Parenting

Czy po cesarskim cięciu można karmić piersią?

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobieta, która karmi piersią

Mleko matki to najlepszy i najzdrowszy pokarm dla noworodka. Dlatego też specjaliści zalecają, aby kobieta karmiła piersią przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Kiedy i jak aktywuje się laktacja? Czy kobiety, które rodziły poprzez cesarskie cięcie, również mogą karmić piersią? Zapytaliśmy o to lekarza Rafała Barana z krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Czy kobieta po cesarskim cięciu może karmić piersią?

Statystyki pokazują, że około 40 proc. dzieci w Polsce rodzi się poprzez cesarskie cięcie. Taki poród może, ale wcale nie musi, mieć wpływ na przebieg laktacji i to, czy kobieta będzie mogła karmić piersią. Warto dodać, że proces związany z wytwarzaniem mleka zaczyna się już na początku ciąży - progesteron prowadzi do rozwoju pęcherzyków mlecznych, natomiast estrogeny - przewodów mlecznych.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

- Produkcja mleka, tzw. laktogeneza I, zaczyna się około 18 tygodnia ciąży, co można czasami zauważyć poprzez drobne kropelki na brodawkach sutkowych. Spadek stężenia tych hormonów z jednoczesnym wzrostem stężenia prolaktyny około 30-40 godzin po porodzie prowadzi do przejścia laktogenezy I w laktogenezę II. Sposób zakończenia ciąży nie wpływa na inicjację laktacji, jednak cięcie cesarskie stanowi istotną barierę we wczesnym rozpoczęciu karmienia piersią - mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl lek. Rafał Baran z krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Jak "aktywować" laktację?

Ogromny wpływ na to, jaki będzie przebieg laktacji ma to, co dzieje się tuż po porodzie. Zgodnie z zaleceniami - zaraz po przyjściu dziecka na świat - należy zadbać o to, aby dziecko - przez minimum dwie godziny - miało zapewniony kontakt z mamą "skóra do skóry". - W ciągu pierwszej godziny powinno mieć miejsce też pierwsze karmienie. To jeden z najważniejszych czynników warunkujących udane karmienie piersią - tłumaczył specjalista.

Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku, gdy dziecko przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie trzymanie się tych zaleceń nie zawsze jest możliwe. W dużej mierze zależy to od tego, jak przebiegał zabieg i jakie znieczulenie zastosowano. - Przeprowadzanie cięcia cesarskiego w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym) pozwala na zapewnienie tego kontaktu już w trakcie zabiegu lub w niedługim czasie po nim. Niestety, czasem zabieg cięcia cesarskiego musi być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym i wtedy kontakt "skóra do skóry" może być opóźniony lub uniemożliwiony - mówił specjalista. Brak kontaktu może znacząco obniżyć wrażliwość organizmu kobiety na działanie hormonów odpowiedzialnych za uruchomienie laktacji i jej znaczne opóźnienie.

Za przebieg laktacji odpowiada także oksytocyna. To dzięki niej mleko wypływa z piersi, a także między matką a dzieckiem tworzy się niepowtarzalna więź. - Jej działanie polega również na wspomaganiu procesu obkurczania się macicy po porodzie. Jest to też hormon ułatwiający kobiecie przystosowanie się do nowych zadań związanych z opieką nad dzieckiem i zwiększający intensywność uczuć macierzyńskich - mówił ekspert.

Znaczenie ma także to, jak często dziecko przystawiane jest do piersi. - Laktogeneza III to proces utrzymania produkcji mleka i jest on już regulowany przez prawidłowe opróżnianie piersi, dlatego ważne jest dbanie o częste przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie pokarmu, gdy nie ma takiej możliwości - tłumaczył lek. Rafał Baran.

Jak długo karmić piersią?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacja Zdrowia dziecko powinno być karmione piersią przez minimum 6 pierwszych miesięcy życia i niesie to za sobą realne korzyści dla dziecka. Badania pokazują, że maluchy, które były przystawiane do piersi mają lepszą odporność i rzadziej chorują. Karmienie piersią ma również korzystny wpływ na rozwój układu nerwowego. Dzieci, które otrzymują mleko matki mają lepszy wzrok, sprawniejszy mózg i lepiej rozwinięte funkcje poznawcze.

Na tym jednak nie koniec. Ssanie zapewnia prawidłowy rozwój szczęki i zębów. Tym samym maluchy przystawiane do piersi znacznie rzadziej mają wady zgryzu, do tego nauka mówienia przychodzi im znacznie łatwiej. Karmienie piersią chroni też przed rozwojem nadwagi i otyłości w wieku szkolnym. W porównaniu z rówieśnikami, którzy otrzymywali sztuczne mieszanki, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z wagą jest u nich aż o 35 proc. mniejsze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: golubovy/Getty/Images

Pozostałe wiadomości