Newsy

Skutki uboczne po szczepionce AstraZeneca. Holandia zawiesza jej podawanie

Newsy

x-news

Holandia wstrzymała szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. To wynik doniesień o 10 przypadkach znaczących efektów ubocznych po jego podaniu. Na co uskarżali się pacjenci?

Holandia: szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymane

Holenderski ośrodek monitorujący bezpieczeństwo leków Lareb otrzymał doniesienia o przypadkach znaczących efektów ubocznych po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciwko koronawirusowi. Władze Holandii w poniedziałek wstrzymały szczepienia tym preparatem.

Jak wynika z komunikatu Lareb, ośrodek otrzymał dziesięć doniesień o skutkach ubocznych, w których zakrzepy krwi mogły grać rolę.

Jednocześnie w Holandii nie odnotowano ani jednego przypadku, który byłby podobny do tych w Danii i Norwegii, gdzie u sześciu pacjentów poza zakrzepicą zaobserwowano też obniżony poziom płytek krwi (trombocytów). Jak zaznaczył Lareb, taka kombinacja objawów zdarza się rzadko.

Szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca - skutki uboczne

Komunikat Lareb opublikowany został kilka godzin po tym, jak nad ranem holenderski rząd poinformował o zawieszeniu szczepień z użyciem preparatu AstraZeneca. Miało to związek z doniesieniami o przypadkach wystąpienia zaburzeń związanych z zakrzepami krwi u pacjentów w kilku krajach Europy. Takie schorzenia jednak nie są rzadkością, a żaden z tych przypadków nie został dotąd bezpośrednio powiązany z preparatem.

Holenderski ośrodek poradził, by zgłaszać niezwłocznie przypadki podejrzeń nieoczekiwanych efektów ubocznych po trzech dniach od zaszczepienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na "nieznane objawy, i/lub większe lub mniejsze niebieskie plamki na skórze (krwawienie miejscowe)".

AstraZeneca - szczepionka przeciw COVID-19

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca przekazała w niedzielę - po przeanalizowaniu dużej partii danych - że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw Covid-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Producent podał, że przeanalizował 17 mln przypadków osób z Wielkiej Brytanii i krajów UE, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19 tym preparatem.

Kontynuację szczepień preparatem AstraZeneca zaleciły też Europejska Agencja Leków i Światowa Organizacja Zdrowia. Mimo to Holandia jest jednym z krajów, które zdecydowały się na zawieszenie szczepień z użyciem tego środka.

Ministerstwo zdrowia: "Szczepienia szczepionką AstraZeneca są bezpieczne". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 15 marca - 10 896 nowych zakażeń, 28 chorych zmarło

Czeka nas Wielkanoc z dodatkowymi restrykcjami? "Jest szansa, że lockdown nie będzie niezbędny"

Zmiany w teleporadach - wizyta w przychodni zamiast konsultacji telefonicznej? Lekarz wyjaśnia

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości