Parenting

Co oznacza czerwona wstążka na wózku dziecka? To znacznie więcej niż ozdoba

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
edziecko.pl/magia.onet.pl
kobieta, która prowadzi wózek z dzieckiem

Na dziecięcych wózkach bardzo często pojawiają się ozdoby. Jedną z nich jest czerwona wstążka lub kokardka. Taki dodatek ma sprawić nie tylko to, że wózek będzie ładniejszy. Zgodnie z dawnymi wierzeniami - czerwony element zapewnia dziecku bezpieczeństwo. Przed czym chroni malucha taka ozdoba?

Po co do wózka przyczepia się czerwona ozdobę?

Rodzice gotowi są zrobić praktycznie wszystko, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Niektórzy uciekają się do dość nietypowych metod, np. tych stosowanych jeszcze przez nasze babcie czy prababcie. Jedną z nich jest doczepienie do wózka pociechy czerwonej wstążki lub kokardy (kiedyś wiązano je na ręku dziecka lub przywiązywano do łóżeczka, w którym spało dziecko). Po co to robią? Według dawnych zwyczajów taka ozdoba miała ochronić dziecko przed złymi urokami oraz demonami. Dodatkowo czerwona wstążka lub kokarda była gwarantem szczęścia i pomyślności.

Astrologia i ezoteryka

Co przyniesie czerwiec? Horoskop
Co przyniesie czerwiec? Horoskop
wideo 2/13

Warto dodać, że niegdyś o rzuceniu klątwy na malucha miał świadczyć głośny i rozpaczliwy płacz dziecka. Uroki i wszelkie nieszczęścia miały przyciągać pochwały wobec dziecka - zwłaszcza te podszyte zazdrością.

Czerwony kolor - jakie ma znaczenie?

Czerwony kolor kolarzy się przede wszystkim z ciepłem i miłością, ale nie tylko. Przywiązanie hazardziście czerwonej nitki do prawej ręki miało zapewnić mu powodzenie w grze. Natomiast ta sama zawiązana na lewym nadgarstku - zgodnie z kabałą - dodaje sił, pomagać przeciwstawić się ludziom, którzy chcą nam zaszkodzić. A także zapewnia szczęście.

Warto dodać, że zwyczaj noszenia czerwonej nitki na nadgarstku znany jest także w judaizmie. Uchodzi on za jeden ze skuteczniejszych talizmanów. Aby spełnił swoje zadanie nitkę na nadgarstku powinien zawiązać ktoś bardzo bliski, dla osoby która chce ją nosić. Nitka - najlepiej kawałek wełny - należy zawiązać na 3 lub 7 supełków (nadmiar nitki odcinamy). Osoba, która będzie nosić talizman w czasie jego zawiązywania powinna myśleć o intencji, w jakiej go zakłada lub odmówić modlitwę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: edziecko.pl/magia.onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości