYCIE - podkreśliła policjantka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Christopher Hopefitch/Getty Images

Pozostałe wiadomości